Samodzielny montaż blatu kuchennego jest łatwiejszy, niż myślisz! W tym przystępnym poradniku przeprowadzamy Cię przez całość prac krok po kroku. Zachęcamy do spróbowania swoich sił, zwłaszcza że do założenia blatu na meble kuchenne nie potrzeba zbyt wielu specjalistycznych narzędzi, a całość działań trwa stosunkowo krótko.
Pierwszą kwestią jest to, na jakich meblach i w jakim miejscu kuchni montujesz blat. Jednym z wariantów jest założenie go np. na dwie lub trzy postawione obok siebie szafki i wypełnienie w ten sposób wnęki na aneks. Można jednak wyobrazić sobie inny układ, w którym blat jest z jednej strony przytwierdzony do szafki, a z drugiej do ściany. To determinuje dobór narzędzi i akcesoriów.
Aby połączyć szafki i założyć na nie blat, wystarczą jedynie:
Potrzebujesz jeszcze:
Są to w większości podstawowe narzędzia i akcesoria. Jeżeli jednak potrzebujesz ich w celu wykonania samodzielnego montażu, a nie zamierzasz ich kupować, możesz skorzystać z oferty profesjonalnej wypożyczalni sprzętu budowlanego i remontowego w Twojej okolicy. Znajdziesz ją przy użyciu naszej wyszukiwarki.
Gdy ustawisz już wszystkie szafki kuchenne w docelowym miejscu, użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy blat jest osadzony równo.
O ile szafki stoją równo i nie trzeba ich poziomować, połącz je za pomocą śrub, które zwykle otrzymujesz w komplecie. Dopiero na połączone meble można założyć blat.
Nałóż blat na szafki i zamocuj go od dołu, używając wkrętów do drewna. Uwaga – nie mogą być zbyt długie, aby nie przebić się na powierzchnię blatu. Wkręty stosuje się zarówno w głębi, jak i przy frontach szafek, w równych odstępach. Do precyzyjnego i wygodnego wykonania tego etapu prac warto zdjąć wewnętrzne półki.
Być może Twój blat ma wykraczać poza obręb mebli kuchennych i przynajmniej z jednej strony być przytwierdzony do ściany. Do podtrzymywania blatu służą wówczas kątowniki (najlepiej cztery, dla większej stabilności), które należy przymocować do ściany. Wywierć otwory wiertarką udarową, wbij kołki i przykręć kątowniki. Następnie przymocuj do nich blat – od dołu, kołkami do drewna, tak jak wcześniej do szafek. Miej pod ręką poziomicę, aby zawczasu upewnić się, że blat jest osadzony równo.
Ten opcjonalny krok umieszczamy w poradniku dla osób, które z jakiegoś względu muszą wykonać dodatkową obróbkę blatu, np. dlatego, że jego wymiary nie pasują do wnęki lub trzeba zrobić otwory na rury lub okablowanie. Standardowe blaty można obrabiać za pomocą wyrzynarki. Należy wcześniej zaznaczyć miejsce cięcia, a następnie zachować precyzję i ostrożność, aby nie usunąć zbyt dużego fragmentu. Szlifierka taśmowa pozwala uzyskać idealny efekt po zakończeniu prac wyrzynarką. Nie zapomnij o założeniu okularów ochronnych.
Kolejny krok, który teoretycznie możesz pominąć, ale w praktyce jest potrzebny, to wypełnienie niewielkiej szczeliny tworzącej się pomiędzy blatem a ścianami, do których przylega. Użyj silikonu w kolorze identycznym lub bardzo zbliżonym do blatu. Rozprowadź go zgodnie z zaleceniami producenta, ale wcześniej zabezpiecz blat i ścianę taśmą malarską. Nie zapomnij odkleić jej tuż po wypełnieniu szczeliny.
Jak widzisz, osadzenie blatu i przytwierdzenie go do mebli wymaga w praktyce jedynie użycia kilku wkrętów. Nieco więcej pracy czeka osoby, które przytwierdzają go do ściany albo muszą wyciąć jego fragmenty – ale to wciąż zadania, które stosunkowo łatwo i szybko wykonuje się samodzielnie. Precyzja i dobry sprzęt pomagają w osiągnięciu satysfakcjonującego efektu. Dobrze przytwierdzony blat do skręconych szafek przetrwa lata intensywnej eksploatacji!
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.