Raport ilości wypożyczalni maszyn budowlanych w Polsce – I kwartał 2023

Dodane 20 kwietnia 2023
Przeczytasz w 3 minut(y)

Startujemy z zestawieniem dotyczącym ilości funkcjonujących w Polsce wypożyczalni sprzętów i maszyn budowlanych. Taki wpis będzie się pojawiał co miesiąc i pozwoli zorientować się, jak kształtuje się rynek wynajmu w Polsce.

Dołącz do 200+ wypożyczalni wspieranych przez Rentools
Zdobądź więcej klientów i zwiększ zyski w swojej wypożyczalni
  • Darmowa strona www
  • Rezerwacje internetowe bez prowizji
  • Reklama wypożyczalni

Jako miłośnicy innowacji i technologii z przyjemnością przedstawiamy Wam pierwszy raport Rentools dotyczący ilości wypożyczalni sprzętu budowlanego w Polsce. Korzystając z klasyfikacji PKD, udało nam się dokładnie określić, ile firm działających w Polsce specjalizuje się w wypożyczaniu sprzętu.

Jesteśmy przekonani, że raport ten będzie przydatnym narzędziem dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w branży budowlanej.

Sytuacja ogólna w Polsce

W I kwartale 2023 r. w Polsce funkcjonowało prawie 4 miliony firm (dokładnie 3 940 238). Ponad 50 tys. (52 190) firm zostało zamkniętych w pierwszych trzech miesiącach roku 2023. Na tę sytuację z pewnością wpłynęła sytuacja gospodarcza w kraju – wysoka inflacja, rosnące koszty mediów, a także wzrost płacy minimalnej.

Liczba wypożyczalni sprzętu budowlanego w Polsce

W I kwartale 2023 r. w Polsce było prawie 4 tys. (3 940) aktywnych firm posiadających kod PKD 77.32.Z – Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych. Oznacza to, że wypożyczalnie sprzętu budowlanego stanowią równo 0,01% wszystkich istniejących firm w kraju. Oczywiście nie zawsze wynajem maszyn budowlanych musi być główną działalnością firmy. Warto zauważyć, że ilość wypożyczalni systematycznie rośnie – w czerwcu 2014 roku było ich 2 219, co daje wzrost o ponad 77% na przestrzeni prawie 10 lat.

Ilość czynnych wypożyczalni maszyn budowlanych – województwa

Ciekawie wygląda rozkład podmiotów zajmujących się wypożyczaniem sprzętu budowlanego w podziale na poszczególne województwa. Zgodnie z przypuszczeniami największe województwo – mazowieckie, posiada najwięcej firm – 627 (16% całego rynku). Za mazowieckim znajdują się 3 regiony posiadające po około 10% wszystkich firm z kodem PKD 77.32 – wielkopolskie (445 firm, 11% wszystkich wypożyczalni), małopolskie (401 firm, 10%) i śląskie (396 firm, 10%). Najmniej wypożyczalni zarejestrowanych jest w województwie lubuskim – tylko 72 firmy, czyli 2% rynku.

Aktywne firmy wypożyczające sprzęt budowlany mapa

Ilość zamkniętych wypożyczalni sprzętu budowlanego – województwa

W I kwartale 2023 r. w Polsce zostało zamkniętych 58 firm posiadających kod działalności PKD 77.32. Biorąc pod uwagę ogół firm w Polsce, które zakończyły działalność (52 190 podmiotów), co daje 0,11% całego rynku.

Najwięcej firm zajmujących się wynajmem sprzętów budowlanych zamknęło się w Małopolsce – 10 podmiotów zakończyło działalność (17% wszystkich zamkniętych wypożyczalni maszyn budowlanych w Polsce). Na podium znalazło się także wielkopolskie z 9 zamkniętymi firmami (16%) oraz mazowieckie – 8 firm, czyli 14%. Ani jedna firma nie zakończyła działalności na Podkarpaciu w pierwszych 3 miesiącach 2023 roku.

Zamknięte wypożyczalnie

Ilość nowo otwartych wypożyczalni sprzętu budowlanego – województwa

W I kwartale 2023 roku w Polsce otworzono 117 firm z kodem działalności PKD 77.32. Najwięcej takich firm przybyło w województwach lubelskim i wielkopolskim – po 17 nowych podmiotów (co daje po 15% wszystkich nowych wypożyczalni w Polsce). 16 nowych podmiotów zostało zarejestrowanych na Podkarpaciu (14%). Tylko jedna nowa wypożyczalnia powstała w województwie dolnośląskim (1%).

Patrząc na stosunek ilości zamykanych firm wypożyczających sprzęt budowlany do nowo otwartych (58 podmiotów, które zakończyły działalność do 117 nowych) można stwierdzić, że rynek cały czas się rozwija i rozrasta.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego a status VAT

Aktualnie w Polsce funkcjonują 2708 firmy, które posiadają status czynnego podatnika VAT – jest to niecałe 68% wszystkich firm. Można zatem stwierdzić, że zdecydowana większość wypożyczalni sprzętu budowlanego to większe działalności. Podatnikiem VAT musi zostać każda firma, jeśli jej obrót wynosi ponad 200 000 zł w roku podatkowym.

Źródło danych – www.owg.pl

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów