W głowie pojawił Ci się pomysł założenia własnej wypożyczalni sprzętu budowlanego. Jeśli przeanalizowałeś wszystkie za i przeciw, podliczyłeś fundusze i nadal chcesz być przedsiębiorcą to kolejnym krokiem jest założenie nowego biznesu.
W tym tekście odpowiemy na pytania dotyczące początku działalności z praktycznej strony. Jak założyć wypożyczalnie sprzętu budowlanego? Czy można prowadzić wynajem sprzętu budowlanego bez zakładania działalności gospodarczej? Na jakie ulgi możesz liczyć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Wypożyczalnię sprzętu budowlanego możesz otworzyć przez Internet! Niestety nie będzie to jedno kliknięcie i koniec formalności. Należy wypełnić kilka dokumentów i pamiętać, by zrobić to w odpowiedniej kolejności:
O ile pieczątka nie jest obowiązkowa, to konto firmowe już tak. Aby je założyć, musisz posiadać dowód osobisty oraz oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, czyli wydruk z systemu CEIDG. Następnie konieczne jest zaktualizowanie wpisu w CEIDG o numer konta. Dzięki temu przekażesz nowe informację do ZUS i Urzędu Skarbowego.
Możesz wynajmować sprzęt budowlany bez działalności gospodarczej. Nie możesz jednak zarabiać w ciągu miesiąca więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku ta kwota to 1505 zł. Nie możesz także działać równocześnie w spółce cywilnej ani prowadzić działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy.
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość przetestowania, czy ten biznes jest dla Ciebie. Możesz sprawdzić potencjalny rynek zbytu, zainteresowanie klientów czy to jakimi narzędziami i maszynami budowlanymi się interesują. Pamiętaj, że ogłaszanie swoich sprzętów na popularnych platformach internetowych może być potraktowane jako działalność gospodarcza.
Wszelkie dochody z działalności będziesz musiał uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Może się okazać, że przekroczysz kwotę wolną od podatku (30 tys. zł). Za swoje usługi musisz wystawiać rachunki i prowadzić ewidencję kosztów.
Zakładając wypożyczalnię sprzętu budowlanego możesz skorzystać z ulgi na start i małego ZUSu.
Ulga na start daje możliwość nie opłacać składek społecznych, a jedynie zdrowotne (koszt około 270 zł). Trwa to przez 6 miesięcy. Po tym okresie należy wyrejestrować się z dotychczasowej składki zdrowotnej i wypełnić druk ZUA (opłacanie wszystkich składek). Warunkiem korzystania z ulgi na start jest brak prowadzonej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat. Liczy się także bycie wspólnikiem w spółce cywilnej. Nie możesz także świadczyć pracy na rzecz byłego pracodawcy, który Cię zatrudniał.
W przypadku małego ZUSu musisz spełnić te same warunki, jak w uldze na start. Po zarejestrowaniu do wszystkich składek przez 24 miesiące możesz płacić około 285 zł plus dodatkowo składkę zdrowotną.
Ulgi liczą się odpowiednio przez 6 i 24 pełne miesiące. Jest to o tyle ważne, że rejestrując firmę 2. dnia miesiąca masz już miesiąc niepełny. Praktycznie więc korzystasz z ulgi 7 i 25 miesięcy.
Jedną z najważniejszych rzeczy decydujących o sukcesie biznesu jest posiadanie w ofercie tego, co cieszy się największym zainteresowaniem klientów. Z pewnością warto posiadać droższe i większe maszyny, w które „przeciętny Kowalski” nie zainwestuje. Chętnie wypożyczane są minikoparki, zagęszczarki, rusztowania. Popularnością cieszy się także wynajem sprzętu ogrodniczego, który wykorzystuje się od czasu do czasu jak glebogryzarki czy wertykulatory.
Warto też posiadać markowe narzędzia, pomimo wyższej ceny zakupu szybciej się zwrócą. Są one częściej poszukiwane przez klientów. Warto przeglądnąć co mają w ofercie inne popularne wypożyczalnie i na nich się wzorować. W tym celu warto przeglądnąć bazę sprzętu w serwisie Rentools.
Jeśli zastanawiamy się jak założyć wypożyczalnię sprzętu budowlanego to trzeba przemyśleć kto będzie naszym konkurentem, a kto klientem.
W zależności od tego czy otwieramy wypożyczalnie w małym czy w dużym mieście naszą konkurencję będą stanowić inne podmioty. W mniejszym mieście oferta powinna być uniwersalna i skierowana zarówno do małych firm budowlanych i wykończeniowych oraz do osób prywatnych. W takiej wypożyczalni koniecznie należy mieć w ofercie drobny sprzęt jak wiertarki, przecinarki, przyczepy, młotowiertarki, piły itp.
W dużym mieście, w którym konkurencja jest większa warto zastanowić się nad specjalizacją. Być może np. brak jest firm ofertujących wynajem kontenerów czy wyspecjalizowanych w wypożyczaniu dźwigów. Umiejętnie wybierając niszę można szybko zdobyć wielu klientów.
Aby otworzyć wypożyczalnię sprzętu budowlanego musisz mieć dobry biznesplan wypożyczalni oraz fundusze na start. Na pewno też musisz zastanowić się, czy rejestrować działalność. Zawsze możesz spróbować bez formalności. Gdy pojawią się większe dochody zarejestrujesz firmę.
Jeśli zdecydujesz się na założenie firmy to koniecznie musisz zadbać o reklamę.
Portal Rentools.pl umożliwi Ci utworzenie profilu wypożyczalni sprzętu budowlanego. Nie musisz inwestować we własną stronę internetową, hosting i marketing internetowy. Wystarczy konto na Rentools.pl, dzięki czemu klienci z całej Polski sami będą się do Ciebie odzywać!
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.