Fundamenty prefabrykowane betonowo i żelbetowe

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 3 minut(y)

Współcześnie podczas budowy domu liczy się szybkość i niezawodność. W ofercie firm i producentów materiałów budowlanych coraz częściej można spotkać ofertę gotowych prefabrykatów czy elementów konstrukcji żelbetowych lub z betonu. Są to wygodne rozwiązania, ponieważ eliminują czas tworzenia produktu, a zostaje sam montaż obiektu.

Podstawą jest jednak wybór sprawdzonych i solidnych produktów wykonanych z najlepszej jakości surowców o zadanych parametrach. W taki sposób można również kupić fundamenty prefabrykowane. Czym one są? Gdzie znajdą zastosowanie? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tekście poniżej!

Fundamenty prefabrykowane betonowe – gotowe elementy betonowe

Fundamenty prefabrykowane powstają w fabrykach czy zakładach produkcyjnych. Firmy oferują swoje usługi, abyś Ty mógł oszczędzić swój czas. Każda część projektu wykonana jest precyzyjnie i dokładnie, dzięki temu spełnia wysokie wymagania klientów i kontroli jakości. Fundamenty takie wykonane są z gotowych elementów o odpowiednich parametrach, pozwalające na użycie ich w różnych warunkach. Stosuje się je zazwyczaj do stawiania masztów czy słupów, a także innych wysokich konstrukcji, np. do oświetlenia.

Z czego wykonuje się takie elementy? Oczywiście to zależy od projektu, ale zazwyczaj jest to beton zbrojony, często klasy C30. Może posiadać specjalnie wyprofilowane otwory np. na kable. Mieszanka betonowa przechodzi specjalny proces produkcji, w tym zagęszczanie mechaniczne i stanowi jednolity element, który przywożony jest w całości. Warto wspomnieć o zabezpieczeniach antykorozyjnych i hydroizolacyjnych, którymi zazwyczaj pokrywa się podczas produkcji elementy fundamentowe.

Prefabrykowane fundamenty – skrócenie czasu budowy

Użycie gotowych elementów konstrukcji prefabrykowanych znacząco skraca czas trwania budowy, należy pamiętać, że nie zawsze można ich używać. Musi to zostać jasno określone w projekcie budowlanym, muszą też zostać spełnione warunki gruntowe. Poziom wody gruntowej musi być powyżej podstawy fundamentu, a gleba powinna być nieplastyczna. Nie można zapominać, że teren musi być łatwo dostępny, ponieważ przywiezienie fundamentów, a także ich montaż wymaga użycia ciężkiego sprzętu typu HDS czy żuraw.

Zaletą fundamentów prefabrykowanych niewątpliwie jest czas – montaż może zakończyć się w 1-2 dni, co przy tradycyjnych fundamentach nie jest możliwe. Jednak istnieją też wady, jest to wyższa cena. Na nią składają się koszty transportu wielkogabarytowego i problemy z umiejscowieniem w wykopie. Ciężki sprzęt budowlany i prefabrykat należy odpowiednio ustawić. Sam wykop pod taki fundament musi zostać przygotowany precyzyjnie i odpowiednio zabezpieczony za pomocą suchego betonu.

Współczesne budownictwo – prefabrykowane fundamenty

Fundamenty prefabrykowane składają się zazwyczaj z kilku elementów. Bardzo ważne są słupy, na których opiera się cała konstrukcja, które przekazują obciążenia na fundamenty. Decydując się na prefabrykowane fundamenty warto wybrać pozostałe części od tego samego producenta. Masz wtedy pewność, że użyte materiały mają takie same właściwości i parametry. Łatwiej też jest połączyć w całość instalację budynku.

Przepisy prawa budowlanego nie zabraniają używania takich gotowych elementów, jednak wcześniej warto zapoznać się dokładnie z każdą ofertą. Montaż słupów, studni, nawet o skomplikowanych kształtach jest dużo prostszy i szybszy, jeśli korzystamy z gotowych systemów. Aby zminimalizować koszty warto poszukać uznanych producentów o stosunkowo niskich cenach. Mówimy o podstawie domu, więc musisz mieć pewność, że produkt będzie spełniał wymogi bezpieczeństwa, posiadał odpowiednie badania i certyfikaty, a także zostanie w prawidłowy sposób zamontowany. Zaoszczędzić możesz np. wynajmując sprzęt budowlany od najtańszej wypożyczalni z swojej okolicy, którą znajdziesz na platformie Rentools.pl.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów