Jak kupić materiały budowlane z 8 % VAT?

Dodane 22 czerwca 2022
Przeczytasz w 4 minut(y)

Ile jest VATu na materiały budowlane? Jak kupić materiały budowlane z niższą 8% stawką VAT? Te pytania kłębią się w głowach wielu inwestorów oraz prywatnych osób. Czy można obniżyć koszty zakupu materiałów budowlanych z standardowych 23% VAT? Oczywiście, że tak! Poniżej podpowiemy, jak poradzić sobie z tym tematem i zaoszczędzić do 15% całkowitych kosztów inwestycji.

Ile jest VAT na materiały budowlane? – podstawy prawne

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., stawka podstawowa VAT na materiały budowlane i usługi wynosi 23%. Jest to podatek, który naliczany jest w sklepach, składach i magazynach na wszelkie towary budowlane.

Niższy podatek VAT 8 % oblicza się dla szeroko rozumianych prac remontowo-budowlanych:

  • budowy,
  • modernizacji,
  • dostawy,
  • remontu,
  • przebudowy
  • termomodernizacji.

Powyższe czynności muszą dotyczyć obiektów budowlanych lub ich części, który zalicza się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jak kupić materiały budowlane z 8 % VAT?

Obniżony podatek VAT 8 % można stosować zarówno do usług, jak i materiałów. Pozwala to zaoszczędzić aż 15% ceny materiałów, co w przypadku każdej inwestycji jest znaczącą kwotą.

Aby kupić materiały budowlane z 8 % VAT musisz spełnić dwa niezbędne warunki:

  • usługi takie jak budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa,
  • obiekt budowlany musi być zaliczany do programu objętego społecznym prawem budowlanym.

Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – co to jest?

Budownictwem objętym społecznym programem mieszkaniowym nazywa się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Są to także lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych. Wszystkie te obiekty sklasyfikowane są w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (czyli PKOB) w dziale 12 i ex 1264. Lokale użytkowe nie należą do tej grupy – dla nich nie można obniżyć stawki VAT.

Budynki mieszkalne jednorodzinne, o powierzchni użytkowej do 300 m2, zaliczamy do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Także lokale mieszkaniowe o powierzchni użytkowej mniejszej niż 150 m2, zalicza się do takich obiektów.

Czym jest budynek mieszkalny? Budynek mieszkalny to obiekt, który co najmniej połowę powierzchni użytkowej przeznacza na cele mieszkalne.

Budowa domu a stawka VAT 8%

Jeśli budujesz dom do 300 m2 to sprawa jest prosta – możesz stosować stawkę VAT 8%. Jeśli powierzchnia użytkowa jest większa to oblicza się dwie stawki. Powierzchnię użytkową do 300 m2 opodatkowuje się stawką 8%, pozostałą część stawką VAT 23%. Zdarza się więc, że otrzymujesz dwie faktury z różnymi wysokościami podatku VAT za tą samą usługę.

Inaczej interpretuje się przepisy, gdy budujesz budynek mieszkalny wielorodzinny. Nawet jeśli poszczególne mieszkania mają większą powierzchnię użytkową niż 150 m2 to i tak możesz stosować stawkę 8%.

Jeśli przebudowujesz budynek, a przy okazji zmieniasz jego przeznaczenie, musisz odpowiednio sklasyfikować obiekt. Ważne jest przeznaczenie budynku po rozbudowie czy modernizacji, a nie w momencie rozpoczęcia prac. Jako przykład można podać przebudowę budynku gospodarczego w obiekt mieszkalny. Docelowo będzie to budynek mieszkalny, więc możesz skorzystać z stawki VAT 8%.

Warto pamiętać, że prace konserwacyjne również mają stawkę VAT 8%. Są to prace, które mają na celu utrzymać sprawność techniczną elementów budynków lub jego części, inne niż remont.

Kiedy nie można stosować VAT 8%?

Obniżona stawka VAT 8% nie ma zastosowania do prac wykonywanych na zewnątrz budynku. Obejmuje ona tylko czynności związane z wnętrzem obiektu mieszkalnego. Jest to ważne szczególnie przy instalacjach obejmujących zarówno wnętrze domu jak i część poza budynkiem. Taka sytuacja występuje na przykład przy montażu pompy ciepła.

Jeśli chciałbyś założyć rolety wewnętrzne lub markizy to niestety także nie skorzystasz z stawki 8%. Funkcja rolet, w świetle prawa, porównywana jest do zasłon, a ich montaż nie jest równoznaczny wykonaniu remontu czy modernizacji.

Niższa stawka VAT 8% nie dotyczy prac przygotowawczych, takich jak prace projektowe czy geodezyjne. Za wykonanie takich usług zapłacisz VAT 23%.

Niższy VAT na materiały budowlane – co w przypadku kontroli?

W przypadku kontroli podatkowej przedsiębiorca, który wykonywał usługę, musi posiadać i przedstawić urzędnikom dowody. Dowodem może być umowa z nabywcą. Musi ona zawierać zakres prac, miejsce i czas realizacji oraz dane obu stron. Ważne jest określenie powierzchni, która ma być przedmiotem usługi.

Kolejnym dowodem jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument potwierdzający wykonanie prac przez obie strony. Do dowodów zalicza się także dowód zapłaty, np. w formie potwierdzenia przelewu bankowego.

Warto posiadać także dokumentację techniczną lub akt notarialny, który dokładnie określa powierzchnię użytkową budynku mieszkalnego lub mieszkania. Tak naprawdę od tego zależy, którą stawkę VAT się stosuje.

Pamiętaj, żeby prawidłowo określić powierzchnię użytkową i trzymać się ściśle definicji zawartych w prawie budowlanym i ustawie o podatkach. Unikniesz w ten sposób bólu głowy i strachu, który czasami potrafi napędzić popularny, aczkolwiek niezbyt lubiany przez podatników fiskus 🙂

Jeśli jesteś na etapie budowy warto rozważyć wypożyczenie sprzętu budowlanego w swojej okolicy. Pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze i korzystać ze sprzętu wysokiej jakości.

Lokalne wypożyczalnie sprawdzisz na platformie Rentools.pl, która zbiera ogłoszenia w całej Polsce.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów