Biznesplan dla wypożyczalni sprzętu budowlanego

Dodane 16 czerwca 2022
Przeczytasz w 5 minut(y)

Branża wypożyczalni sprzętu budowlanego zyskuje coraz większą popularność. Dobrze stworzony biznesplan wypożyczalni sprzętu budowlanego pozwoli Ci oszacować ryzyko i zminimalizować zagrożenia. Pozwoli ocenić czy ten pomysł na własny biznes się opłaca. Określisz także co wziąć pod uwagę podczas zakładania własnej działalności.

Jeśli myślisz o założeniu firmy to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie! Podpowiemy Ci, od czego zacząć, jaki sprzęt budowlany jest najczęściej wypożyczalny. Spróbujemy także odpowiedzieć, ile kosztuje założenie wypożyczalni sprzętu budowlanego. Zapraszamy do lektury!

Biznesplan wypożyczalni sprzętu budowlanego – co musi zawierać?

Biznesplan powinien zawierać krótko- i długoterminowe cele, które chcesz osiągnąć. Najprostszą metodą stworzenia biznesplanu jest precyzyjna odpowiedź na cztery pytania:

 • kto zakłada firmę,
 • co będziesz oferował,
 • jak chcesz osiągnąć swój cel,
 • ile to będzie kosztować.

Oczywiście każdą z tych kwestii należy rozwinąć i przeanalizować każdą z możliwości. Dobrym sposobem jest popularna i niedoceniana burza mózgów.

Standardowy biznesplan posiada kilka obowiązkowych kwestii. Są to takie rozdziały jak:

 1. Streszczenie firmy.
 2. Charakterystyka firmy.
 3. Opis oferowanych usług i produktów.
 4. Zarządzanie i pracownicy.
 5. Rynek i konkurencja.
 6. Plan marketingowa.
 7. Plan finansowy.

Każdy rozdział musi zostać rozbudowany. Streszczenie powinno zawierać niezbędne informacje na temat firmy. Charakterystyka musi zawierać krótki opis każdego z pozostałych rozdziałów. Dobrą wskazówką jest napisanie takiego rozdziału, który da się przeczytać góra w 10 minut. Pamiętaj, że streszczenie ma zachęcić potencjalnych inwestorów lub kredytodawców.

Biznesplan ma być konkretny i zwięzły – niekoniecznie oznacza to, że ma być krótki. Przedstaw konkretne wyliczenia, wykresy i tabele. Dużą wagę musisz przywiązać do rzetelnej analizy rynku. Najlepiej zrobić to jedną z metod statystycznych, np. metodą SWOT.

W planie finansowym należy przedstawić zarówno przyszłe, oczekiwane zyski, ale też nakłady finansowe. Uwzględnij wszelkie nakłady finansowe, które będziesz musiał ponieść. Warto też stworzyć bilans oraz plan przepływów pieniężnych (cash flow). Rachunek zysków i strat określi, czy Twój biznes ma szansę powodzenia.

Biznesplan wypożyczalni musi wziąć pod uwagę jak największą liczbę możliwych zagrożeń. Ostatnie lata pokazały, że nie można odrzucać żadnych ryzyk, bo zdarzyć się może wszystko. Dokładna analiza i sumienne zarządzanie ryzykiem to podstawa dobrze prosperującej firmy.

W sieci znajdziesz gotowe wzory i przykładowe biznesplany, które ułatwią ci stworzenie bazy dla twojego projektu.

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego biznes

Ile kosztuje założenie wypożyczalni sprzętu budowlanego?

Koszt założenia wypożyczalni sprzętu budowlanego zależy od rodzaju asortymentu, jaki będziesz oferował klientom. Niezależnie, czy będą to maszyny jak koparka czy narzędzia jak wiertarka, musisz zainwestować w sprzęt najwyższej jakości. Dzięki temu będzie on mniej awaryjny, a także bardziej wydajny.

Na rynku dostępne są dotacje na założenie wypożyczalni sprzętu budowlanego. Takie informację można znaleźć na stronach urzędów pracy lub funduszy unijnych. Warto zapoznać się z ofertami leasingu, pomoże on w pozyskaniu drogich maszyn budowlanych. Pamiętaj, że przy rozpoczynaniu działalności w branży usług musisz wybrać odpowiedni kod PKD dla wynajmu sprzętu budowlanego.

Czy wypożyczalnia się opłaca? Dodatkowe opłaty

Oprócz kosztów zakupu sprzętu budowlanego i kosztów administracyjnych założenia firmy (zależy, czy będzie to spółka, a może JDG), należy przewidzieć jeszcze kilka dodatkowych opłat. Warto zatrudnić prawnika, który stworzy odpowiednio skonstruowaną umowę wynajmu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych strat i przepychanek z nierzetelnym klientem.

Kolejnym kosztem są pracownicy. Na początek warto mieć serwisanta i konserwatora odpowiedzialnego za sprzęt. Zajmie się on bieżącym utrzymanie wynajmowanych narzędzi i maszyn budowlanych w sprawności. Taka osoba musi posiadać odpowiednie uprawnienia, które też kosztują. Niektóre sprzęty, np. niwelatory, muszą być regularnie kalibrowane lub legalizowane. Dodatkowo przydają się atesty autoryzowanych serwisów, opinie BHP, certyfikaty jakości itp. To wszystko należy przekalkulować i ująć w biznesplanie. Jeśli zależy nam na rozwoju działalności kapitał jakim są osoby pracujące dla nas jest bezcenny.

Często pomijaną kwestią, a niezwykle istotną w dzisiejszych czasach, jest marketing. Bez reklamy na portalach społecznościowych ciężko będzie pozyskać wielu klientów w branży wynajmu. Aby przebić konkurencję będziemy musieli być krok przed innymi firmami. Marketing szeptany to nadal świetne rozwiązane, aby dobrze działał musimy dbać o jakość naszych usług i wzorowy kontakt z klientami. Pomoże to uchronić się przed złymi opiniami.

Własna strona internetowa to z kolei spory koszt, dlatego wartko skorzystać z profesjonalnej branżowej wizytówki, jaką oferuje portal Rentools.pl. Dzięki temu oprócz bycia w wyspecjalizowanej bazie firm, otrzymujesz spersonalizowaną prezentację Twojej firmy. Możesz się nią oczywiście chwalić klientom, którzy z łatwością przeglądną Twój asortyment.

Jaki sprzęt jest najczęściej wypożyczany?

Rodzaj wypożyczanego sprzętu zależy od kilku czynników. Na pewno warto w pierwszym momencie przyjrzeć się asortymentowi konkurencji. Dzięki temu będziesz wiedział, co oferują inni wynajmujący. Poznasz też stawki, co pozwoli Ci być konkurencyjnym w Twojej okolicy.

Warto też szukać nowości. Klienci chętnie wypożyczają „nowinki techniczne”, ponieważ rzadko kto inwestuje większe środki w ciemno. Nowe rozwiązania niekoniecznie przecież muszą sprawdzić się w praktyce.

Drobne elektronarzędzia są łatwo dostępne i niedrogie – pomyśl więc o maszynach i wynajmie sprzętu budowlanego. Jest to większa inwestycja finansowa, ale zysk jest wyższy i szybciej się zwraca.

Większy wybór urządzeń różnych marek pozwoli trafić do szerszego grona klientów. Po pierwsze będziesz miał więcej sprzętów na wynajem w jednym czasie. Z drugiej strony zadowolisz każdego klienta. Niektórzy z zasady nie używają narzędzi firmy X, bo kiedyś im się zepsuł lub po prostu nie lubią konkretnej marki. Nie inwestuj jednak od razu w kilkanaście narzędzi – lepsza będzie metoda małych kroków.

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego – pomysł na biznes?

Jak najbardziej! Dobrze przemyślana wypożyczalnia sprzętu budowlanego to świetny pomysł na własny biznes. Pozwoli Ci rozwijać firmę i realizować kolejne cele biznesowe. Pamiętaj, żeby podejść do tematu indywidualnie. Gotowe biznesplany są kuszące. Jednak inne zagrożenia weźmie pod uwagę założyciel pierwszej wypożyczalni sprzętu budowlanego w rejonie. Co innego gdy mamy już konkurencją w pobliżu. A całkiem inne spojrzenie będzie miał pomysłodawca wypożyczalni oferującej wyłącznie elektronarzędzia lub specjalistyczne narzędzia.

Nie można się bać, że ktoś uszkodzi Ci nową drogą koparkę lub młot udarowy. Załatwi to dobre ubezpieczenie dopasowane do Twoich usług (może obejmować także serwis). Warto też przemyśleć odpowiednią wysokość kaucji. Z jednej strony ma nie odstraszać klientów, ale też musi być zabezpieczeniem dla Ciebie w przypadku uszkodzenia sprzętu.

Inwestowanie w nowy sprzęt wysokiej klasy może przysporzyć Ci rzeszy klientów. Jest on zazwyczaj bardziej wydajny i ekonomiczny. Wypożyczający ma możliwość wypróbowania maszyn, na których zakup nie mógłby sobie pozwolić lub potrzebuje ich sporadycznie. Wynajem nowoczesnych maszyn umożliwia także przetestowanie, czy taki sprzęt jest wart swojej ceny (oczywiście w indywidualnej ocenie) nawet zaraz – wystarczy sprawdzić dostępność na Rentools.pl i działać!

Wypożyczalnia – biznes przyszłości

Analizując współczesne trendy społeczne wypożyczalnie to prawdziwy biznes przyszłości. Są one korzystne ekonomicznie dla klientów i jednocześnie ekologiczne. Idea współdzielenia silnie zagościła w naszym świecie. Ciężko wyobrazić sobie współczesne miasta bez usług wynajmu samochodów czy hulajnóg.

Dla klientów pożyczenie sprzętu umożliwia wykonywanie pracy nowoczesnymi maszynami bez konieczności wysokich inwestycji. Wypożyczający może szybko i wygodnie znaleźć sprzęt, którego potrzebuje dzięki takim rozwiązaniom jak platforma Rentools.pl.

Każdego roku w Polsce powstaje kilkaset tysięcy firm, warto stworzyć dobry biznesplan dla swojej działalności, aby zrobić to lepiej niż inni.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów