Fundamenty bezpośrednie – czym są, w jakich przypadkach się stosuje?

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Podstawą każdego domu jest fundament osadzony w gruncie na pewnej głębokości pod budynkiem. Konieczne jest wykonanie fundamentu pod obiektem budowlanym. Fundament to element budynku lub konstrukcji, który zapewnia stabilną podstawę i rozprowadza obciążenia na grunt. Zwykle jest to część budynku, która jest umieszczona pod ziemią i jest wykonana z betonu lub kamienia naturalnego. Często fundament pełni także rolę izolacji termicznej i przeciwdziałania wilgoci.

Bez solidnego posadowienia obiektu budynek może osiąść, zapadnąć się lub się zawalić. Fundament ma przyjmować obciążenia i przenosić je na grunt. Posiada zbrojenia, może składać się z pali, słupów, ław fundamentowych lub innych elementów konstrukcyjnych. Zaczynając jednak od podstaw wyjaśnimy czym jest fundament bezpośredni i pośredni? Kiedy budujemy fundamenty bezpośrednie? Wszystko w poniższym wpisie!

Fundament bezpośredni i pośredni

Fundament bezpośredni to taka konstrukcja, która obciążenia przekazuje na podłoże gruntowe w sposób bezpośredni za pomocą powierzchni podstawy. Fundament ten stosowany jest w przypadkach, gdy podłoże gruntowe jest na tyle stabilne i nośne, by być w stanie utrzymać ciężar konstrukcji. W tego rodzaju fundamentach istotnym elementem jest odpowiednie wykonanie fundamentu oraz jego warstw izolacyjnych i hydroizolacji, które mają za zadanie zapobiegać przenikaniu wilgoci oraz wody pod fundament. Dobór jak i odpowiednie wykonanie fundamentów bezpośrednich ma kluczowe znaczenie dla stabilności i trwałości całej konstrukcji budowlanej. Fundament bezpośredni bywa nazywany fundamentem płytkim z racji posadowienia na stosunkowo niedużej głębokości. Wyróżnia się kilka podziałów fundamentów bezpośrednich, np. w zależności od głębokości ich posadowienia czy sztywności.

Fundament pośredni natomiast zazwyczaj znajduje się na znacznych głębokościach i za pomocą elementów pośrednich (pobocznice fundamentu) przenosi ciężar obiektu do warstw nośnych. Pobocznice układane są pod kątem, aby zapewnić jeszcze większe wsparcie i stabilność. Powodują one rozłożenie ciężaru na większy obszar, co pozwala zmniejszyć nacisk na poszczególne elementy. Właśnie dlatego fundament pośredni stosowany jest często w przypadku budynków wysokich czy wieżowców, które wymagają dodatkowego wzmocnienia, tak by obiekt nie ulegał żadnym deformacjom. Do fundamentów pośrednich zalicza się np. pale fundamentowe, normalne, zawieszone, studnie fundamentowe, ściany szczelinowe czy słupy.

Jakie są rodzaje fundamentów bezpośrednich?

Fundamenty bezpośrednie są powszechnie stosowane i zalicza się do nich:

  • ławy fundamentowe – bardzo popularny rodzaj fundamentów, jest to betonowe poszerzenie ścian nośnych budynku z dodatkowym zbrojeniem,
  • stopy fundamentowe – są to pojedyncze elementy o przekroju kwadratu czy prostokątny (słupy, filary czy kominy), zazwyczaj żelbetowy czy z betonu
  • płyty fundamentowe – specjalna płyta o wymiarach podstawy budynku, stosunkowo tani i szybki rodzaj konstrukcji fundamentowej, szczególnie popularny w domach szkieletowych czy letniskowych
  • ruszty fundamentowe – jest to połączenie ławy fundamentowej i specjalnych żeber, które je wzmacniają, stosowane na gruntach o niskiej nośności
  • skrzynie fundamentowe – popularne na terenach ze szkodami górniczymi czy pod wysokie budynki; ich konstrukcja przypomina skrzynię o bardzo wysokim parametrze sztywności
  • bloki fundamentowe – przyczółki mostowe służące do wznoszenia ścian piwnic czy fundamentowych.
Fundamenty z bloczków betonowych
Bloczki fundamentowe

Kiedy budujemy fundamenty bezpośrednie?

Fundamenty płytkie, czyli bezpośrednie, wykonuje się na gruntach nośnych, ponieważ wtedy fundamenty przekazują obciążenia na podłoże. Jednak ten rodzaj fundamentów ma swoje ograniczenia i nie nadaje się do budowy na gruntach słabych, gdzie konieczne jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii fundamentowych. Ponadto, w przypadku budowy na terenach o nierównomiernym lub zmieniającym się podłożu, również należy rozważyć zastosowanie innych typów fundamentów. Właściwy dobór metody fundamentowania zależy zatem od specyfiki terenu oraz konstrukcji budynku. Głębokość posadowienia uzależniona jest od rodzaju gleby. Czasami niezbędne jest wykonanie dodatkowej stabilizacji gruntu lub wymiana ziemi na taką o lepszych parametrach. Poziom posadowienia musi być poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Warunki glebowe, takie jak typ i głębokość gleby, jej nośność, wilgotność i skłonność do osiadania, mają znaczący wpływ na wybór odpowiedniego typu fundamentu. Na przykład w glebach o niskiej nośności zaleca się stosowanie fundamentów na palach, zaś na gruntach z bardzo dużym ciśnieniem wody gruntowej – fundamenty szczelne. Bez uwzględnienia warunków glebowych, wybór niewłaściwego fundamentu może prowadzić do problemów związanych z osiadaniem, zgnieceniem lub wypadnięciem fundamentów.

Czym jest fundament bezpośredni?

Fundament bezpośredni to rodzaj fundamentu często stosowany w budownictwie domków jednorodzinnych. Jest to rozwiązanie, w którym stosuje się fundamenty bezpośrednio na gruncie, bez potrzeby stosowania innych warstw izolacyjnych czy dodatkowych wzmocnień. Choć fundament bezpośredni wydaje się stosunkowo prosty w wykonaniu, to jednak warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Fundamenty stanowią podstawę całego obiektu budowlanego, dlatego wymagają prawidłowego wykonania, przede wszystkim poprzez umieszczenie ław w trwałym gruncie o odpowiedniej nośności. Odpowiednie wykonanie fundamentu, niezależnie czy jest to typ pośredni czy bezpośredni, jest kluczowe dla stabilności i trwałości całej konstrukcji budynku.

Najlepszym pierwszym krokiem jest zlecenie wykonania badań geotechnicznych, które określą rzeczywisty stan warstwy gruntu, ich rodzaj, a także poziom zwierciadła wód gruntowych. Dzięki temu projektant czy konstruktor będzie mógł dobrać nie tylko rodzaj, ale też głębokość fundamentów. Dobierze także materiały budowlane posiadające właściwe cechy, co przyczyni się do zapewnienia trwałości i stabilności fundamentu. Konieczne jest także użycie profesjonalnego sprzętu budowlanego. Aby nie generować dodatkowych kosztów warto rozważyć wynajem – najlepsze oferty znajdziesz w porównywarce Rentools.pl.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów