Jak zrobić odcięcie przy suficie przy malowaniu?

Dodane 29 czerwca 2023
Przeczytasz w 3 minut(y)

Malowanie ścian jest najpopularniejszą czynnością, która służy odświeżeniu mieszkania. Jest to także zadanie, które często wykonujemy samodzielnie – w końcu malowanie ścian nie może być skomplikowane. Niezmienną popularnością cieszą się ściany pomalowane na ulubiony kolor – zielony, pastelowy czy szary. Niestety cały efekt może popsuć nieestetyczny pasek pomiędzy kolorem ściany a bielą sufitu. Jak zrobić odcięcie ściany od sufitu? Ile cm powinno ono mieć? Sprawdzamy.

Ile cm odcięcie przy suficie powinno mieć?

Zrobienie paska o szerokości 3 cm odwraca uwagę od nierównych ścian. Odcięcie jest zalecane zawsze jeśli Twoje ściany nie są idealnie gładkie. Ludzkie oko nie zauważa tak łatwo odcięcia. Jest więc to zabieg estetyczny i sztuczka wizualna w jednym. Jeśli posiadasz pokój o nietypowych wymiarach, np. długi, wysoki i wąski (często spotykana sytuacja w kamienicach), to szerokie odcięcie na około 10 cm, poprawi wizualnie proporcję pomieszczenia. Ogólna zasada brzmi, że ciemne ściany i nisko osadzony sufit wymagają węższego paska. Im wyższy pokój, tym grubsze odcięcie.


Jak zrobić odcięcie od sufitu?

Aby zrobić odcięcie sufitu od ściany przy malowaniu trzeba wykonać kilka prostych kroków:

  1. Po pierwsze należy wyznaczyć linie odcięcia za pomocą poziomicy laserowej lub miarki – wtedy zaznacz ją ołówkiem;
  2. Następnie należy oczyścić ścianę z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu, a jeśli ściana jest
    świeżo malowana to poczekać, aż przeschnie (minimum jedną dobę);
  3. Kolejnym krokiem jest naklejenie taśmy malarskiej. Warto wybrać taśmę dobrej jakości, a także bardzo dokładnie ją nakleić. Unikniemy w ten sposób tworzenia się zacieków pod taśmą, co spowoduje nieestetyczny wygląd odcięcia. Pamiętajmy o precyzji – nierówna linia będzie się rzucać w oczy. Tanie taśmy (zazwyczaj żółte) szybko się odklejają więc nie warto na nich oszczędzać.
  4. Przystępujemy do malowania! Najlepiej zrobić to niewielkim wałkiem lub pędzlem. Farba musi zachodzić na taśmę. Pamiętaj, że farba nie może być zbyt gęsta ani zbyt płynna;
  5. Moment odklejenia taśmy zależy od jej rodzaju. Papierową taśmę odkleja się, gdy farba wyschnie. Pozostałe taśmy impregnowane renomowanych producentów mają zazwyczaj opis na opakowaniu po jakim czasie taśmę się odkleja.
Odcięcie od białego sufitu
Biały sufit z odcięciem i beżowe ściany – wizualnie podwyższamy pokój

Po co robić odcięcie?

Odcięcie robi się generalnie w przypadkach krzywych ścian. Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy chcemy wizualnie podwyższyć pomieszczenie poprzez zrobienie sufitu w jasnym kolorze. Zazwyczaj białym. Bez paska nie uzyskamy wrażenia podwyższenia sufitu. Dodatkowo łatwo jest odcięciem ukryć nierówną krawędź sufitu. Połączenie ściany z sufitem w rogu może mieć nieregularności które łatwo ukryjemy poprzez odcięcie.

Samo odcięcie pomalujemy specjalnym małym wałkiem. Taki mini wałek pasuje to kijka teleskopowego dzięki czemu można wygodnie malować stojąc na podłodze.

Praktyczne wskazówki

O czym warto pamiętać podczas malowania odcięcia przy suficie? Na pewno o tym, żeby się nie śpieszyć. Jeśli wybierzemy taśmę kiepskiej jakości to może się okazać, że się odklei i powstaną zacieki. Dobrą praktyką jest po przyklejeniu taśmy docisnąć ją czystym wałkiem.

Koniecznie trzeba pamiętać o naklejeniu jej na suchą ścianę, ponieważ mokra farba wpłynie na jakość kleju, a także zrobi ubytki na świeżo pomalowanej powierzchni. Czasami można się spotkać z opinią, że paski są już niemodne. Jak wcześniej zostało już wspominane, paski potrafią ukryć wiele niedociągnięć w budowie. Jeśli nie macie idealnie prostych i gładkich ścian albo macie pomieszczenie o nieregularnych kształtach to warto namalować pasek. I oczywiście, że da się zrobić odcięcie bez użycia taśmy. Wymaga to jednak ogromnej wprawy i pewnej ręki. Pamiętaj, że odcięcie maluje się pod sufitem, co determinuje malowanie w niekomfortowych warunkach. Warto więc użyć taśmy, warto też spróbować samodzielnie wykonać malowanie pokoju. Nie jest to zbyt skomplikowane, a sprzęty przydatne do remontu łatwo znajdziesz i wypożyczysz na rentools.pl!

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów