Cyklinowanie parkietu – jak się za to zabrać

Dodane 31 października 2021

Cyklinowanie parkietu jest uważane za czynność skomplikowaną, wymagającą doświadczenia i umiejętności. Dlatego wiele osób marzących o odnowionej podłodze decyduje się na wynajem profesjonalnego sprzętu lub korzystanie z usług fachowca (parkieciarza). W tym artykule przedstawiamy najważniejsze kroki, o których trzeba pamiętać w trakcie cyklinowania.

Cyklinowanie drewnianych podłóg

Cyklinowanie przywraca blask zniszczonej, drewnianej podłodze, dlatego jest zlecane fachowcom we wnętrzach z parkietowymi posadzkami. Co istotne, może być powtarzane wielokrotnie, co pozwala na zachowanie podłogi w dobrym stanie przez lata. To działanie mechaniczne, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, który kolejno:

 • usuwa starą warstwę lakieru,
 • ściera warstwę drewna,
 • wygładza nierówności,
 • przygotowuje posadzkę do ponownego lakierowania lub olejowania.

Podstawowy sprzęt do cyklinowania

Decydując się na samodzielne cyklinowanie, potrzebujesz profesjonalnego sprzętu i akcesoriów, które kupisz w profesjonalnym sklepie lub wynajmiesz w wypożyczalni. Są to:

 • cykliniarka,
 • pasy ścierne bezkońcowe,
 • krążki ścierne,
 • siatka polerska,
 • szlifierka narożna,
 • szlifierko-polerka.

Istotny jest wybór odpowiedniej granulacji pasów ściernych (36, 60, 100), siatki polerskiej (100) i krążków ściernych (36, 80).

Przygotowanie do cyklinowania

Pierwszym krokiem jest przygotowanie pomieszczenia, w którym ma być przeprowadzone cyklinowanie. Należy usunąć z podłogi wszystkie elementy wyposażenia – meble czy dodatki. Dodatkowo warto usunąć żaluzje czy zasłony, na których osadza się pył. Krótko mówiąc, pomieszczenie musi być po prostu puste.

Wybór kierunku cyklinowania

Szlifowanie powinno odbywać się wzdłuż włókien – zawsze należy unikać kierowania maszyny w poprzek drewna, co jest szczególnie istotne przy szlifie końcowym. Posadzka musi być cyklinowana pod tym samym kątem – dotyczy to każdej klepki tworzącej parkiet! Z kolei podłogę ułożoną w tak zwaną jodełkę szlifuje się pod kątem 45 stopni.

Pierwsze dwa użycia cykliniarki

Pierwszy przejazd cykliniarki wymaga założenia pasów ściernych o granulacji 36. Po dokładnym, precyzyjnym użyciu maszyny należy powtórzyć manewr, ale z pasem ściernym o granulacji 60. Już po pierwszych dwóch przejazdach widać efekt – stara warstwa lakieru jest usunięta.

Oczyszczenie przy bokach

Zwróć uwagę, że cykliniarka nie jest w stanie usunąć dokładnie lakieru ani nierówności z posadzki tuż przy ścianach oraz w rogach. Właśnie dlatego potrzebujesz szlifierki bocznej (narożnej), na którą nakłada się krążki ścierne (najpierw 36, a potem 80).

Uzupełnienie ubytków

Uwaga – po użyciu szlifierki z krążkiem o granulacji 80 należy opróżnić worek założony na urządzeniu. Znajdujący się w nim pył posłuży następnie do uzupełnienia ubytków (po wymieszania ze szpachlą). Po rozprowadzeniu tej mieszanki po posadzce (w taki sposób, żeby wypełnić ubytki między klepkami) trzeba odczekać ok. 30-60 minut.

Ponowne użycie cykliniarki

Rozprowadzona po posadzce szpachla znajduje się nie tylko w szczelinach, ale również bezpośrednio na klepkach. Należy się jej pozbyć, a w tym celu konieczny jest trzeci przejazd cykliniarką, tym razem z założonym pasem ściernym bezkońcowym o granulacji 100. Analogiczne działanie należy przeprowadzić na bokach parkietu, z użyciem szlifierki bocznej.

Ostatnie kroki

Właściwym zwieńczeniem cyklinowania jest użycie szlifierki z siatką szlifierską o granulacji 100. Po jej zastosowaniu podłoga jest wyrównana i gotowa do ostatniego kroku – zwodowania, czyli zwilżenia wodą z opryskiwacza. Gdy powierzchnia wyschnie, będzie to koniec prac, co oznacza, że posadzka nadaje się do pokrycia lakierem lub olejem. Wybór zabezpieczenia i wykończenia pozostaje uzależniony od decyzji właściciela, a zarówno lakierowanie, jak i olejowanie ma swoje plusy i swoich zwolenników.

Podsumowanie

Cyklinowanie nie wydaje się skomplikowanym procesem, ale w praktyce wymaga sporej wprawy i trzymania się odpowiedniej kolejności działań. Podstawą jest dobrze działający, sprawdzony sprzęt, a także precyzja, z jaką się nim operuje. Wynagrodzenie dla fachowców za wykonanie kompleksowego cyklinowania i renowacji parkietu skłania wiele osób do podjęcia samodzielnej próby, np. z wynajętym sprzętem z wypożyczalni.

Najczęstsze błędy – tego unikaj!

Właściwym podsumowaniem tekstu niech będzie zbiór porad dotyczących najczęściej popełnianych błędów. Jeśli się ich ustrzeżesz, jest spora szansa, że cyklinowanie przyniesie idealny efekt.

 1. Nigdy nie dopuszczaj do zatrzymania maszyny w jednym miejscu – aby uzyskać profesjonalny efekt, konieczne jest jej przesuwanie w jednostajnym tempie po całej powierzchni parkietu.
 2. Zachowaj idealną czystość kółek, ponieważ wszelkie zabrudzenia powodują nierówne cyklinowanie i psują efekt.
 3. Korzystaj ze sprzętu wysokiej klasy, od renomowanych producentów.
 4. Dobieraj pasy, krążki i siatkę o odpowiedniej granulacji.
 5. Zachowaj identyczny kąt w trakcie używania cykliniarki.
 6. Precyzyjnie usuwaj nawet najdrobniejsze skrawki starego lakieru.
 7. Dokładnie wypełnij ubytki między klepkami.
 8. W pomieszczeniu, w którym cyklinujesz posadzkę, unikaj wszelkich zabrudzeń osadzających się na drewnie czy lakierze.
 9. Nie zapominaj o regularnym opróżnianiu worka na pył.
 10. Zawczasu podejmij decyzję, jak chcesz zabezpieczyć i ozdobić podłogę – lakierowaniem lub olejowaniem.
 11. Nie pomijaj żadnego z kroków wskazanego w poradniku (oraz na instrukcji cykliniarki i pozostałych urządzeń).
 12. Nie spiesz się i działaj bardzo dokładnie, aby nie zniszczyć drewnianej posadzki.