Dom szkieletowy to hit budowlany ostatnich lat, zdobywający coraz większą popularność. Doceniany jest za szybkość montażu, cenę oraz nowoczesne podejście do tematu. Postawienie domu murowanego zajmuje więcej czasu, jest też bardziej pracochłonne.
Budowa domu szkieletowego rozpoczyna się jednak tradycyjnie, czyli od wykonania fundamentów. Ze względu na fakt, że sama konstrukcja budynku jest lekka to można stosować inne rozwiązania. Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu i jego nośność. Jakie fundamenty pod drewniany dom szkieletowy? Wybrać płytę fundamentową czy tradycyjne ławy budowlane? Fundament z wykorzystaniem słupów? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Fundamenty pod dom szkieletowy muszą być solidne i trwałe, aby utrzymać ciężar budynku i chronić przed wilgocią. Fundamenty są najważniejszym elementem konstrukcyjnym, który ma za zadanie zapewnić stabilność całego szkieletu. Niezależnie od tego, czy będą to fundamenty słupowe, płyty fundamentowe czy ławy fundamentowe, muszą spełnić kilka podstawowych wymagań. Na pewno muszą być wystarczająco solidne i trwałe, by utrzymać ciężar całej konstrukcji oraz przyszłego wyposażenia domu. Powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby równomiernie rozprowadzać ciężar budynku na powierzchnię gruntu, co uniemożliwi jego osiadaniu w przyszłości.
Oprócz wytrzymałości, fundamenty muszą również chronić budynek przed wilgocią i wodą gruntową. Tak więc powinny zostać wybudowane powyżej poziomu wód gruntowych. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu fundamentów w odpowiednie izolacje przeciwwilgociowe. W przypadku domów szkieletowych, które są lżejsze od tradycyjnych budynków murowanych, ważne jest również zapewnienie wystarczającej sztywności fundamentów, dzięki czemu unikamy drgań i wibracji, które mogą powodować uszkodzenia konstrukcji.
Fundamenty pod budynki szkieletowe wybiera się na podstawie kilku czynników takich jak:
Płyta fundamentowa jest dobrym wyborem dla budynków posadowionych na gruntach nośnych. Nadaje się do niewielkich budowli, ponieważ ma charakter betonowej płyty o wymiarach docelowych budynku. Jej położenie wymaga odpowiedniego przygotowania – należy zdjąć warstwę humusu. Następnie powinno się ułożyć warstwę podkładowo-drenażową, wykorzystując żwir lub piasek o grubym uziarnieniu. Bezpośrednio na te materiały wlewa się płytę podkładową, na której układa się zbrojenie. Teraz warstwa betonu i gotowe. Ten typu fundamentów nadaję się do gruntów o słabej nośności, jest też szybka do wykonania.
Ława fundamentowa to rodzaj konstrukcji stosowany zazwyczaj podczas budowy domu murowanego. Stawia się je na gruntach o bardzo dobrej nośności. Wymagają specjalnego przygotowanie, które trwa dłużej niż wylanie płyty fundamentowej. Fundamenty tego typu wylewa się pod planowanymi ścianami konstrukcyjnymi oraz wewnętrznymi. Dodatkowo muszą być one odpowiednio zaizolowane i zabezpieczone przed wilgocią. Większe konstrukcję będą wymagały dodatkowego zbrojenia.
Warto rozważyć opcję fundamentu słupowego, palowego czy punktowego. Są to lekkie konstrukcje zaprojektowane pod niewielkie budynki szkieletowe, opierające się na belkach podwalinowych. Układa się je na specjalnych, gęsto rozstawionych słupach. W przypadku fundamentów palowych mogą to być gotowe prefabrykaty drewniane, stalowe lub betonowe pale. Tego typu rozwiązanie idealnie nadaje się na grunty o niskiej nośności czy z wysokim poziomem wód gruntowych.
Podsumowując, fundamenty pod dom szkieletowy muszą być solidne, trwałe, wytrzymałe oraz zapewniać izolację przeciwwilgociową i sztywność konstrukcji. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy zaprojektują i wybudują fundamenty zgodnie z najlepszymi praktykami budowlanymi. Najważniejsze są dwa czynniki – warunki gruntowo-wodne oraz ciężar budynku (wraz z przyszłym wyposażeniem).
Pamiętaj też, że dom szkieletowy także posiada kilka odmian i typów. Platformowy dom szkieletowy składa się z samodzielnych elementów rozdzielonych stropem (czyli kondygnacja to osobna konstrukcja). Dom szkieletowy typu balonowego ma dłuższe słupki, które stanowią konstrukcję parteru, jak i piętra, a także dachu. Stosuje się je w domach niewielkich powierzchniowo lub parterowych. Wybór fundamentu zależy od wielu czynników, dlatego też należy je przygotować i wykonać z wielką starannością. Narzędzia oraz sprzęt budowalny na wynajem, które na pewno będą przydatne podczas każdego etapu budowy, z łatwością znajdziesz i wypożyczysz na Rentools.pl!
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.