Volvo CE – maszyny budowlane, które zmieniają świat

Dodane 22 listopada 2021

Marka Volvo słynie z aut osobowych czy autobusów, ale ta legendarna szwedzka firma odpowiada także za produkcję maszyn budowlanych, w tym koparek, ładowarek czy jeszcze bardziej specjalistycznego wyposażenia wykorzystywanego przy inwestycjach na całym świecie. Dowiedz się więcej na temat ciężkiego sprzętu Volvo CE.

Historia Volvo CE

Tradycja Volvo Construction Equipment (w skrócie Volvo CE) sięga 1832 roku, gdy Johan T. Munktell założył warsztat inżynieryjny w szwedzkim mieście Eskilstina. 100 lat później firma przekształca się w AB Bolinder-Munktell – markę, która zostaje zakupiona przez dynamicznie rozwijającą się grupę Volvo, co ma miejsce w 1950 roku. Szwedzki gigant szybko wykorzystuje swoje zasoby, żeby stać się jednym z liderów rynku maszyn budowlanych.

Dziś marka Volvo CE dostarcza na rynek:

 • duże koparki gąsienicowe,
 • średnie koparki gąsienicowe,
 • średnie koparki kołowe,
 • minikoparki,
 • duże ładowarki kołowe,
 • ładowarki kompaktowe,
 • wozidła przegubowe i sztywnoramowe,
 • rozściełacze asfaltu – kołowe i gąsienicowe,
 • walce do gruntu,
 • zagęszczarki do asfaltu,
 • układarki rur,
 • maszyny wyburzeniowe.

Imponująca lista, prawda? Wszystkie te maszyny łączy charakterystyczny design z wykorzystaniem żółto-czarnej kolorystyki. Są wyposażone w silniki o dużej mocy, pracują wydajnie, a ich trwała konstrukcja pozwala ze spokojem myśleć o skutecznej realizacji każdej inwestycji – od drobnego remontu lub małej budowy, po największe projekty infrastrukturalne.

Grupa Volvo – więcej niż samochody osobowe

Tylko w ramach koncernu Volvo AB (Volvo Aktiebolaget) z siedzibą w Goteborgu produkowane są wskazane wyżej maszyny, ale i autobusy, ciężarówki, urządzenia rolnicze czy silniki. Podobnie jak w autach osobowych, aspekt bezpieczeństwa jest bardzo ważny również w maszynach sygnowanych logo marką. Szwedzkie koparki są sprzętem stwarzającym dogodne, komfortowe warunki pracy dla operatora. Efektywność pracownika jest uzależniona także od podstawowej potrzeby bezpieczeństwa – maszyny budowlane Volvo są pod tym względem bardzo dopracowane, ale to tylko jeden z ich wielu atutów. Należy docenić je za wspomnianą moc czy niezawodność, bogate wyposażenie czy uniwersalne zastosowanie.

Innowacje w trosce o środowisko

Na przełomie 2020 i 2021 roku francuski koncern budowlany Eiffage odebrał od Volvo samochody ciężarowe FE Electric oraz minikoparki ECR25 Electric, które zgodnie z nazwą, są całkowicie elektrycznymi i zeroemisyjnymi maszynami budowlanymi. Tym samym marka po raz kolejny udowodniła innowacyjny charakter swojej oferty, która jest dostosowana do potrzeb współczesnego świata.

Elektryczna koparka Volvo ECR25 Electric, źródło: VolvoCE.com

Jak ogłosił dyrektor generalny Grupy Volvo Martin Lundstedt, do 2030 roku przeszło 1/3 maszyn firmy ma być wyposażona w napęd elektryczny. Warto zauważyć, że stopniowe przechodzenie na maszyny elektryczne dotyczy nie tylko zmniejszenie emisji spalin, ale również braku hałasu, co jest szczególnie cenne w trakcie prac prowadzonych w miastach i terenach zamieszkanych. Jak podkreśla firma, elektryczna minikoparka ECR25, która waży 2,5 t, jest równie wydajna co jej odpowiednik z silnikiem diesla. Maksymalna długość pracy akumulatora to nawet 4 godziny.

Nowoczesne koparki z bogatą tradycją

Szwedzka grupa Volvo słynie z wydajnych i solidnych koparek – warto zauważyć, że wynika to m.in. z przemyślanych decyzji biznesowych. W 1991 roku firma przejęła inne szwedzkie przedsiębiorstwo, Akerman, które od momentu wyprodukowania pierwszej koparki w 1939 roku specjalizowało się w tym segmencie, tylko do 1985 roku sprzedając ponad 10 tys. egzemplarzy kolejnych maszyn na rynku.

Akerman 300 – legendarna szwedzka koparka

Koparka linowa Akerman 300 była produkowana w latach 1939-49, a jej masa wynosiła 8 t. Jej silnik pracował z mocą 30-39 KM.

Koparka Akerman 300, źródło: VolvoCE.com

Kolejnym istotnym krokiem dla Volvo CE było przejęcie Samsung Heavy Industries, co miało miejsce w 1998 roku. Szwedzki koncern zaznaczył wówczas swoją obecność na rynku azjatyckim, a tym samym stał się jednym z globalnych liderów. Maszyny są dziś produkowane w wielu różnych zakładach na całym świecie, a różni je przeznaczenie, ale też waga. Mówimy bowiem o sprzęcie ważącym od 1,5 do nawet… 90 t.

Jak zmieniły się koparki Volvo na przestrzeni lat

Pierwsza szwedzka koparka, która odniosła duży sukces komercyjny, to opisana powyżej Akerman 300. Po kilkudziesięciu latach maszyny zmieniły się nie tylko pod względem wizualnym. Dla przykładu, zajrzyjmy do broszury informacyjnej popularnych modeli koparek z lat 2011-14: EC340D, EC380D i EC480D. Mowa o maszynach ważących od 34 do 51 t, wyposażonych w silniki o mocy od 288 do 355 KM. Producent zwraca naszą uwagę m.in. na:

 • ergonomiczną, wygodną kabinę do wielogodzinnej pracy w komfortowych warunkach,
 • kolorowy monitor oraz kamerę cofania,
 • rozwiązania technologiczne minimalizujące emisję hałasu,
 • amortyzację wstrząsów,
 • konstrukcję ROPS zapobiegającą przewróceniu,
 • dostosowanie do nawet najtrudniejszych rodzajów podłoża,
 • wybór różnych modułów pracy,
 • zaawansowaną konstrukcję ramienia, gąsienic, łyżki czy kabiny.

Każdy detal jest dopracowany pod względem technologicznym. I tak już od dziesiątek lat.

Co wpływa na sukces koparek Volvo?

 • Postępujące procesy urbanizacyjne wymuszają stosowanie niezawodnych, efektywnych maszyn budowlanych, a te kryteria spełnia firma Volvo CE i jej katalog. Według aktualnych szacunków, do 2050 roku ok. 66% globalnej populacji ma mieszkać na terenach miejskich. To oznacza, że popyt na maszyny budowlane, takie jak koparki, będzie rósł.
 • Volvo odpowiada na praktyczne potrzeby firm budowlanych, np. poprzez produkcję maszyn z krótkim promieniem obrotu. Są one dostosowane do prowadzenia prac w warunkach miejskich, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
 • Volvo nieustannie prowadzi badania skoncentrowane na rozwoju swoich technologii oraz wprowadzaniu innowacji na międzynarodową skalę, kierując się misją „budowania świata, w którym chcemy żyć”.

Branże, które obsługuje Volvo CE

Zastanawiasz się, które segmenty rynku są najistotniejsze pod kątem sprzedaży maszyn Volvo CE? Zgodnie z danymi na oficjalnej stronie firmy:

 • 29% – budownictwo,
 • 22% – przemysł ciężki,
 • 17% – budownictwo drogowe.

Istotne znaczenie mają także rynki kruszyw, rolnictwo, górnictwo, recyklingu, przeładunku czy leśnictwa. Maszyny znajdują zastosowanie podczas rozbiórek, prac rafineryjnych i produkcyjnych. Z powodzeniem służą wszędzie tam, gdzie realizowane są większe i mniejsze inwestycje.

Innowacje ostatnich lat

Z perspektywy operatora koparki ważną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju innowacje wpływające na jakość obsługi oraz wydajność maszyny. Wspominaliśmy już o elektrycznej rewolucji, którą wdraża grupa Volvo, ale warto też uwzględnić w tekście kilka innych zmian, które dokonały się w ostatnich latach:

 • poprawa efektywności paliwowej,
 • minimalizacja strat ciśnienia w układzie hydraulicznym,
 • tryb Volvo ECO.

Ponadto, w 2017 roku Volvo zaprezentowało największą na świecie wywrotkę przegubową A60H o masie aż 60 t. Historyczny rekord pobiła też koparka gąsienicowa EC950E ważąca 90 t.

koparka Volvo EC950E
Koparka Volvo EC950E w akcji, źródło: VolvoCE.com

Podsumowanie

Trudno wyobrazić sobie świat motoryzacji bez marki Volvo, podobnie jak w branży maszyn budowlanych i przemysłowych ta grupa od dziesiątek lat rozwija status jednego z liderów. Jeśli masz okazję obsługiwać urządzenia Volvo CE, możesz potwierdzić wyjątkową wygodę, poczucie bezpieczeństwa oraz niezastąpioną wydajność. To maszyny, które warto wypożyczać do realizacji zleceń!