Historia i sprzęt budowlany marki Zeppelin

Dodane 25 listopada 2021
Przeczytasz w 5 minut(y)

Choć określenie „Zeppelin” słusznie kojarzy się z niezwykłymi sterowcami z początku XX wieku oraz kultowym zespołem Led Zeppelin, w branży budowlanej pierwsze na myśl przychodzą maszyny, m.in. koparki. Odkryj wyjątkową tradycję niemieckiego przedsiębiorstwa, które nie bez przyczyny promuje się sloganem „We create solutions”.

Zeppelin – wiodący producent maszyn

Marka obecna w naszym kraju jako Zeppelin Polska Sp. z o.o. należy do globalnego podmiotu Zeppelin GmbH z Niemiec. Grupa działa w kilkudziesięciu państwach i skupia spółki obsługujące takie branże jak:

 • budownictwo,
 • górnictwo,
 • przemysł,
 • energetyka.

Od wielu lat na polskim rynku powszechnie stosowane są koparki i ładowarki właśnie marki Zeppelin. Od minikoparek, po koparki (zarówno kołowe, jak i gąsienicowe), sprzęt cieszy się zasłużoną opinią trwałego, wydajnego i działającego szybko oraz ekonomicznie.

W zależności od wybranego osprzętu koparki i ładowarki służą do rozmaitych prac budowlano-remontowych, np. łamanie zbrojeń i betonu czy wykopy na potrzeby inwestycji w małej, średniej i dużej skali.

Koparka Zeppelin ZM 15C
Koparka Zeppelin ZM 15C, źródło: Wikipedia

Grupa Zeppelin odpowiada za ponad 200 różnych maszyn i urządzeń sygnowanych znaną na całym świecie marką CAT – są to m.in.:

 • koparki,
 • ładowarki,
 • wywrotki,
 • spychacze,
 • kompaktory,
 • maszyny górnicze.

Połączenie marek Zeppelin i CAT dało niezwykły efekt synergii. Charakterystyczne, żółte maszyny budowlane są wykorzystywane przy pracach prowadzonych na całym świecie, na wszystkich kontynentach. Atutem globalnie rozpoznawalnego sprzętu jest także szeroka sieć serwisantów oraz łatwy dostęp do części zamiennych. Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności w sektorze budowlanym, górniczym, przemysłowym czy energetycznym jest duże prawdopodobieństwo, że pod jedną z marek należących do niemieckiej grupy Zeppelin są dostępne maszyny, urządzenia, dodatki lub technologie, z których można skorzystać.

Sterowiec reklamujący markę Zeppelin-CAT
Sterowiec reklamujący markę Zeppelin-CAT, źródło: Planespotters.net

Doskonałym przykładem są zróżnicowane pod względem konstrukcji, przeznaczenia i wielkości koparki, które sprawdzają się we wszystkich pracach – od przydomowych, po największe komercyjne i publiczne inwestycje. Zeppelin jest marką o ogromnej renomie, a to zasługa m.in. bogatej tradycji, której warto poświęcić osobny fragment tekstu.

Niezwykła historia marki Zeppelin

Życie Ferdinanda Grafa von Zeppelina, urodzonego 8 lipca 1838 roku w Konstancji u brzegów Jeziora Bodeńskiego, było naznaczone wieloma doświadczeniami, które doprowadziły go do stworzenia marki znanej po dziś dzień. Jako żołnierz walczył w amerykańskiej wojnie secesyjnej, prusko-austriackiej, wreszcie francusko-pruskiej. W 1889 roku został mianowany generałem, ale na tym zakończyła się jego kariera wojskowa.

Z pobytu w Stanach Zjednoczonych i Francji wyniósł fascynację balonami, które umożliwiały podniebne eskapady, m.in. w celach militarnych. Już w 1890 powstała spółka, której celem była produkcja nowego typu statków powietrznych. Musiała minąć dekada, żeby obwieścić prawdziwy sukces. W 1900 roku powstał pionierski Luftschiff-Zeppelin 1 o solidnej konstrukcji szkieletowej. Sterowiec miał ponad 126 m długości oraz średnicę przeszło 11,5 m. Do napędu zastosowano dwa silniki spalinowego Daimlera o mocy 5 kW. Historyczny, pierwszy lot miał miejsce 2 lipca 1900 roku. Nieprzypadkowo wyruszono z miejscowości położonej nad Jeziorem Bodeńskim. I choć pierwsza próba miała zaledwie kilkanaście minut, stało się jasne, że sterowce – nazywane potocznie Zeppelinami – zmienią oblicze podniebnego świata, przynajmniej do momentu rozwoju lotnictwa.

Zeppelin LZ-1 – pierwszy sterowiec szkieletowy w historii
Zeppelin LZ-1 – pierwszy sterowiec szkieletowy w historii, źródło: SmartAge.pl

Hrabia Zeppelin szybko zyskał sławę, w tym uznanie samego cesarza Wilhelma II, który nazwał go „największym Niemcem XX wieku”. W następnych latach udoskonalano kolejne sterowce, które zaczęły być używane do lotów pasażerskich, a także w celach militarnych. To z ich pokładów przeprowadzano rozpoznanie przeciwników w trakcie I wojny światowej, nimi realizowano naloty bombowe m.in. Paryża, Londynu, Neapolu czy Warszawy. Rozwój sterowców wyhamował dopiero pod koniec lat 30., wraz z dynamiczną popularyzacją samolotów oraz w konsekwencji katastrofy (wybuchu) jednostki LZ 129 Hindenburg, największego sterowca w historii, którym realizowano luksusowe, transoceaniczne loty do Stanów Zjednoczonych.

W późniejszych dekadach koncern będący dziedzictwem hrabiego Zeppelina rozwinął się w wielu dziedzinach, o których już pisaliśmy. Takie maszyny jak koparki stały się synonimem trwałości, efektywności i nowoczesności. I choć do produkcji sterowców grupa Zeppelin powróciła dopiero pod koniec lat 90. XX wieku, do tego czasu zdążyła osiągnąć globalną renomę w świecie budownictwa, przemysłu i wielu innych.

Zeppelin i Caterpillar – dziesiątki lat partnerstwa

Wspomniane połączenie marek Zeppelin i CAT to następstwo dziesiątek lat ścisłej współpracy niemieckiej i amerykańskiej marki. Caterpillar Inc. jest przedsiębiorstwem założonym w 1925 roku, a obie firmy zaczęły współpracować na gruncie technologicznym już w 1954 roku. Dziś markę Zeppelin-CAT należy traktować jako jedność, która ma wszelkie podstawy, żeby walczyć o najsilniejszą pozycję na międzynarodowych rynkach.

Pierwsza mobilna koparka Zeppelin, lata 80. XX wieku
Pierwsza mobilna koparka Zeppelin, lata 80. XX wieku, źródło: zeppelin70years.com

Początkowo maszyny Zeppelin były produkowane wraz z niemieckim przedsiębiorstwem Sennebogen, za to Caterpillar skupiał się na globalnym rynku. Dopiero pod koniec lat 90. maszyny CAT stały się powszechne również na rynku niemieckim. Analogicznie pierwsze minikoparki pod marką Zeppelin były produkowane przez włoską firmę Macmoter, aby z czasem zostać zastąpione przez niezawodne maszyny Caterpillar.

Czym wyróżniają się współczesne koparki Zeppelin-CAT?

Wynalezienie sterowca, który stał się podniebną ikoną, wymagało wizjonerskiego podejścia. Czy współczesne maszyny budowlane, np. koparki oferowane przez grupę Zeppelin, są równie innowacyjne? Na pewno ich parametry techniczne i wyposażenie są bardzo konkurencyjne.

 • Minikoparki CAT mają moc od kilku do kilkudziesięciu kW, a najlżejsze modele ważą mniej niż 1-2 t.
 • Największe koparki gąsienicowe CAT mają masę w przedziale 36-94 t.
 • W ofercie Zeppelin-CAT znajdują się m.in. specjalne koparki zaprojektowane do wyburzania budynków.
 • Najszybsze koparki kołowe CAT przemieszczają się z prędkością 35-37 km/h.

Ferdinand von Zeppelin był wizjonerem, który wcielił swoje śmiałe plany w życie. Dziś byłby zapewne dumny, że jego nazwiskiem sygnowane są urządzenia wykorzystywane na całym świecie i to niekoniecznie wzbijające się w powietrze. Warto stawiać na firmy, które mają do zaoferowania najnowocześniejsze technologie, a zarazem ogromne doświadczenie. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem za pośrednictwem naszej wyszukiwarki będziesz wynajmować sprzęt budowlany w jednej z wypożyczalni – np. koparkę.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów