Nad czym sprawuje nadzór Urząd Dozoru Technicznego?

Dodane 24 maja 2022
Przeczytasz w 3 minut(y)

Urząd Dozoru Technicznego, w skrócie UDT, dba o bezpieczeństwo urządzeń technicznych i je kontroluje.

Co to jest Urząd Dozoru Technicznego?

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, dozór to działania, które zapewniają bezpieczne funkcjonowanie urządzeń technicznych oraz zapewniające bezpieczeństwo publiczne podczas użytkowania tych sprzętów.

Nie tylko sama eksploatacja podlega jednak nadzorowi jednostki dozorowej.

W praktyce od momentu projektowania i produkcji sprzętu podlegającego dozorowi technicznemu, aż po późniejsze eksploatowanie jest on sprawdzany. Jego kartoteka znajduje się w centrali Urzędu Dozoru Technicznego. Urząd posiada swoje oddziały terenowe w całej Polsce, a centrala znajduje się w Warszawie.

UDT określa się jako państwowa osoba prawna.

Nad czym sprawuje nadzór Urząd Dozoru Technicznego ?

Urząd dozoru technicznego sprawuje nadzór nad maszynami takimi jak żurawie, dźwigi, podesty, wciągarki, wózki jezdniowe czy dźwigniki.

Te sprzęty budowalne powszechnie określa się jako urządzenia transportu bliskiego (UTB).

Aby nowa maszyna mogła być użytkowana, jej właściciel musi najpierw zarejestrować ją w UDT.

Następnie dba o jej stan techniczny i o regularnych badaniach. Ich zakres określono szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Oprócz wniosku o zarejestrowaniu urządzenia w UDT należy przesłać dwa egzemplarze dokumentacji technicznej lub paszportów urządzenia. Pamiętaj, że dokumenty muszą być oryginale i podpisane przez właściciela lub poświadczone za zgodnością z oryginałem.

Jednostki dozoru technicznego

Nie tylko Urząd Transportu Technicznego nadzoruje sprzęt w naszym kraju.

Inne jednostki opisuje przytoczona wyżej ustawa. Znajdziemy tam także:

  • Transportowy Dozór Techniczny (TDT). Zajmuje się cysternami, zbiornikami gazu w samochodach czy sprzętem zamontowanym na pojazdach kolejowych.
  • Wojskowy Dozór Techniczny (WDT). Jak nazwa wskazuje, nadzoruje sprzęt w użyciu wojska. Są to dokładnie urządzenia ciśnieniowe i zbiorniki bezciśnieniowe (UCB) oraz urządzenia transportu bliskiego (UTB).

Dokumenty urządzeń podlegających dozorowi

W momencie przejęcia sprzętu (wypożyczenia czy zakupu) oprócz instrukcji obsługi musisz dostać też protokół i decyzję z ostatnich badańUDT. Badania wykonywane są zazwyczaj raz do roku do określonej daty granicznej.

Bywają urządzenia, które kontroluje się rzadziej, zależy to dokładnie od typu i parametrów technicznych poszczególnych modeli UTB. Dokładny harmonogram badań określa rozporządzenie. Badanie przeprowadza inspektor, który potwierdza, że maszyna jest sprawna i zezwala na jej dalszą eksploatację.

Musisz zdawać sobie sprawę, że inspektor UDT może wyłączyć maszynę z użytkowania, jeśli stwierdzi, że jej stan techniczny nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i stanowi zagrożenie dla ogółu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i może stanowić duży problem, jeśli to konkretne urządzenie jest kluczowe dla prowadzonych prac.

Wniosek o badania odbiorcze UDT – jak zgłosić?

Wniosek o badania odbiorcze UDT dostępny jest na oficjalnej stronie UDT. Należy go wypełnić i wysłać pocztą lub oddać osobiście do oddziałów terenowych.

Od października 2021 r. protokoły badań odbiorczych i przed pierwszą decyzją UDT udostępniane są online. Portal eUDT umożliwia pobranie dokumentów po przeprowadzonym badaniu dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli przedsiębiorca nie posiada konta na platformie eUDT, UDT wydrukuje i odeśle tradycyjną pocztą wystawione dokumenty.

Jakie zadania pełni Urząd Dozoru Technicznego w Polsce?

Urząd Dozoru Technicznego dba o bezpieczną eksploatację części urządzeń budowlanych. Bezpieczeństwo w pracy to podstawowa – słyszy to każdy nowy pracownik właściwie od wejścia do firmy budowlanej.

Praktycznie jednak bywa z tym różnie, co niestety odzwierciedlają pojawiające się co jakiś czas nagłówki w popularnych serwisach informacyjnych.

Branża budowlana jest szczególnie nadzorowana, ponieważ bardzo dużo osób wykonuje ciężkie i niebezpieczne czynności fizyczne. Ponadto pracownicy używają ciężkiego oraz niebezpiecznego sprzętu i maszyn budowlanych, który niesprawny może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Aby korzystać z urządzeń podlegających pod UDT, pracownik musi mieć odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Specjalny certyfikat wydawany jest też firmą, które mogą produkować i naprawiać sprzęt zarejestrowany w Urządzenie Transportu Technicznego. Tematy te szczegółowo omówione są w artykule “Uprawnienia UDT na wózek widłowy i nie tylko”.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł zapraszamy do przeczytania innych tekstów na naszym blogu budowlanym.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów