Umowa najmu maszyn budowlanych – o czym musisz pamiętać

Dodane 09 lutego 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Wpadasz na świetny pomysł i chcesz założyć firmę wynajmującą maszyny budowlane – świetnie! Zaczynasz od podstaw, tworzysz biznesplan. Kolejnym krokiem są formalności, czyli założenie działalności i wybranie kodu PKD. Kupujesz maszyny i chcesz zacząć działać. Pojawiają się pierwsi klienci – chcą wypożyczyć sprzęt. No i pojawiają się wątpliwości.

Dołącz do 500+ wypożyczalni wspieranych przez Rentools
Zdobądź więcej klientów i zwiększ zyski w swojej wypożyczalni
  • Darmowa strona www
  • Rezerwacje internetowe bez prowizji
  • Reklama wypożyczalni

Jak masz się zabezpieczyć przed nieuczciwym klientem? Co zrobić w przypadku awarii maszyny? Pytań jest o wiele więcej, a podstawą uczciwych transakcji jest umowa najmu maszyn budowlanych. Podpowiemy, w jaki sposób ją skonstruować. Co powinna zawierać umowa najmu maszyn budowlanych? Czego lepiej unikać w umowie na wypożyczenie sprzętu budowlanego? Zapraszamy do lektury po garść odpowiedzi!

Co powinna zawierać umowa najmu maszyn budowlanych?

Umowa najmu powinna zawierać najważniejsze informacje dotyczące przedmiotu najmu i najmującego. Powinien to być co najmniej:

  1. Opis przedmiotu najmu (maszyny budowlanej/sprzętu budowlanego):
  • marka/typ/model
  • numer identyfikacyjnego – numer fabryczny/rejestracyjny/ewidencyjny UDT
  • podstawowe parametry techniczne
  • jeśli transport maszyny jest po Twojej stronie to także jest przedmiotem najmu
  • jeśli w okresie wynajmu konieczne jest wykonanie przeglądu okresowego to również musi być zawarte w umowie

2. Dane wypożyczalni: nazwa firmy, adres, NIP, osoba kontaktowa oraz dane do serwisu lub osoby odpowiedzialnej za kwestie techniczne.

3. Termin wypożyczenia/ilość dni. Jeśli nie jest znany dokładny termin zakończenia wypożyczenia, warto zawrzeć taką informację oraz że zostanie on ustalony przez obie strony np. pisemnie (mail, aneks).

4. Informacje dotyczące płatności:

  • wysokość i warunki płatności kaucji oraz jej zwrotu
  • wysokość i warunki płatności za wynajem – jeśli pierwszy raz z kimś współpracujesz pomyśl o przedpłacie
  • wysokość i warunki płatności za transport
  • numer konta, termin wystawienia faktury, termin płatności.

5. Miejsce odbioru i zdania maszyny. Jeśli transport jest po Twojej stronie, to wynajmujący musi podać miejsce dostarczenia/odbioru sprzętu.

6. Informację dotyczące ubezpieczenia/polisy.

7. Informację dotyczące ewentualnych zniszczeń maszyny, jej kradzieży czy następstw.

8. Informacje dotyczące RODO.

9. Podpisy obu stron – coraz częściej spotyka się dokumenty podpisywane elektroniczne.

Wynajem maszyn budowlanych – ile stron powinna mieć umowa?

Umowa nie powinna być długa. Po pierwsze długie umowy trochę przerażają klientów. Umowa krótka i konkretna jest bardziej przejrzysta i łatwiejsza dla obu stron. Dobrze, jeśli wszystkie informacje znajdą się na jednej stronie. Przyjazną praktyką jest dodanie pola „Uwagi”. Obie strony w ten sposób będą mogły indywidualnie odnieść się do konkretnego zlecenia. Unikniesz w ten sposób każdorazowego modyfikowania treści umowy.

Pamiętaj o stworzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Obie strony fizycznie sprawdzają podstawowe parametry maszyny przed wynajmem. Następnie spisują notatkę, która jest podstawą do ewentualnych roszczeń z powodu uszkodzeń. Warto oględziny przed i po wynajmie wykonać rzetelnie i sumiennie.

Jeszcze jedna istotna kwestia – dokumenty dodatkowe. Wraz z przekazywanym sprzętem należy przekazać kopie dokumentów dotyczących obsługi maszyn, książkę przeglądową czy aktualne protokoły UDT. Klient będzie miał pewność, że maszyna jest utrzymywana zgodnie z przepisami i wytycznymi. Dla wynajmującego jest to ważne także w przypadku kontroli BHP czy inspekcji na placach budów.

Umowa najmu sprzętu budowlanego – podstawy prawne

Umowę najmu sprzętu budowlanego reguluje kodeks postępowania cywilnego. Wszelkie spory dotyczące wynajmu będą się toczyły przed sądem cywilnym. Oczywiście każdy chciałby tego uniknąć, jednak taki zapis także powinien znaleźć się w umowie.

Kto może podpisać umowę najmu sprzętu budowlanego? Jeśli wynajmujemy osobie fizycznej to będzie to oczywiście jej podpis. Gdy wypożyczamy sprzęt firmie, to powinna to być osoba zgodna z KRS lub CIDG. Może podpisać też osoba spoza tych wymienionych wcześniej, jednak pod warunkiem posiadania upoważnienia wystawionego przez osobę zgodną z KRS lub CIDG.

Dobrą praktyką jest stworzenie ogólnych warunków wynajmu. Może to być oddzielny, krótki dokument, który będzie załącznikiem do umowy. Będą tam podstawowe informacje, których nie będziesz musiał zamieszczać w umowie. Oczywiście taki załącznik też musi być podpisany przez obie strony!

Umowa na wynajem maszyn budowlanych – o czym pamiętać?

Umowa wynajmu maszyn budowlanych jest podstawowym zabezpieczeniem dla właściciela sprzętu. Gdyby sprzęt został zwrócony uszkodzony, to jest to podstawa do dochodzenia swoich praw. Warto poświęcić chwilę, aby została ona stworzona poprawnie. Oczywiście umowa nie wyeliminuje ryzyka wynajmu maszyny nieuczciwemu klientowi. Warto śledzić fora dotyczące wypożyczalni czy portale typu Rentools.pl, które budują bazy nieuczciwych klientów. Mając własną firmę, chcesz zadbać o jej interesy od początku. Wymiana informacji i wzajemne wsparcie pomoże w budowaniu zdrowej konkurencji.

Jeszcze jedna istotna informacja – uczciwość dotyczy obu stron. Jeśli to Ty chcesz wypożyczyć maszynę budowlaną to uważnie przeczytaj umowę. Jeśli któryś z jej zapisów jest dla Ciebie niezrozumiały to dopytaj się. Rzetelnie obejrzyj wypożyczany sprzęt, aby nie zapłacić potem za uszkodzenia, które pojawiły się przed wynajmem. Szukając maszyn na wynajem zajrzyj na Rentools.pl. Znajdziesz tam sprawdzone wypożyczalnie, z którymi warto nawiązać współpracę!

Wzór umowy najmu sprzętu budowlanego

Pracujemy nad tym, aby oddać w Wasze ręce gotowy wzór profesjonalnej umowy na wynajem sprzętu budowlanego. Jak tylko będzie skończona damy Wam znać. W tym momencie zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi treściami.

Sprawdź także nasz poradnik Jak założyć wypożyczalnię sprzętu budowlanego od A do Z.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów