Wykopy pod fundamenty – praktyczna instrukcja

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Prace ziemne podczas budowy domu to norma. Jednym z większych etapów tej części robót są wykopy pod fundamenty. Wykonanie wykopów rozpocznie etap fizycznego stawiania konstrukcji fundamentowych, ukaże nam się także cały obrys budynku. Warto się do niego dobrze przygotować i dowiedzieć się, co musisz wiedzieć o wykonaniu wykopów pod fundamenty. Postaramy się wytłumaczyć, jakie są rodzaje wykopów oraz na co należy uważać podczas wykonywania wykopów pod ławy fundamentowe i nie tylko. Zapraszamy do lektury!

Wykonanie wykopów pod fundamenty – o czym warto pamiętać

Wykopy pod fundamenty to pierwszy krok w stronę postawienia własnego domu. Warto zauważyć, że są one wpisane w pozwoleniu na budowę, które zostało nam wydane przez odpowiednie organy. Przeprowadzenie wykopów jest niezwykle ważne, ponieważ od nich zależy stabilność całej konstrukcji budynku. Należy pamiętać, że wykopy powinny być odpowiednio przygotowane i wykonane zgodnie z projektem budowlanym oraz z wymaganiami budowlanymi i geotechnicznymi.

Przed rozpoczęciem prac wykopowych należy dokładnie ocenić teren, na którym ma powstać budynek oraz sposób wykonania fundamentów. Wymagana jest również wstępna kwalifikacja gruntów, która pozwala na określenie parametrów gruntów oraz przepuszczalności. W tym celu wykonuje się badania geotechniczne. Następnie należy wyznaczyć i oznakować granice wykopu oraz przygotować potrzebne narzędzia, maszyny i sprzęt, które w ramach minimalizacji kosztów warto wypożyczyć na Rentools.pl. Następnie wzywamy geodetę, aby zajął się wytyczeniem obrysu budynku (czynność do odnotowania w dzienniku budowy) i możemy przystępować do działania.

Jak wykonać wykopy pod ławy fundamentowe?

Najprościej koparką! Ale oczywiście wszystko zależy od rodzaju i wielkości fundamentów. Można kopać ręcznie przy użyciu łopaty, jednak jest to zajecie bardzo czasochłonne i męczące. Ta metoda pracy sprawdza się, gdy mamy do wykonania niewielkie wykopy pod altankę czy kawałek ogrodzenia. Zazwyczaj wykorzystuje się więc minikoparkę, którą można wypożyczyć na jeden- dwa dni. Warto wybrać model posiadający łyżkę o szerokości do 1 metra.

Ile kosztuje taka usługa? Wynajem minikoparki to koszt w granicach 350 zł, a znacząco przyśpieszy i ułatwi nam pracę. Warto poszukać najlepszych ofert minikoparek czy koparek na Rentools.pl. Dlaczego minikoparka a nie tradycyjna koparka? Ponieważ minikoparka będzie dokładniejsza i precyzyjniejsza, więc wykop będzie wykonany prawidłowo. I na pewno szybciej i efektywniej niż ręcznie.

Rodzaje wykopów pod fundamenty

Można wyróżnić kilka rodzajów wykopów w zależności od ich wymiarów:

  • wykopy wąskoprzestrzenne – mamy z nimi do czynienia, gdy szerokość dna wykopu nie jest większa niż 1,5 metra. Ten typ wykonuje się głównie dla domów niepodpiwniczonych. Głębokość wykopu powinna znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Przyjmuje się, że powinny być też o około 30 cm szersze niż szerokość zaprojektowanej ławy;
  • wykopy szerokoprzestrzenne – gdy szerokość wykopu wynosi więcej niż 1,5 m to mamy mówimy właśnie o tym typie wykopów. Dno wykupu powinno być na głębokości około 0,8 – 1,5 m, czyli linii przemarzania gruntu w zależności od lokalizacji działki. Jeśli głębokość przekracza 4 metry to powinna zostać opracowana specjalna dokumentacja projektowa wykopu. Ten rodzaj wykopu zabezpieczenia się za pomocą skarpowania (ściany wykopu), a całość przesłonami wodoszczelnymi lub ściankami oporowymi;
  • wykopy jamiste – ich szerokość i głębokość nie przekracza 1,5 metra.

Czasami spotyka się także podział wykopów ze względu na głębokość. Nieduża głębokość odnosi się do wykonywania fundamentów bezpośrednich, a duża, gdy planujemy fundamenty pośrednie.

Wykopy pod fundament domu

Problemy w wykonywaniu wykopów pod fundamenty

Niestety problemy mogą wyniknąć zawsze, dlatego warto poznać typowe niespodzianki. Często problemem są warunki gruntowe, zwłaszcza, gdy nie wykonano badań geotechnicznych lub geolog nie zauważył luźnych gruntów pod humusem. Musimy się wtedy liczyć z wymianą gruntu lub wykonaniem fundamentów pośrednich. Na pewno będą wtedy potrzebne aktualne badania geotechniczne i nowy projekt fundamentów.

Problemem może być także wysoki poziom wód gruntowych, co można rozwiązać zrobieniem płytszego wykopu. Jeśli podniesiemy go do 30 cm to nie musimy tego zgłaszać, wystarczy, że odnotujemy taką informację w dzienniku budowy. Zdarza się też, że wykonano za dużą głębokość wykopu pod fundamenty – należy tego bardzo dokładnie pilnować. W takim przypadku albo wykonujemy głębiej fundamenty przedłużając ściany fundamentowe albo cały budynek będzie niżej posadowiony.

Plac budowy a wykopy

Musimy pamiętać, że teren budowy zawsze jest miejscem związanym z prowadzeniem prac niebezpiecznych, ale wykopy są szczególnym zagrożeniem. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wykopów. Zgodnie z prawem, jeśli wykop ma powyżej 1 metra głębokości to musi zostać stworzone do niego wejście i wyjście. Zabezpieczanie wykopu musi też być wewnątrz – przed osuwaniem się ziemi. Do tego celu stosuje się szalunki (lekkie, średnie lub ciężkie), wykonane najczęściej z desek lub drewnianych płyt.

Fundamenty to podstawa domu i samodzielnie nie można zmieniać ani wymiarów ani materiałów, z jakich mają zostać wykonane. Fundamenty muszą być zgodne z projektem i należy dokładnie sprawdzić wykonawców. Nie bójmy się uczestniczyć w pracach (o ile oczywiście mamy taką możliwość) – wytyczenie fundamentów, kopanie fundamentów czy deskowanie są ważnym etapem stawiania domu i warto razem z kierownikiem budowy im się przyglądać.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów