Raport ilości wypożyczalni sprzętu budowlanego – kwiecień 2023

Dodane 18 maja 2023
Przeczytasz w 3 minut(y)

Kolejny nasz raport przedstawia ilość wypożyczalni sprzętu budowlanego w Polsce w kwietniu 2023 roku.

Dołącz do 500+ wypożyczalni wspieranych przez Rentools
Zdobądź więcej klientów i zwiększ zyski w swojej wypożyczalni
  • Darmowa strona www
  • Rezerwacje internetowe bez prowizji
  • Reklama wypożyczalni

Korzystając z klasyfikacji PKD, udało nam się dokładnie określić, ile firm działających w Polsce specjalizuje się w wypożyczaniu sprzętu. Każdego miesiąca będziemy publikować takie zestawienie danych, co pozwoli na dogłębne śledzenie sytuacji na rynku i rzeczową ocenę sytuacji rynkowej.

Jesteśmy przekonani, że ten raport będzie przydatnym narzędziem dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w branży budowlanej.

Sytuacja ogólna w Polsce

W kwietniu 2023 r. w Polsce funkcjonowało prawie 4 miliony firm (dokładnie 3 995 053). W porównaniu z I kwartałem 2023 r. jest to wzrost o 1,39% (54 815 więcej firm istnieje na rynku). W kwietniu działalność zamknęło 12 516 firm, co stanowiło 0,003% istniejących działalności w Polsce.

Liczba wypożyczalni sprzętu budowlanego w Polsce

W kwietniu 2023 roku w Polsce było ponad 4 tys. (4 154) aktywnych firm posiadających kod PKD 77.32.Z – Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych. Oznacza to, że wypożyczalnie sprzętu budowlanego stanowią ponad 0,104% wszystkich istniejących firm w kraju. Nie zawsze wynajem maszyn budowlanych jest główną działalnością firmy. W porównaniu z I kwartałem 2023 roku nastąpił wzrost o ponad 5% – dokładnie 214 firm.

Ilość czynnych wypożyczalni maszyn budowlanych – województwa

Nadal największe województwo – mazowieckie, posiada najwięcej firm – 621 (15% całego rynku). Bez zmian w porównaniu z zestawieniem kwartalnym wygląda sytuacja z pozostałymi województwami. Za mazowieckim znajdują się 3 regiony posiadające po około 10% wszystkich firm z kodem PKD 77.32 – wielkopolskie (449 firm, 11% wszystkich wypożyczalni), małopolskie (411 firm, 10%) i śląskie (401 firm, 10%). Najmniej wypożyczalni zarejestrowanych jest w województwie lubuskim – tylko 71 firmy, czyli 2% rynku.

5% aktywnych firm nie zgłosiło adresu, pod którym działa – jest to prawie 200 podmiotów (dokładnie 191).

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego w województwach - mapa

Ilość zamkniętych wypożyczalni sprzętu budowlanego – województwa

W kwietniu 2023 roku w Polsce zostało zamkniętych 7 firm posiadających kod działalności PKD 77.32. Biorąc pod uwagę ogół firm w Polsce, które zakończyły działalność – 12 516 daje to 0,056% całego rynku.

Najwięcej firm zajmujących się wynajmem sprzętów budowlanych zamknęło się w mazowieckim – trzy podmioty zakończyło działalność. Również trzy firmy zamknięto w województwie łódzkim oraz po jednym podmiocie w pomorskim i w woj. wielkopolskim.

Zamknięte wypożyczalnie kwiecień 2023 - mapa

Ilość nowo otwartych wypożyczalni sprzętu budowlanego – województwa

W kwietniu 2023 roku w Polsce otworzono 67 firm z kodem działalności PKD 77.32. Najwięcej przybyło ich w województwach małopolskim i opolskim – po 9 nowych podmiotów (co daje po 13% wszystkich nowych wypożyczalni w Polsce). 7 nowych wypożyczalni zostało zarejestrowanych bez wskazania dokładnego adresu prowadzonej działalności (10%). W dwóch regionach: lubuskim i mazowieckim nie powstała żadna nowa firma zajmująca się wynajmem maszyn budowlanych.

Patrząc na stosunek ilości zamykanych firm wypożyczających sprzęt budowlany do nowo otwartych: 7 podmiotów, które zakończyły działalność do 67 nowych, można stwierdzić, że rynek cały czas się rozwija.

Nowe wypożyczalnie stan na kwiecień 2023 - mapa

Ilość wypożyczalni sprzętu budowlanego – podsumowanie województw

Na mapie poniżej pokazujemy podsumowanie podanych wyżej statystyk: ilość działających w danym województwie wypożyczalni w kwietniu 2023 roku z podaną ilością podmiotów nowootwartych oraz zamkniętych. Mapa ta pomoże przedstawić dynamikę rynku w poszczególnych województwach. W kolejnych raportach będziemy w tym miejscu ukazywać porównania do poprzednich miesięcy.

Źródło danych – www.owg.pl

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów