Jaka dysza do malowania jest odpowiednia? Sprawdzamy! 

Dodane 13 września 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Malowanie ścian jest nieodłącznym zadaniem związanym z wykańczaniem wnętrz czy remontem pomieszczeń. Aby ułatwić sobie czasochłonną pracę warto zainteresować się tematem dysz malarskich.

Malowanie ścian jest nieodłącznym zadaniem związanym z wykańczaniem wnętrz czy remontem pomieszczeń. Aby ułatwić sobie czasochłonną pracę warto zainteresować się tematem dysz malarskich. Czym jest właściwie dysza? Jest to narzędzie, które dzięki ciśnieniu roboczemu tworzy natrysk farby o wybranej szerokości strumienia. Z łatwością nałożymy powłokę na powierzchnię przeznaczoną do malowania. Wielkim plusem jest możliwość regulacji parametrów – rozmiaru dyszy, grubości otworu dyszy czy rodzaju emulsji, którą chcemy nałożyć na ścianę. Jaka dysza będzie odpowiednia do malowania ścian? Co wybrać do piaskowania? Jaką dyszę wybrać do pistoletu lakierniczego? Odpowiednia dysza do malowania farbami lateksowymi czy farbami akrylowymi? Jaka dysza będzie odpowiednia do gładzi? Zapraszamy do lektury!

Jaka dysza będzie odpowiednia do malowania ścian?

Odpowiednia dysza malarska musi być wybrana pod konkretne zlecenie i materiał malarski, którego użyjemy. Ważne są parametry, które umożliwiają właściwe zużycie farby. Najistotniejszymi cechami są:

 • wielkość otworu dyszy
 • szerokość pasa natrysku
 • kąt natrysku
 • kształt strumienia
 • wydajność aregatu malarskiego
 • materiał, z jakiego wykonano dyszę
 • dobór dyszy do pistoletu

Szerokość strumienia zależy od kąta natrysku – im większa szerokość i kąt, tym większą powierzchnie jednorazowo można pomalować. Należy zwrócić uwagę na głowicę, która określa kształt strumienia. Najlepiej dopasować ją do powierzchni, jaką chcemy pomalować. Pamiętaj też, że ciężkie powłoki muszą być malowane przy pomocy większego rozmiaru w porównaniu z powłokami lżejszymi.

Jaką dyszę wybrać do pistoletu lakierniczego?

Dysze mają specjalne oznaczenia składające się z trzech cyfr. Pierwsza cyfra oznacza kąt natrysku (czyli szerokość). Dzięki pomnożeniu przez 5 otrzymujemy szerokość pasa natrysku w cm (w odległości 30 cm od ściany). Dwie kolejne cyfry określają grubość otworu dyszy.

W zależności od powierzchni i materiału, którą chcemy pokryć farbą, możemy wybrać dyszę w odpowiednim rozmiarze:

 • folie, ekrany – najlepiej drobna mgiełka – 0,8
 • bejce i lakiery bezbarwne – 1,2
 • lakiery bazowe, bezbarwne i jednowarstwowe – 1,4
 • większość standardowych farb – 1,6
 • podkłady – 1,8
 • żywice, gęste lakiery – od 2,2

Co wybrać do piaskowania?

Dysze strumieniowe do piaskowania muszą mieć większy otwór, jednak nie może być on zbyt duży. Ciśnienie może okazać się wtedy zbyt małe i proces piaskowania będzie nieefektywny. Podstawą doboru jest posiadany kompresor. Im wyższe ciśnienie tym większa prędkość drobin ściernych. Jeśli będzie większa ilość powietrza, będzie można użyć większą dyszę – praca będzie szybsza.

Najpopularniejsze dysze do piaskowania mają kształt zwany zwężką prostą i zwężką Venturiego. Dysze mające proste otwory nadają się do piaskowania punktowego i bardziej precyzyjnych czynności. Dłuższe dysze pozwalają uzyskać szeroki kąt strumienia.

Odpowiednia dysza do malowania farbami lateksowymi i farbami akrylowymi

Farby lateksowe i akrylowe są jednymi z najpopularniejszych farb dostępnych na rynku. Można do nich użyć typowych dysz czyli 5 16 lub 5 17. Jeśli mamy do czynienia z gęstszymi farbami to musimy użyć narzędzi o większej średnicy – aby przepływ farby był odpowiedni.

Warto wspomnieć o temperaturze pomieszczenia, w jakim używamy urządzenia do natryskania. Należy wziąć pod uwagę, że w niższej temperaturze będzie potrzebna większa moc agregatu czy kompresora. Pistolet natryskowy również musi być dopasowany do maksymalnej wydajności agregatu malarskiego.

Jaka dysza będzie odpowiednia do gładzi?

Zaleca się, aby wybór dyszy do gładzi był dokonany z narzędzi wykonanych ze stali niklowanej. Dysze hydrodynamiczne przeznaczone do gładzi umożliwiają swobodą pracę. Ważne, aby była ona tak zaprojektowana, żeby wytrzymywała długi okres pracy.

Warto zwrócić uwagę na możliwość montażu i demontażu. Jeśli urządzenie demontuje się bez użycia dodatkowych narzędzi to jest to duży atut. Uszczelki powinny być odporne na działanie wszelkiego rodzaju rozpuszczalników.

Dysze do pistoletu lakierniczego – podsumowanie

Optymalne wykorzystanie dyszy natryskowej znacząco ułatwi prace związane z malowaniem, szlifowaniem czy lakierowaniem powierzchni. Oczywiście w zależności od rodzaju farby należy dobrać odpowiednii rozmiar dyszy. Istotną kwestią jest wybranie urządzenia wysokiej jakości i odpowiednia konserwacja, aby zużycie dyszy było jako najmniejsze. Warto wybrać rozsądnie, by maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia. Sprawdzone marki umożliwią korzystanie z produktów wysokiej jakości. Pamiętaj, że nie wszystko musisz kupować – konieczni zajrzyj na Rentools, by zaoszczędzić pieniądze używając wypożyczonego sprzętu budowlanego!

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów