Fundamenty schodkowe w domu na skarpie

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Nie zawsze działka, na której chcemy wybudować wymarzony dom jest płaska. Często posiada nachylenia terenu, a grunty mają kiepskie warunki nośne. Może też marzyć Ci się projekt budowlany domu częściowo podpiwniczonego. W projekcie wygląda rewelacyjnie, ale wymaga on specjalnego przygotowania, aby piwnica znajdowała się tylko pod częścią konstrukcji. Stosuje się wtedy tzw. fundamenty schodkowe, czyli ławy fundamentowe schodkowe.

Dzięki takiego rozwiązaniu niwelujemy problem nierównomiernego wypiera gruntu, co przekłada się na trwałość i solidność podstawy budynku, jakim są fundamenty. Kiedy wybrać ławy schodkowe? Jak zaprojektować fundamenty schodkowe? Jak poprawnie wybudować fundamenty schodkowe? Na te i inne zagadnienia odpowiemy w tekście poniżej – zapraszamy do lektury!

Kiedy wybrać fundamenty schodkowe?

Fundamenty domu schodkowe wykonuje się zazwyczaj w dwóch przypadkach:

  • gdy działka posiada spore nachylenie,
  • gdy część budynku ma być podpiwniczona.

Czasami to rozwiązanie konstrukcyjne stosuje się, gdy posiadamy działkę o bardzo kiepskich warunkach gruntowych, np. ziemię odkształcającą się pod wpływem obciążeń. Jeśli grunt nienośny ma głębokość około 2 metrów, zaleca się zastosowanie właśnie fundamentów schodkowych.

Do budowy fundamentów schodkowych zwykle stosuje się beton lub bloczki betonowe. Zarówno wymiary, jak i kształt zależy od konkretnych wymagań budowlanych. Przed przystąpieniem do budowy fundamentów, konieczne jest dokładne oszacowanie ciężaru całego budynku oraz wybór odpowiedniego materiału, który będzie w stanie wytrzymać takie obciążenia. W przypadku stosowania fundamentów schodkowych, kluczowe znaczenie ma także prawidłowe wykonanie izolacji i drenażu, które zapobiegają wilgoci i jej szkodliwym skutkom dla konstrukcji budynków.

Jak zaprojektować fundamenty schodkowe?

Fundamenty schodkowe, podobnie jak wszystkie rodzaje fundamentów, muszą być zaprojektowane i obliczone przez projektanta czy konstruktora. Nie należy ich wykonywać na oko, ponieważ grozi to zagrożeniem stabilizacji całego budynku. Ławy muszą być stabilne, aby nie były narażone na podmywanie czy osuwanie się ziemi. Cały wykop musi charakteryzować się statecznością, a osiąga się to dzięki prawidłowemu wykonaniu kolejnych etapów robót.

Położenie budynku na działce także ma znaczenie. Jeśli mamy teren płaski z dobrą nośnością to usadowienie domu zależne jest głównie od warunków oświetlenia. Oczywiście bierzemy pod uwagę umiejscowienie drogi, sąsiadów, linii mediów, ale głównie patrzymy na kierunki świata. W przypadku terenów nachylonych budynek ustawia się szerszą krawędzią prostopadle do stoku, aby zapewnić maksymalny opór dla parcia gruntu.

Jak poprawnie wybudować fundamenty schodkowe?

Poprawnie wybudowane fundamenty schodkowe będą trwałe i zapewnią stabilność budynku. W zależności od rodzaju ziemi, przyjmuje się tzw. bezpieczny kąt nachylenia skarpy, czyli taki, który uniemożliwia osunięcie gruntu. Piaski mają kąt w granicach 30 – 45°, natomiast podłoże gliniaste to 50 do nawet 70°. Pamiętaj, że szerokość wykopu powinna być większa niż ławy.

Wykopy szerokoprzestrzenne nie są wykonywane pod całym budynkiem, ponieważ każdy schodek opiera się na podłożu rodzimym. Formuje się schodki w ziemi, usuwając wstępnie ziemię wzdłuż linii ław powyżej poziomu ich posadowienia, zachowując bezpieczny kąt nachylenia. Ręcznie wykonuje się ostatnią część wykopu fundamentów schodkowych. Zaczynamy od dołu, za każdym razem odmierzając długość i wysokość poszczególnych schodków.

Wylewanie betonu na fudnament

Fundamenty schodkowe – deskowanie i zbrojenie fundamentów

Deskowanie tracone ławy to specjalna konstrukcja, którą układa się w celu zabezpieczenia podłoża przed osypywaniem się. Zazwyczaj nie jest już usuwane. Gdy przygotujemy odpowiednio wykop, można nakładać pierwszą warstwę chudego betonu (zapobiega odciąganiu do gruntu mleczka cementowego). Sam proces deskowania nie należy do prostych, zazwyczaj jest to pełna zabudowa.

Oczywiście fundamenty należy dodatkowo poddać procesowi zbrojenia. Wykonać zbrojenie powinniśmy wtedy, gdy grunty jest niejednorodny lub charakteryzuje się wyjątkowo słabymi parametrami. Poprzeczne pręty poziome wykorzystuje się, gdy mamy do czynienia z ławami powyżej 60 cm wysokości. Jeśli teren i ława mają nachylenie powyżej 18°, a wysokość uskoku jest wyższa niż 30 cm to posiłkujemy się prętami odgiętymi. Szerokie ławy zbroimy prętami ułożonymi podłużenie i poprzecznie. Do szybkiego wykonania zbrojeń przyda się odpowiedni sprzęt. Wiązarki do zbrojeń na wynajem z łatwością znajdziesz na Rentools.pl

Hydroizolacja fundamentów schodkowych

Podobnie jak tradycyjne fundamenty, dom na zboczu musi być prawidłowo zaizolowany. Izolacje poziome oraz pionowe wykonuje się na ławach fundamentowych oraz ścianach fundamentowych. Ze względu na specyficzny kształt mogą wystąpić problemy podczas izolacji, a oba rodzaje hydroizolacji muszą się szczelnie łączyć. Należy też pamiętać o zaprojektowaniu właściwego drenażu, co jest szczególnie ważne w przypadku budowy na stoku.

Ten rodzaj fundamentów ma na celu połącznie najniższej części ściany fundamentowej z ławami umieszczonymi wyżej. Dzięki takiemu ułożeniu ław umożliwienia równomierne rozłożenie obciążeń na całą strukturę budynku. Gdy budujemy dom nie musimy znać zasad projektowania – nachylenie ławy, wysokość ławy schodkowej, wykop szerokoprzestrzenny czy zbrojenie fundamentów schodkowych to zagadnienia, od których zależy bezpieczne konstrukcja naszego domu. Pamiętaj, żeby zawsze projektowanie powierzyć specjalistom, którzy zgodnie z sztuką budowlaną stworzą odpowiedni fundament do Twojego domu!

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów