Podział i rodzaje maszyn budowlanych

Dodane 19 sierpnia 2021

Prawidłowo dobrane maszyny są niezbędne przy realizacji wszelkiego rodzaj prac budowlanych. Szeroki wybór i ogromna różnorodność mogą jednak sprawiać problem z wyborem właściwego urządzenia. Aby go ułatwić, warto poznać klasyfikację i rodzaje maszyn dostępnych zarówno w sprzedaży, jak i w ramach wypożyczenia.

Niezależnie od specyfiki wykonywanych prac budowlanych użycie odpowiednich urządzeń i pojazdów jest obecnie niezbędne do sprawnego przeprowadzenia inwestycji. Zarówno niewielkie przedsięwzięcia, np. stawianie domu, jak i skomplikowane projekty, np. budowa autostrady, wymagają zastosowania wielu maszyn. Podstawowe i najczęściej używane urządzenia znajdują się z reguły na wyposażeniu firm realizujących prace, jednak rzadziej wykorzystywane i droższe wyposażenie często jest wypożyczane. W takim razie spośród jakich rodzajów maszyn budowlanych można wybierać i jak je sklasyfikować? Najpowszechniejsza kategoryzacja dotyczy typu prac, do których są przeznaczone maszyny. Poniżej je opisujemy i podajemy przykłady urządzeń zaliczanych do danej grupy.

Roboty ziemne

Wykonanie prac ziemnych jest jednym z pierwszych etapów inwestycji budowlanej. Polegają one na odpowiednim przygotowaniu gruntu w taki sposób, aby możliwe było bezpieczne i efektywne prowadzenie dalszych czynności. W odpowiednim ukształtowaniu gruntu pomagają różnego rodzaju koparki, koparko-ładowarki i ładowarki, które służą również do jego transportu.

Wyrównywanie gruntu

Odpowiednie uformowanie podłoża za pomocą maszyn kopiących wymaga jeszcze wyrównania, do czego używa się równiarek, zrywarek, zgniatarek, ubijarek czy ubijaków.

Prace drogowe

Inwestycje w infrastrukturę drogową wiążą się z koniecznością sięgnięcia po zaprojektowane specjalnie w tym celu maszyny przeznaczone do budowy nawierzchni bitumicznych. Jednymi z najpowszechniej stosowanych w tym celu pojazdów są walce, które służą do zagęszczania powstającej drogi. Materiał do budowy jest natomiast wysypywany z wywrotki, a do wyrównania podłoża służą pojazdy zwane stabilizatorami. Z kolei za układanie warstw nawierzchni odpowiada operator rozściełacza do asfaltu, podczas gdy do odwrotnego procesu – ich usuwania, np. w związku z przebudową drogi – wykorzystuje się wywrotki.

Wytwarzanie i transport betonu

Podstawowym materiałem wykorzystywanym w wielu pracach budowlanych jest beton, który wytwarza się bezpośrednio na placu budowy. Do jego produkcji stosuje się betoniarki – ponieważ są dostępne w wielu wersjach, istnieje możliwość użycia zarówno małych modeli np. do budowy domu, jak i znacznie większych, które wykorzystuje się przypadku dużych inwestycji, np. infrastrukturalnych. W celu uzyskania odpowiednich właściwości betonu stosuje się także specjalne zagęszczarki i wibratory, podczas gdy do jego transportu służą betonowozy, czyli tzw. gruszki – ciężarówki wyposażone w pojemniki, które cały czas się obracają.

Prace palowe

Jeżeli inwestycja wymaga osadzania pali w gruncie, do wykonania prac związanych z ich usadowieniem polecane są urządzenia wibracyjne, hydrauliczne młoty, wyrywacze, kafary, palownice, wiertnice, głębiarki czy wybieraki. Za ich pomocą możliwe jest precyzyjne, bezpieczne i efektywne wykonanie fundamentów w taki sposób, aby zapewnić prawidłowe przenoszenie nawet bardzo dużych obciążeń na palach.

Przeróbka kruszywa

Kruszywo jest powszechnie stosowane w budownictwie i szeroko pojętym przemyśle. Aby udało się uzyskać jego określone parametry, wykorzystuje się odpowiednie maszyny, które pozwalają na otrzymanie oczekiwanej gęstości, masy czy jednorodności. Do rozdrabniania polecane są kruszarki i młyny, a pozbycie się zanieczyszczeń i uzyskanie ziaren o określonej wielkości umożliwiają przesiewniki.

Zbrojenie betonu

Aby uzyskać pożądane właściwości betonu związane odpornością na naciski i uszkodzenia, stosuje się zbrojenia, które polegają na umieszczaniu stalowych elementów w kompozycie. Do otrzymania ich odpowiednich kształtów używa się giętarek i prostownic pozwalających na precyzyjne profilowanie prętów i kształtowników.

Transport materiałów

W celu sprawnego i bezpiecznego transportu materiałów, urządzeń czy narzędzi stosuje się maszyny o różnej wielkości, która zależy przede wszystkim od specyfiki inwestycji. W skomplikowanych i zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach, jak np. budowa drogi czy stawianie osiedla mieszkaniowego, wykorzystuje się duże dźwigi i żurawie, podczas gdy przy budowie domu jednorodzinnego z reguły wystarczą wózki jezdniowe podnośnikowe, wyciągarki i wciągarki, dźwignice czy suwnice.

Roboty wykończeniowe

W tej grupie maszyn budowlanych znajdują się przede wszystkim urządzenia przeznaczone do prac tynkarskich, montażowych, malarskich i podłogowych. Mieszadła, agregaty, podajniki, chwytaki, giętarki, cykliniarki, piły czy pistolety natryskowe to tylko niektóre z urządzeń do wykończenia powierzchni zarówno poziomych, jak i pionowych.

Urządzenia pomocnicze

Do tej kategorii można zaliczyć sprzęt nieprzyporządkowany do wcześniej wymienionych grup, który wspomaga prace budowlane na różne sposoby. Mowa o takich urządzeniach jak np. agregaty prądotwórcze, sprężarki czy nagrzewnice.