Fundamenty pod taras – w jaki sposób krok po kroku prawidłowo je wykonać?

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 3 minut(y)

Piękny taras jest ozdobą każdego domu czy ogrodu. W letnie dni powiększa powierzchnię domu i stanowi przedłużenie salonu. Podejmując się budowy czy modernizacji tarasu warto stworzyć konstrukcję na lata. Wykonać taras możesz samodzielnie lub zatrudnić ekipę fachowców do prac związanych z przygotowaniem fundamentów. Zwłaszcza one są niezwykle istotne podczas budowy tarasu. Stanowią solidną i stałą konstrukcję. Ich rodzaj zależy m.in. od warunków wodnych, rodzaju gruntu, wymiary tarasu czy materiału, jakim ma być wykończony. Jak wykonać fundament pod taras? Taras drewniany taras czy taras na gruncie? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w tekście poniżej!

Jak wykonać fundamenty tarasowe?

Budowę tarasu musisz zacząć od projektu, choćby odręcznego. Pozwoli Ci to uporządkować prace i zastanowić się, które rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze. W zależności od rodzaju gruntu i rozmiarów tarasu, wybudujesz konstrukcję fundamentową. Na początku zaczynasz od uporządkowania podłoża, niezależnie od wybranego typu. Należy usunąć wierzchnią warstwę gleby. Konieczne jest wykonanie hydroizolacji oraz zastanowienie, czy potrzeba dodatkowych systemów do odprowadzania pozostałości wody deszczowej. Pamiętaj, że budując fundament pod taras, będziesz musiał odczekać kilka dni, zanim zaczniesz układać deski drewniane. W tym czasie należy chronić świeży beton przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz regularnie polewać wodą.

Przygotowanie nieprzepuszczalnego podłoża to kolejny etap budowy tarasu. Powinno ono posiadać spadek o wartościach około 5 – 10 cm w celu odprowadzenia wody. Sam taras, czyli nawierzchnia właściwa, montowana jest zazwyczaj na legarach. Dodatkowo montuje się warstwę geowłókniny i podsypki żwirowej (zapobiega to rozrostowi chwastów i roślin). Istotną kwestią jest rozmiar tarasu. W przypadku, gdy będzie on miał więcej niż 35m2 to musisz zgłosić prace budowlane do urzędu.

Jakie fundamenty pod taras?

Najpopularniejszymi fundamentami, które wykonuje się pod tarasem to:

  • płyta żelbetonowa – wykonuje się ją z betonu z elementami zbrojenia stalowego. Wylewa się ją na zagęszczony i utwardzony grunt;
  • podbudowa z kruszywa – jest to odpowiednio zagęszczone kruszywo o grubości 30 – 40 cm, może to być mieszanka kruszywa, piasku i chudego betonu;
  • betonowe podpory – w równych odległościach wykonuje się otwory, w których umieszcza się rury PCV zalane betonem;
  • bloczki betonowe fundamentowe – rozmieszczone punktowo wzdłuż obrysu tarasu. Sprawdzą się do budowy niewielkiego tarasu.

Przed przystąpieniem do prac zależy sprawdzić jaka jest strefa przemarzania gruntu. Może się okazać, że fundamenty należy wykopać głębiej niż wstępnie zakładałeś. Niezależnie od rodzaju wybranego fundamentu, należy pamiętać o wypoziomowaniu konstrukcji, oczywiście uwzględniając zakładany spadek (np. 1% na 1 m).

Taras drewniany? Co musisz wiedzieć!

Gdy już wykonasz fundamenty i odczekasz odpowiedni czas, możesz przejść do kolejnego etapu budowy. Taras możesz wykończyć drewnem, czyli zastosować deski tarasowe. Jest to uniwersalny i powszechnie dostępny materiał, który pasuje do większości projektów. Wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia i regularnej konserwacji, aby deski zachowały swoje właściwości. Dobrym wyborem jest np. modrzew. Drewniany taras układa się zazwyczaj na betonowych słupach i kotwach, na których umieszcza się legary.

Można też wykończyć taras kostką brukową, płytkami ceramicznego czy żywicami polimerowymi. Kostkę brukową układa się na podbudowach z kruszywa ze względu na ciężar samego materiału. Całość należy posypać piaskiem i ubić wibratorem płytowym. Płytki ceramiczne są chętnie wybierane ze względu na walory estetyczne i różnorodność wzorów i kolorów. Wykonuje się je płycie betonowej, którą zabezpiecza się folią (np. w płynie). Sam proces kładzenia płytek jest czasochłonny, należy pamiętać o zastosowaniu elastycznego kleju i fugi. Trzeba też wybierać płytki mrozoodporne i niewielkich rozmiarów (np. 30 x 30 cm). Żywice polimerowe to popularny materiał charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami. Na taras poleca się zastosować antypoślizgowe samorozlewające się wielowarstwowe żywice.

Budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu – jaki fundament?

Podczas wykonywania tarasu musisz pamiętać o kilku kwestiach. Upewnij się, że fundament jest równy, stabilny i bezpieczny. Przy tworzeniu dokumentacji projektowej fundamentu musisz uwzględnić ciężar tarasu i jego zawartości. Rozważ możliwości drenażu, aby uniknąć gromadzenia się wody wokół tarasu lub jego fundamentów. Użycie wysokiej jakości materiałów może zapewnić lepszą trwałość tarasu. Pamiętaj, żeby w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistami w celu uzyskania porady jak najlepiej zbudować bezpieczny i pewny fundament dla Twojego tarasu.

Czy zbroić fundament pod taras?

Nie jest konieczne zbrojenie fundamentu pod taras, jeśli jest on zbudowany na gruntach stabilnych i nie występują w nich ruchy wierzchnich warstw. Jednak w przypadku gruntów słabych lub występujących ruchów wierzchnich warstw, zbrojenie może być potrzebne w celu zwiększenia sztywności i nośności fundamentu oraz zapewnienia jego stabilności.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów