Ile kosztuje kamień na drogę w 2022 roku?

Dodane 12 sierpnia 2022
Przeczytasz w 4 minut(y)

Otoczenie domu jest ważnym miejscem. Zadbany ogród jest zieloną wizytówką domu, upiększony ganek czy taras zaproszeniem do środka. Jest jeszcze jednak podjazd, często wybrukowany i poszarzały. Obecnie wiele osób decyduje się na ożywienie wjazdu do domu. Pomoże w tym naturalny kamień, którym możemy wyłożyć podjazd. Jest to wybór ekonomiczny, ponieważ kamień jest tańszy niż tradycyjna kostka brukowa.

Niewiele jest osób, które aktualnie nie przejmowałyby się ciągle rosnącymi cenami. Dlatego też postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać przydatne informację, m.in. ile kosztuje kamień na drogę. Sprawdzamy też jaki kamień na drogę dojazdową będzie najlepszy. Czy wybrać żwir czy może biały kamień? Dzięki poradom zdecydujesz się na najlepszą dla siebie opcję, zarówno estetycznie, jak i finansowo!

Jaki kamień na drogę dojazdową?

Kamieni na drogę dojazdową jest bardzo dużo, m.in. dolomit, granit, bazalt czy porfir. Musisz samodzielnie określić, jakiego koloru czy wielkości ma być kamień na drogę dojazdową. Pamiętaj, że każdy z tych kamieni różni się od siebie właściwościami fizykochemicznymi, co wpływa na ich wytrzymałość. Kluczowe jest dobranie jakościowego kamienia na pierwsze dwie warstwy

Sam proces ułożenia kamienia na drogę nie polega na rozsypaniu materiału. Aby podjazd był trwały i wytrzymał lata, musi być odpowiednio położony. Najlepiej, żeby miał minimum trzy warstwy:

  • tłuczeń bazaltowy – największy kamień (30 – 65 mm), który jest na samym spodzie,
  • grys bazaltowy – drobniejszy kamień łamany, jego rolą jest wypełnienie przestrzeni między większymi kamieniami, sprawdzi się też kliniec,
  • drobny kamień – kamień o wielkości 8 – 10 mm, który jest na samym wierzchu drogi – to właśnie on jest widoczny, np. grys.

Od czego zależy cena kruszywa

Cena kruszywa na drogę w 2022 roku niestety wzrosła w porównania do poprzednich lat. Warto wiedzieć, jak kształtuje się koszt zakupu kamienia na drogę, aby nie przepłacać.

Wysokość cen w dużej mierze uzależniona jest od Twojej lokalizacji. Im dalej od kopalni kamienia czy żwirowni, tym cena wyższa. Nie bez znaczenia jest także ilość zakupionego materiału. Zasadą jest, że im więcej kamienia kupisz, tym otrzymasz atrakcyjniejszą cenę. Sprawdź wszystkie kopalnie w swojej okolicy, być może w kopalni, która położona jest dalej ceny są korzystniejsze. Może ona także wydobywać lepszy rodzaj kamienia do nawierzchni drogi.

Cena kamienia na drogę – ceny w 2022 roku

Cena grysu dolomitowego kształtuje się w przedziale 52,00 – 85,00 zł. Dlaczego tak szeroki przedział? Oprócz dwóch czynników wymienionych powyżej (lokalizacja i ilość), znaczenie ma też wielkość materiału, czyli frakcja. Kruszywa dolomitowe łamane są tańsze, możesz je znaleźć już w przedziale 31,00 – 74,00 zł za jedną tonę.

Kamienie ozdobne, np. kruszywo granitowe czy bazaltowe, to już droższy wybór. Ich cena może osiągnąć przedział cenowy 196,00 – 270,00 zł/tona materiału. Są one rzadziej występujące w Polsce i dodatkowo bywają trudne w obróbce w kopalni. Wszystkie te czynniki wpływają na ich wysoką cenę.

Cena kamienia na drogę

Żwir na drogę – jaki jest koszt

Żwir od lat jest jednym z najpopularniejszych kruszyw budowlanych. Sprawdza się także jako nawierzchnia drogi. Występuje dosyć powszechnie w całej Polsce, wykorzystuje się go do produkcji betonu czy podczas tworzenia drenaży. Żwir na drodze dobrze wygląda, jest przepuszczalny dla wody i stosunkowo tani.

Cena żwiru oscyluje w granicach 49,00 – 110,00 zł za tonę. Żwir o większej frakcji (do 32 mm) będzie tańszy niż ten drobniejszy. Pamiętaj, że na podjazd nie nadaje się żwir rzeczny. Posiada on zaokrąglone krawędzie, które są niestabilne i łatwo się przemieszczają.

Biały kamień na drogę, czy to dobry pomysł?

Biały kamień na drogę? Czemu nie! Kolor biały kojarzy się z elegancją i pasuje do nowoczesnych konstrukcji domów i ogrodów. Pamiętaj jednak, że często występuje on w większej frakcji. Niekoniecznie nadaje się ona na podjazdy do domu. Sprawdzi się za to jako podsypka alejek lub rabat ogrodowych.

Biały kamień na drogę, który świetnie się sprawdzi, to np. grys marmurowy Biała Marianna. Pochodzi on z polskiego złoża marmurów w Sudetach. Cechuje się wysoką wytrzymałością i eleganckim wyglądem. Niestety cechuje się wysoką ceną – nawet 900,00 zł/tona.

W składach budowlanych można znaleźć drobny żwir o jasnych barwach czy grys granitowy jasnoszary. Jasna kolorystyka także będzie pasować do intensywnej zieleni ogrodu. Jeśli zależy Ci na białym podjeździe, warto poszukać wśród oferty lokalnych sklepów budowlanych.

Kamień na drogę

Kamyk na drogę, czy warto?

Warto zainwestować w estetyczny podjazd z kamienia. Odpowiednio zrobiony będzie trwałą ozdobą domu i praktyczną drogą dla samochodów. Mimo wzrostu cen, jest to i tak tańsza opcja w porównaniu z zakupem kostki brukowej. Szukając oszczędności, warto samodzielnie szukać lokalnych dostawców. Mogą oni zaoferować jeszcze niższe ceny.

Choć w Polsce nawierzchnia podjazdu z kamienia nie jest tak popularna jak w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, to zdobywa ona coraz większą popularność. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest także bardziej ekonomiczna i przyjaźniejsza dla środowiska.

Aby droga z kamienia cieszyła oko wiele lat, warto podjazd wykonać starannie. Pomoże w tym odpowiedni sprzęt budowlany, który znajdziesz na Rentools.pl – wynajmij minikoparki czy zagęszczarki do kruszywa. Dzięki naszej pomocy szybko i sprawnie wykonasz piękny podjazd z kamienia!

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu

Psst! Szukamy majsterkowiczów!

Testuj sprzęt od naszych partnerów i załóż włąsny kącik pisarski na blogu rentools!

Zostań blogerem

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów