Jeśli masz działkę z trudnymi warunkami gruntowymi to w głowie zaczynają się rodzić miliony myśli dotyczące problemów podczas budowy. Zaczynając od początku – fundamenty? Jak na kiepskiej ziemi zbudować trwałe i solidne fundamenty? Na szczęście inżynierowie już dawno wymyślili na to sposób – fundamenty palowe.
Jest to rodzaj fundamentów głębokich, gdzie obciążenia z budynku przenoszone są za pomocą pali na głębokie warstwy gruntu. Oczywiście taka konstrukcja wymaga wykonania badań geotechnicznych by jasno stwierdzić, gdzie zaczynają się te wytrzymalsze warstwy gruntu. W poniższym wpisie podpowiemy, kiedy stosujemy fundamenty na palach, jakie są ich rodzaje i jak je w praktyce wykonać. Zapraszamy do lektury!
Fundamenty na palach to popularne rozwiązanie stosowane podczas wznoszenia budynków na podłożu o słabej nośności lub narażonych na podmycia. W zależności od rodzaju gruntów stosuje się różny rodzaje pali. Nawet mając teren z podłożem o dobrych warunkach geotechnicznych, wybiera się to rozwiązanie. Dzieje się tak w przypadku budowania takich obiektów jak mosty, wiadukty, domy niepodpiwniczone czy popularne wieżowce. Zaletą tego typu fundamentów jest szybkość wykonania i duży wybór gotowych produktów, przez co czas realizacji znacząco się skraca.
Kiedy stosujemy pale fundamentowe:
Istnieje kilka podziałów pali, które wyodrębniono m.in. w normach PN-EN 1536 i PN-EN 12699. Podstawowy podział wyróżnia:
Jeśli weźmiemy pod lupę ułożenie pali względem pionu to mamy pionowe i ukośne. Pod względem pracy statycznej wyróżnia się pale stojące, czyli opierające się o grunt nośny i zawieszone, gdzie nie ma kontaktu z gruntem nośnym.
Gdy spojrzymy na te elementy konstrukcyjne pod względem popularności to zauważymy inny podział. Często używa się pali przemieszczeniowych SDP i VDP, gdzie otwór zrobiony za pomocą świdra zalewa się betonem. Pale CFA to rodzaj pali wierconych betonowych na mokro, gdzie jednocześnie zagęszczany jest grunt wokół pala mokrym betonem, który wydobywa się ze świdra. Warto wspomnieć także o mikropalach, czyli cienkich żerdziach zakończonych tzw. koronką.
Mikropale spełniają dwie funkcję – są fundamentami, ale też wgłębnym zbrojeniem. Ciekawym faktem jest możliwość wykorzystania ich do wzmocnienia istniejącego już budownictwa fundamentowego.
Wyróżnia się dużo rodzajów mikropali:
Pierwszym krokiem jest poznanie warunków gruntowych panujących na działce budowlanej, czyli badania geotechniczne. Uprawniony specjalista powinien przeprowadzić analizę wyników tych badań, a także dodatkowo sporządzić analizę ryzyka technologicznego i kosztów wykonania takich robót, by móc wybrać odpowiednią technologię pod pierwszy etap budowy domu. Opracowanie projektu jest więc podstawą dalszych działań. Przekrój geologiczny gruntów pozwoli pokazać, na jakiej głębokości powinniśmy zacząć palowanie.
Sam proces wbijania na obliczoną głębokość pali jest szybki i niezbyt skomplikowany, zwłaszcza gdy powierzymy go fachowcom mającym z tym doświadczenie. Elementy można wbijać lub wwibrowywać. Używa się do tego celu kafara hydraulicznego lub spalinowego, który ustawia pal w pionie, przenosi w wyznaczone miejsce i wbija. Kafary na wynajem łatwo znajdziesz na Rentools.
Warto wspomnieć o palach Vibro-Fundex i Vibrex. Są to specjalne technologie, w których, przy użyciu młota hydraulicznego, w grunt wbija się stalowe rury z traconą podstawą. Następnie otwór jest zbrojony i zalewany betonem. Rurę można zostawić lub wyciągnąć, chociaż proces wyciągania powoduje dodatkowe zagęszczanie betonu, natomiast zostawienie pozbywa nas problemu osiadania budynku.
Tak, ale nie tylko. Fundamenty palowe stosuje się na terenach słabonośnych, gdzie raczej nie ma możliwości wykorzystania fundamentów powierzchniowych podczas posadowienia budynku. Palowanie, polegające na wbijaniu pali w głąb ziemi do twardych warstw podłoża, zapewnia odpowiednią nośność i stabilność konstrukcji z uwzględnieniem warunków gruntowych. Stosowanie tych fundamentów zależy od wielu czynników takich jak rodzaj budynku, wielkości obciążenia, rodzaju gruntu oraz innych czynników. Należy mieć na uwadze wszystkie te czynniki podczas przygotowywania odpowiedniej dokumentacji. Założenia konstrukcyjne muszą zostać wykonane, aby mieć pewność, że posadowienie domu jest bezpieczne i stabilne.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.