Jak zrobić formę do ogrodzeń betonowych?

Dodane 13 września 2022
Przeczytasz w 4 minut(y)

Polskie domostwa i obejścia zazwyczaj różnią się od tych z innych krajów, zwłaszcza z Ameryki. Jedna z różnic rzuca się w oczy. W USA zazwyczaj brakuje płotu czy ogrodzenia.

W Polsce rzadko widuje się takie posesje, chociaż na południu kraju można spotkać nieogrodzone domostwa. Ogrodzenie pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczenia majątku. Po ogrodzonym terenie dzieci czy zwierzęta domowe mogą swobodnie się poruszać. Szczelnie zamknięty teren tworzy poczucie prywatności i swobodę dla właścicieli. Beton skutecznie tłumi także hałasy.

W okresie wzrostu cen każdy szuka sposobu na zaoszczędzenie paru groszy. Zakup niektórych materiałów, np. drzewa lub stali, jest utrudniony. Wiele prac próbujemy wykonać samodzielnie z dostępnych materiałów, co przekłada się na niższe koszty. Trwałym i stosunkowo tanim płotem są ogrodzenia betonowe, które możesz wykonać samodzielnie. Jak zrobić formę do ogrodzeń betonowych? Odpowiedź na to pytania znajdziesz poniżej!

Jak zrobić formę do ogrodzeń betonowych, od czego zacząć?

Zacznijmy od zalet betonowych ogrodzeń. Płot betonowy to trwały produkt na lata. Wizualnie pasuje do wielu miejsc, można go też dowolnie pomalować czy ozdobić. Panel betonowy tworzy się przy użyciu formy. Profesjonalne sklepy oferują formy stalowe lub wykonane z laminatu poliestrowego. Jednak taką formę możesz też wykonać samodzielnie.

Przed przystąpieniem do pracy musisz wiedzieć, jak Twój płot ma wyglądać. Ogrodzenia betonowe często maja wytłoczone wzory i ornamenty, które wyróżniają panele. Jeśli zdecydujesz się na taki model, będziesz musiał poświęcić na jego wykonanie więcej pracy. Wykonując go samodzielnie nie ogranicza Cię nic poza wyobraźnią (czasami też aspektami technicznymi). Będziesz mieć pewność, że drugiego takiego płotu betonowego nie ma nikt z sąsiadów.

Formy do ogrodzeń betonowych – co musisz wiedzieć

Profesjonalne wytwórnie przęseł betonowych, które takie elementy produkują hurtowo, posiadają linie produkcyjne. Składają się na nie stoły wibracyjne, formy do płyt betonowych, słupków, daszków i podmurówek. Potrzebne są także podesty, na których składa się płyty na czas wysychania. Każdy element ogrodzenia powinien mieć zbrojenia. Najlepiej, gdyby przebiegał przez całą grubość panelu.

Forma do płotu betonowego, którą wykorzystasz na własny użytek, najlepiej wykonać ze stali. Musi być wytrzymała i stabilna, aby utrzymać w ryzach ciężki beton. Konstrukcja powinna mieć specjalne drążki, które ułatwią przenoszenie formy. Wzory, które będą wytłoczone, zazwyczaj wykonuje się z specjalnej żywicy. Ważne też są wymiary formy – przęsło nie może być za wysokie, ponieważ beton jest ciężkim materiałem.

Wykonanie formy do ogrodzeń betonowych zaczynasz od zwymiarowania elementu. Standardowo przyjmuje się rozmiar 200 cm x 50 cm. Podmurówka jest niższa, często o wysokości około 30 cm. Z kątowników stalowych tworzysz ramę, można także użyć dobrej jakości profilu stalowego. Płyta stalowa lub zaprawa żywicza będzie stanowić wypełnienie formy. Konieczne jest użycie spawarki – odpowiednią znajdziesz dzięki Rentools.pl.

Betoniarka – bez niej ani rusz!

Ogrodzenia betonowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się z betonu. Najpopularniejsza jest mieszanka cementu, kruszywa i wody. Dodatkowo dodaje się plastyfikatory – beton posiada dodatkowe cechy, np. jest bardziej wytrzymały. Materiał powinien być co najmniej klasy C16/20, dawna B20. Aby beton być odpowiedniej jakości, musi być zrobiony we właściwych proporcjach. Idealne to 25 kg cementu, 10-12 l wody, cztery wiaderka 10-litrowe piasku. Dodajemy do tego osiem wiaderek żwiru oraz domieszki uplastyczniające. Z takiej ilości materiałów powstawanie 120 l betonu. Materiał ten będzie charakteryzował się wytrzymałością na ściskanie co najmniej 20 MPa (po upływie 28 dni).

Jak widać, do wykonania ogrodzeń betonowych, niezbędne jest posiadanie betoniarki. Niekoniecznie musisz decydować się na zakup – na Rentools.pl znajdziesz pewne i sprawdzone modele. Wynajem betoniarki jest wygodnym rozwiązaniem, a platforma Rentools pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę dla Ciebie. Oprócz betoniarki przyda się także stół wibracyjny. Można wykonać płyty bez niego, ale mogą się charakteryzować niższą jakością. Stół wibracyjny, podobnie jak formy do ogrodzeń betonowych, można wykonać samodzielnie.

Ile kosztuje płot betonowy i jak go zrobić?

Ceny wahają się od 120 zł/m2, a koszt zależy od wysokości przęsła. Koszt budowy płotu betonowego jest zdecydowanie niższy niż koszt zakupu przęseł żeliwnych czy kutych. Oczywiście mówimy tutaj o gotowych produktach. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie formy do ogrodzeń betonowych to zapłacisz zdecydowanie mniejszą cenę za m2.

Jak wykonać pojedynczy element płotu betonowego? Forma do płotu betonowego powinna być ustawiona na stole wibracyjnym. Każdorazowo przed zalaniem powinna być posmarowana olejem mineralnym. Beton wlewa się do połowy objętości i włącza silnik stołu wibracyjnego. Następnie umieszcza się wcześniej przygotowane zbrojenia. Potem należy wlać pozostałą część betonu i ponownie zagęścić. Po wyschnięciu materiału oddziela się element od formy, która po wyczyszczeniu można ponownie zalać betonem.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że samodzielne wykonanie formy do ogrodzeń betonowych jest trudne. Jednak trud może się opłacać, zwłaszcza finansowo. Nawet pojedyncza forma do płotu betonowego umożliwi Ci samodzielny montaż płotu. Zajmie to trochę więcej czasu, ale zaoszczędzisz całkiem sporo. Warto kupić lepszej jakości składki potrzebne do produkcji betonu, takie jak dodatki poprawiające jego jakość.

Na pewno potrzebujesz betoniarki. Jeśli nie będziesz używał jej przez dłuższy okres czasu, warto rozważyć jej wynajem na Rentools.pl. Płacisz wtedy tylko za okres, w którym ją użytkujesz. Możesz też wybrać sprzęt nowszej produkcji i lepszej jakości. Aktualnie, w dobie szybko rosnących cen, trzeba szukać każdej okazji na zaoszczędzenie. Warto więc zdecydować się na samodzielne wykonanie formy do płotów betonowych, a potrzebny sprzęt budowlany wypożyczyć na Rentools.pl!

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów