Decydując się na budowę domu prawie zawsze musimy liczyć się z kosztami. Całkowity koszt to suma wielu czynników: robocizny, materiałów, sprzętu budowlanego i spraw urzędowych. Szukanie najtańszych materiałów spełniających określone parametry czy wypożyczanie sprzętów i narzędzi budowalnych na portalach typu Rentools.pl to bardzo dobre praktyki pozwalające oszczędzać. Jednak należy liczyć się, że wydatek końcowy będzie spory.
Istnieje teoria, że koszt wykonania fundamentów to około 1/5 kosztów budowy całego domu jednorodzinnego. Czy to dużo? Oczywiście to pojęcie względne, więc pozostawiamy to do oceny indywidualnej. Teraz omówimy koszt wykonania fundamentów, posługując się szacunkowymi cenami na marzec 2024 roku. Co składa się na cenę fundamentów? Jakie są etapy prac? Ceny materiałów w 2024 roku? Zapraszamy do lektury!
Fundament to wiele elementów, które nie zawsze są widoczne gołym okiem. Ogólnie mówi się, że koszt to materiały oraz robocizna. Oczywiście cena będzie się kształtować w zależności od rodzaju fundamentów, ich wielkości, głębokości, powierzchni domu, warunków gruntowych na działce i wielu innych czynników:
Wyżej wymienione czynniki wpływają na cenę. Pamiętaj jednak, że jest sporo więcej wydatków niż zakup materiałów i zapłacenie ekipie budowlanej. Na pewno warto zainwestować w badania geotechniczne, potrzebny Ci będzie geodeta. Do tego dojdą koszty związane z robotami ziemnymi podczas wykopów, wylewki. Wydatków jest sporo i warto je przekalkulować zawczasu oraz uwzględnić dynamikę zmian cen. Oczywiście im bardziej skomplikowany projekt tym wyższa będzie cena, ale też warunki działki też mogą napsuć krwi. Aby budynek w przyszłości nie osiadał należy już na etapie tworzenia projektu uwzględnić dodatkowe zabezpieczenia i rozwiązania konstrukcyjne.
Koszty, które pojawią podczas stawiania domu opisane są poniżej. Pamiętaj, że cena jest orientacyjna i zmienna, zależy od regionu i okresu, a targowanie się jest czasami dobrym nawykiem 🙂
Materiały budowlane to na pewno spory wydatek w budżecie. Od dłuższego czasu obserwujemy znaczny wzrost cen materiałów budowlanych na rynku. Przyczyniło się do tego kilka czynników. Najpierw pandemia, która przysporzyła problemy z dostępnością i z dostawami, zwłaszcza z zagranicy. Można było zaobserwować gwałtowny wzrost wszystkich surowców, zwłaszcza stali. Kolejnym ciosem dla gospodarki był wybuch wojny. Te dwa czynniki napędziły galopujące ceny.
Istnieje także sporo mniej oczywistych czynników – wzrost cen paliw i energii. Zakłady produkujące materiały ponoszą zdecydowanie wyższe ceny wytworzenia produktu, więc koszt przerzucany jest na konsumenta. Także systematyczny wzrost płacy minimalnej powoduje zwiększenie kosztów materiałów. W 2024 roku płaca minimalna mocno wzrośnie, więc skok może być odczuwalny w okolicach wakacji.
Opisane wyżej koszty odnoszą się do tradycyjnej metody stawiania fundamentów, czyli ław fundamentowych. Płyta fundamentowa wymaga mniej zaangażowania w prace ziemne, więc może okazać się tańszą opcją. Nie zawsze jednak istnieje możliwość jej wykonania. Zdecydowanie droższe są wszelkie fundamenty głębokie, np. fundamenty palowe. Dodatkowo, niezależnie od rodzaju fundamentów, do kosztorysu należy przewidzieć wydatki na dodatkowe materiały i akcesoria – kołki, gwoździe, dalmierze laserowe, niwelatory – co tylko możliwe to wypożyczaj! Potrzebne będą także deski m.in. do szalunków, które często po zakończonej pracy nie będą się już nadawały do niczego. Należy poszukać ich w lokalnych tartakach, skąd powinna być dużo niższa cena transportu.
Na portalach branżowych oraz forach budowlanych można znaleźć wpisy, że koszt wylania fundamentów wynosił około 30 tys./dom 100m2 w 2021 roku, w 2022 roku należało się liczyć z wydatkiem co najmniej 35 tys. Pamiętaj o kosztach nieoczywistych – transport i paliwo. Każdy z nas z łezką w oku wspomina czasy sprzed 2-3 lat, gdy przychodzi do tankowania samochodu. Ciężki sprzęt musi dojechać na budowę, musi na niej pracować. Szukając oszczędności warto rozważyć wynajem sprzętu, np. pompo-gruszki i sprawdzić najtańsze oferty wypożyczenia na Rentools.pl.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.