Jak ocieplić fundamenty starego domu?

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 5 minut(y)

Prawidłowe ocieplenie fundamentów domu to standardowy proces podczas budowy nowego domu. Pozwala ono stworzyć suche, ciepłe i ekonomiczne budynki, które ograniczają uciekanie ciepła. Prosta sprawa jest podczas budowa od zera, gdzie standardowo wykonuje się termoizolację zapewniającą komfort cieplny. Inaczej jest, gdy remontujemy lub modernizujemy stary budynek. Pamiętajmy, że wybudowano go z innej klasy materiałów, często też w starszej technologii.

Czy da się w takim razie zrobić to efektywnie? Oczywiście, że tak! Poniższy artykuł podpowie, w jaki sposób ocieplać fundamenty w starym domu. Omówimy także sposoby na zapewnienie szczelnej izolacji fundamentów. Dodatkowo powiemy parę słów o tym, jakich użyć materiałów. Zapraszamy do lektury!

Ocieplenie fundamentów – co musisz wiedzieć?

Pierwszym etapem prac jest obowiązkowa ekspertyza konstrukcyjna, zwłaszcza w starym budownictwie. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że nie naruszymy statyki i stabilności budynku. Istotne jest zwrócenie uwagi na warunki wodne i gruntowe otaczającego terenu. Rozpoznanie poziomu wody gruntowej także jest ważne. Wykonanie izolacji fundamentów domu należy zacząć od ich odkopania z gruntu. Wymagane jest robienie tego delikatnie i etapami, by nie naruszyć konstrukcji budynku. Należy też uważać na uszkodzenia mechaniczne wokół fundamentów. Przy okazji zakładania izolacji warto rozważyć montaż hydroizolacji. Uszczelnienie fundamentów powinno sięgać ławy fundamentowej i łączyć się z izolacją murów. Pamiętajmy, że należy wykonać izolację pionową oraz poziomą.

Do ocieplenia powinniśmy użyć materiałów trwałych i sprawdzonych, aby spełniały swoją funkcję latami. Oczywiście fundamenty muszą zostać wcześniej osuszone. Na nie nakłada się specjalne maty bitumiczne, powłoki termalne, styrodur lub papy termozgrzewalne. Następnie warto zastosować materiały hydrofibyzowane. Posiadają one specjalne właściwości, dzięki którym są mniej nasiąkliwe i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Przed zasypaniem fundamentów należy zabezpieczyć je folią kubełkową. Jej zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego izolacja termiczna fundamentów jest ważna?

Izolacja termiczna fundamentów pełni kilka ważnych funkcji, takich jak:

  • Zmniejszenie strat ciepła: Dobrze ocieplone fundamenty zapobiegają ucieczce ciepła z wnętrza budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
  • Ochrona przed wilgocią: Ocieplenie fundamentów chroni konstrukcję przed zawilgoceniem i uszkodzeniami spowodowanymi przez przenikanie wody.
  • Zwiększenie trwałości konstrukcji: Poprawna izolacja termiczna przyczynia się do przedłużenia żywotności konstrukcji, minimalizując ryzyko pęknięć i osiadania.
  • Komfort termiczny: Ocieplenie fundamentów wpływa na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, co zwiększa komfort mieszkańców.

Izolacja pozioma i pionowa – co to oznacza?

Pionowa izolacja fundamentów to standardowe uszczelnienie fundamentów starego budynku. Jak wcześniej zostało to wspomniane, jest to zabezpieczenie osuszonych ścian specjalistycznymi materiałami takimi jak masa bitumiczna, powłoka termalna czy papa termozgrzewalna. Na to nanosi się np. płyty i styropian hydrofobizowane lub styropian fundamentowy. Charakteryzują się one większą spoistością i odpornością na wilgoć. Można też zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS, czyli coraz popularniejszy styrodur. Grubość uszczelnienia fundamentów oczywiście będzie się różnić w zależności od zastosowanego materiału. W przypadku styropianu powinno to być około 8-10 cm.

Pozioma izolacja jest to zabezpieczanie fundamentów materiałem izolacyjnym pomiędzy ławą a ścianą lub między ścianami murowanymi na fundamencie a fundamentem. Materiałem tym zazwyczaj jest specjalna folia PVC mocowana na lepik lub zaprawę. Gdy nie mamy możliwości zaizolowania w sposób tradycyjny, można wykorzystać metodę iniekcji krystalicznej. Przez otwory wywiercone w fundamencie wprowadza się specjalną mieszankę (woda, cement portlandzki i aktywator krzemianowy). Dociera ona w wszystkie pory fundamentu i ścian, dzięki temu tworzy powłokę izolującą wodę. Wykonuje się ją na wysokości górnego poziomu ścian fundamentowych. Tę metodę także wykorzystuje się do zrobienia pionowej izolacji, gdy nie ma możliwości odkopania fundamentów.

Jakim materiałem zaizolować fundamenty piwnicy?

We wcześniejszych akapitach wspomnieliśmy o specjalnych materiałach służących do ocieplania fundamentów. Mają one kilka wspólnych cech – znacznie mniejszą nasiąkliwość. Może ona wynosić 0,5 – 1,5%. Ważny jest też współczynnik przenikania ciepła. Styropian fundamentowy charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła w okolicach 0,034 W/(m*K). Płyty wykonane z polistyrenu ekstradowanego XPS ten sam współczynnik mają w przedziale 0,029 – 0,034 W/(m*K). Wykorzystywany materiał budowlany musi być przede wszystkim szczelny i przeciwwilgociowy. Powinien posiadać także dobre parametry izolacyjne, być twardym i wytrzymałym.

Oto najpopularniejsze materiały stosowane w izolacji termicznej fundamentów:

  • Styropian: lekki, tani i łatwy w montażu, dostępny w różnych gęstościach i grubościach.
  • Płyty XPS (ekstrudowany polistyren): o lepszych właściwościach izolacyjnych niż styropian, bardziej odporny na wilgoć, jednak droższy.
  • Wełna mineralna: doskonałe właściwości izolacyjne, odporna na wilgoć, ale wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i gryzoniami.
  • Płyty z wełny drzewnej: ekologiczne, naturalne i odporne na wilgoć, ale droższe i wymagające dodatkowego zabezpieczenia.

Aby wszystkie naniesione materiały były trwale i spełniały swoją rolę, ściana fundamentu musi być całkowicie sucha. Do kładzenia materiałów można wypożyczyć sprzęt jak agregaty tynkarskie czy sprężarki na wynajem. Dzięki temu praca pójdzie zdecydowanie szybciej. Sam wybór materiałów podyktowany będzie stanem fundamentów, ich dostępnością, warunkami otoczenia, ale też kwestią finansową. Metoda iniekcji krystalicznej jest stosunkowo droga, więc wykonuje się ją, gdy nie ma możliwości odkopania fundamentów.

Styrodur na fundamenty

Izolacja fundamentów w starym domu

Uszczelnić fundamenty można także od środka, wykorzystując np. wełnę mineralną. Na specjalnym ruszcie umieszcza się dwie warstwy wełny, które zabezpiecza się folią paroizolacyjną. Następnie całość okłada się płytami kartonowo-gipsowymi lub innym materiałem. Jest to także skuteczna izolacja fundamentów w starym budownictwie, dodatkowo możliwa do wykonania w przystępnej cenie. Takie rozwiązanie także chroni przed zawilgoceniem ścian i stanowi ochronę przed podciąganiem wilgoci. Zapewnienie właściwej wentylacji powinno poprawić w sposób pośredni izolacyjność budynku.

Izolacja fundamentów jest ważna, badania pokazują, że około 10% ciepła ucieka właśnie od piwnicy (poniżej poziomu gruntu). Izolacja piwnicy w starym budynku na pewno pomoże pozbyć się wilgoci i sprawi, że budynek stanie się bardziej energooszczędny i poprawiony zostanie komfort termiczny. Pamiętaj, aby po izolacji osuszyć pomieszczenia, jeśli były zawilgocone lub miały widoczną pleśń. Osuszacze na wynajem pomogą w szybkim pozbyciu się problemu. Dzięki Rentools.pl szybko znajdziesz potrzebny sprzęt w Twojej najbliższej okolicy.

Ocieplenie fundamentów to istotny etap budowy domu, który wpływa na komfort termiczny, efektywność energetyczną oraz trwałość konstrukcji. Przy wyborze metody izolacji termicznej warto zwrócić uwagę na zalety i wady poszczególnych rozwiązań, a także na rodzaj materiału izolacyjnego, który będzie stosowany.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów