Wynajem sprzętu budowlanego – jaki kod PKD najlepiej użyć?

Dodane 24 maja 2022
Przeczytasz w 4 minut(y)

1 stycznia 2008 roku w Polsce nastąpiła rewolucja w zakładaniu firmy. Zgodnie z rozporządzeniem zaczęła funkcjonować Polska Klasyfikacja Działalności, czyli PKD. Minęło już ponad 14 lat, a nadal aktualne są pytania dotyczące używania kodów.

Sprawdźmy jaki kod PKD przy wynajmie sprzętu budowlanego będzie odpowiedni i jakiego użyć w CEIDG.

Co to właściwie jest PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności, w skrócie PKD określa rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Kod PKD jest zbudowany z pięciu liter i cyfr.

Na jego podstawie opracowywane są raporty Głównego Urzędu Statystycznego oraz analizy podatkowe. Wydawane są także biuletyny zestawień dotyczących firm i rozwoju gospodarczego kraju.

Kod PKD podaje się podczas rejestracji firmy. Warto wcześniej sprawdzić listę kodów i dobrać odpowiednie do charakteru działalności.

Jeśli nie ma kodu, który odpowiada ściśle Twojej działalności to wybierz najbardziej zbliżony.

Przyszli przedsiębiorcy mają możliwość założenia firmy przez Internet. Na stronie CEIDG można w prosty sposób zarejestrować wypożyczalnie maszyn i urządzeń budowlanych. Oprócz kodu PKD, musisz także podać właściwy terytorialnie urząd skarbowy.

Ile kodów PKD można wpisać?

Ilość kodów PKD zależy od rodzaju firmy. Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną to nie masz żadnych limitów. Możesz wpisać dowolną ilość kodów PKD.

Na formularzu CEDG-1 możesz podać maksymalnie 7 kodów. Większą ilość można wpisać w załączniku do formularza. Zgodnie z prawem możesz ich wpisać tyle, ile tak naprawdę zdołasz wymyślić. Pamiętaj jednak, żeby wpisać taki zakres, jaki będziesz naprawdę realizował.

W przypadku, gdy zarejestrowałeś firmę w KRS po 1. grudnia 2014 roku, możesz określić 10 kodów PKD. Ograniczenie to miało na celu uporządkowanie KRS i określenie profilu działalności firmy.

Czy kod PKD można zmienić, jeśli działalność już istnieje?

Kod PKD możesz zmienić w każdym momencie funkcjonowania firmy na stronie biznes.gov.pl. Wysokość opłaty zależy od rodzaju działalności. Dla jednoosobowej działalności i spółki cywilnej dodanie oraz usunięcie kodu PKD są bezpłatne.

Warto aktualizować kody PKD, ponieważ w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego może ona wykryć nieprawidłowości. Może to być wykonywanie usług niezgodnych z profilem firmy lub bez odpowiednich uprawnień.

Jeśli aktualizujesz kod PKD przez Internet musisz podać właściwą datę zmiany kodu. Masz 7 dni na zgłoszenie zmiany, więc wpisz datę faktyczną, a nie aktualną. Jeśli zgłaszasz kod PKD, którego używasz od dawna, najpierw musisz skontaktować się z właściwym Urzędem Skarbowym. Dopiero potem możesz uzupełnić wniosek tradycyjnie lub online.

Spółka z o.o. – zmiana kodu PKD

Spółki zarejestrowane w KRS muszą liczyć się ze stosowną opłatą urzędową. Obecnie wynosi ona 300 zł, ale tylko w przypadku, jeśli nie zakładałeś spółki u notariusza.

Jeśli założenie firmy miało miejsce u notariusza, to również zmiana kodu PKD wymaga jego podpisu. Związane jest to z zmianą umowy spółki i wymaga stworzenia uchwały dotyczącej zmiany zakresu działalności firmy. Wysokość opłaty wynosi w takim przypadku 350 zł.

Kodeks spółek handlowych stanowi, że kod PKD musi być właściwie określony. Nie definiuje on jednak tego pojęcia. Pamiętaj, żeby zawsze postępować zgodnie z prawem, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych.

Każdy wniosek o zmianę musisz podpisać i złożyć w dowolnym Urzędzie Miasta lub Gminy.

PKD i wynajem sprzętu budowlanego – wszystko co musisz wiedzieć

Jakie PKD na wynajem sprzętu budowlanego będzie odpowiednie?

Kod PKD dla wynajmu sprzętu budowlanego to 77.32.Z i odnosi się on do wynajmu i dzierżawy sprzętu budowlanego. Obejmuje on wypożyczanie maszyn budowlanych oraz urządzeń inżynierii lądowej i wodnej bez obsługi.

Dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych – PKD 77.32.Z – kod ten występuje często wspólnie z kodami 43.11.Z, czyli rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych. Popularny jest też kod związany z robotami budowlanymi związanymi z wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych – 41.20.Z.

Wynajem sprzętu budowlanego należy do sekcji N – działalność w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej. Każda sekcja dzieli się na działy, grupy, klasy i podklasy.

Jeśli wynajmujemy także dodatkowy sprzęt, to warto pomyśleć także o dodaniu kodu PKD 77.39.Z. To kod dla wynajmu i dzierżawy pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Warto przejrzeć cały dział 77, w którym znajdziemy kody dotyczące wynajmu i dzierżawy. Znajdziemy tam m.in. wynajem samochodów, przyczep czy maszyn rolniczych.

Wynajem sprzętu budowlanego z operatorem, jaki PKD?

Jeśli zamierzasz wynajmować sprzęt budowlany razem z obsługą musisz określić inny kod PKD. W takim przypadku właściwe będzie określenie kodu z działu 45 PKD. Wynajem sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą to kod PKD 45.50.Z.

Sekcja F obejmuje działalność związaną z budownictwem oraz m.in. wynajem sprzętu budowlanego z operatorem. PKD określisz spośród wielu działów oraz grup dostępnych na liście kodów PKD.

Wynajem maszyn budowlanych – PKD to dopiero początek

Określenie prawidłowego kodu lub kodów PKD definiuje zakres działalności firmy. Dlatego kody muszą być określone prawidłowo i zgodnie z oferowanymi przez firmę usługami. Jeśli chcesz działać w branży wynajem sprzętu budowlanego – kod PKD 77.32.Z musi być Twoim głównym kodem.

Warto przemyśleć profil działalności już na początkowym etapie rejestrowania firmy. Nie trzeba będzie później zmieniać kodów.

Dzięki używaniu kodów PKD powstają opracowania statystyczne dotyczące ilości firm działających w konkretnej branży. Może to pomóc określić konkurencję, co jest istotne dla nowych działalności.

Warto zajrzeć także na portal Rentools.pl, który gromadzi coraz więcej firm zajmujących się wynajmem sprzętu budowlanego. Dzięki profilowi firmy na Rentools możesz zyskać nowych klientów, a my zyskamy perspektywicznego partnera biznesowego!

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów