Jak osadzić słupki pod ogrodzenie?

Dodane 09 listopada 2022
Przeczytasz w 5 minut(y)

Cenimy prywatność na własnej posesji, to oczywiste. Co zapewnia nam tą swobodę na własnej działce? Solidne ogrodzenie. Pełni ono nie tylko funkcję ochrony majątku. Tworzy również barierę bezpieczeństwa dla bawiących się dzieci czy zwierząt domowych. Jeśli masz czas i trochę natury majsterkowicza, warto samodzielnie wykonać takie ogrodzenie. Oprócz satysfakcji i dumy, na pewno ucieszy nas oszczędność finansowa.

Osadzanie słupków ogrodzeniowych to jedna z najistotniejszych czynności w stawianiu płotu. Dzięki temu cała konstrukcja płotu będzie stabilna i trwała przez lata. W tym tekście podpowiemy, jak osadzić słupki pod ogrodzeniem. Omówimy praktyczne wskazówki potrzebne do takich czynności jak betonowanie słupków. Zapraszamy do lektury!

Osadzanie słupków ogrodzeniowych – od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, że osadzanie słupków ogrodzeniowych wcale nie jest trudne. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze słupki ogrodzeniowe mogą być bezpośrednio wmontowane w grunt lub znajdować się na podmurówce. Niezależenie od wybranej metody osadzenia słupków, musisz wykonać kilka czynności wcześniej:

  • uporządkować teren – miejsce montażu ogrodzenia musi być wyczyszczone z wszelkich krzewów, gruzu czy śmieci (czasami konieczne jest karczowanie działki). Warto też wstępnie wyrównać teren, pomoże Ci to w kolejnym kroku;
  • wytyczyć przebieg ogrodzenia – płot musi znajdować się na Twojej posesji. Jeśli masz wątpliwości to warto poprosić o pomoc geodetę. Jak zaznaczyć linię? Najlepiej drewnianymi palikami i sznurkiem;
  • rozmieścić słupki – a właściwie wyznaczyć ich miejsca. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zazwyczaj korzysta się z wyprodukowanych już przęseł o określonych wymiarach (lub zrobionych samodzielnie – sprawdź jak zrobić formę do ogrodzeń). Warto zacząć od wyznaczenia początkowego słupka i końcowego, potem narożnych.

Osadzenie słupka ogrodzeniowego zależy od tego, czy ogrodzenie będzie z podmurówką czy bez. Jest to kwestia, która powinna być określona na samym początku. O ile pewne etapy powielają się w obu przypadkach, niektóre są różne.

Jak głęboko osadzić słupki ogrodzeniowe?

W wypadku braku podmurówki sprawa jest prostsza. Przy użyciu wiertnicy lub zwykłej łopaty wykonujesz otwory pod słupek. Jaka powinna być wielkość dołka? Zasada jest taka, że głębokość powinna być zależna od głębokości przymarzania gruntu – każdy region Polski ma inny i jest to pomiędzy 60 a 120 cm. Pomiędzy ścianką otworu a słupkiem zostaw około 15-20 cm. Cały dołek powinien mieć wymiary okręgu o średnicy 20 cm lub kwadratu o boku 30-40 cm. Słupek umieszczasz na środku otworu.

Już na tym etapie warto wypoziomować słupek i wstępnie go ustabilizować, np. gruzem czy kamieniami. Zostaje więc przygotowanie betonu – podczas dużych inwestycji pomoże Ci betoniarka. Jeśli jej nie posiadasz, nie martw się. Wynajem betoniarki jest banalnie prosty w naszym portalu. Znajdziesz tutaj mnóstwo ofert.

Zalewasz betonem otwór z słupkiem (musi być on na środku) i poziomujesz. Pamiętaj, że nie masz dużo czasu na korekty, więc musisz działać sprawnie. Na końcu możesz wygładzić i wyrównać powierzchnię betonu dla walorów estetycznych.

Ogrodzenie z siatki
Ogrodzenie z siatki to szybki i popularny sposób na budowę płotu

Jak osadzić słupki pod ogrodzenie z podmurówką?

Podmurówka ma za zadanie dodatkowo ustabilizować konstrukcję ogrodzenia. Sam montaż słupków ogrodzeniowych nie jest skomplikowany. Zazwyczaj polega na przykręceniu słupka do podmurówki za pomocą specjalnych kotew czy śrub. Dużo prostsza jest też kwestia poziomowania. Specjalne kotwy wymuszają pionową pozycję słupka.

Oczywiście istnieją różne rodzaje podmurówek, więc niekoniecznie sprawa może być taka prosta. Jeśli wykonujesz podmurówkę tradycyjną z betonu to wypoziomowanie podmurówki będzie kluczowe dla montażu słupka.

Osadzenie słupków ogrodzeniowych na podmurówce ma swoje zalety. Słupek jest mniej narażony na korozję, jest też krótszy (pamiętaj, że bez podmurówki nawet 120 cm słupka jest w gruncie). Montaż przy pomocy kotew jest bardzo szybki i dużo bardziej oszczędny. Podmurówka zapobiega też przedostaniu się przez płot zwierząt (poprzez podkopanie się pod ogrodzeniem).

Płot kuty
Przęsła w płocie kutym to bardziej elegancki pomysł na ogrodzenie

Betonowanie słupków – praktyczne wskazówki

Podczas osadzania i betonowania słupków ogrodzeniowych jakość ma znaczenie. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata. Warto więc użyć materiałów wysokiej jakości. Słupek powinien być odpowiednio zabezpieczony preparatem antykorozyjnym. Zwiększy to jego trwałość na lata. Jeśli osadzasz słupki bez podmurówki to odczekaj 2-3 dni od wylania betonowania słupków do zakładania przęseł. Beton musi się związać, aby nie powstały przechyły.

Ważne jest także użycie odpowiedniej jakości betonu. Powinno się używać betonu klasy C16/20 (dawniej B20). Wytrzymałość takiego materiału musi wynosić minimum 16 MPa na próbkach walcowych, 20 MPa na próbkach sześciennych.

Jeśli planujesz ogrodzenie z siatki to słupki narożne powinny mieć dodatkowe dwa wsporniki. Podpory ustawione pod kątem 45o dodatkowo stabilizują konstrukcję. Mogą one być przyspawane lub przykręcone za pomocą specjalnych kotw. Początkowy i końcowy słupek warto zaopatrzyć w jedną dodatkową podporę. Wsporniki również powinny być betonowane.

Przy montażu płotu z paneli sytuacja wygląda podobnie. Obecnie płot z paneli jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ jest trwały (ocynkowane elementy) i szybki w montażu. Dodatkowo poszczególne elementy paneli są sztywniejsze od siatki, co lepiej zabezpiecza np. przed przechodzeniem psów.

Czy warto wykonać prace samodzielnie?

Oczywiście, że warto! Nie jest o trudne zadanie, zwłaszcza jeśli korzystasz z gotowych prefabrykatów. Wymaga ono oczywiście trochę zaangażowania oraz przygotowania, ale mając trochę wolnego czasu, podołasz zadaniu. Przed przystąpieniem do prac warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Wszystkie niezbędne narzędzia budowlane na wynajem znajdziesz na Rentools.pl. Zaoszczędzisz i czas i pieniądze!

Podsumowanie

Jeśli decydujesz się na samodzielny montaż słupków ogrodzeniowych to warto mieć pomocnika. Może być ciężko w pojedynkę betonować otwory, chociaż nie jest to niemożliwe. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź też prognozę pogody. Unika się wykonywania takich prac w mroźne lub upalne dni. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek to samodzielne osadzanie słupów pod ogrodzenie pójdzie Ci szybko i bezproblemowo!

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów