Podstawą każdego trwałego budynku są fundamenty. Podczas budowy domu jednorodzinnego (nawet domu bez piwnicy) wykonanie fundamentów to jedno z pierwszych i najważniejszych zadań. Fundamenty domu stanowią podstawę całego budynku, dlatego wykopy muszą mieć odpowiednią głębokość. Muszą też być również wystarczająco szerokie, aby utrzymać całą konstrukcję, uwzględniając dodatkowe miejsce na wzmocnienia. O ile są konieczne.
Należy używać materiałów sprawdzonych producentów, posiadających odpowiednie atesty. Musisz pamiętać o izolacji, dzięki której wilgoć nie będzie pojawiać się w domu. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania fundamentów? Jakie są rodzaje fundamentów? Jaki jest koszt budowy fundamentów? Na to i inne pytania odpowiemy w tekście poniżej. Zapraszamy do lektury!
W każdym projekcie budowlanym musi znaleźć się informacja, o rodzaju fundamentów zaprojektowanych do Twojego domu oraz o sposobie ich wykonania. Mogą to być ławy fundamentowe, płyty fundamentowe czy fundamenty na palach. W projekcie podaje się dane dotyczące rodzaju i właściwości mieszanki betonowej czy betonu, a także głębokości i wymiary fundamentów. Zbrojenie również musi zostać określone w dokumentacji projektowej. Nie wolno zapominać o warstwie chudego betonu oraz odpowiedniej hydroizolacji (np. za pomocą folii lub papy termozgrzewalnej). Kierownik budowy dba o to, by ściany fundamentowe zbudowane zostały w prawidłowy sposób. Aby budynek był bezpieczny fundament musi być wylany zgodnie z obliczonymi parametrami.
Istnieje kilka rodzajów fundamentów. Najpopularniejsze są:
Koszt budowy fundamentów zależy od wielu czynników, zwłaszcza w okresie wzrostu cen. Na pewno należy liczyć się z wydatkiem około 300 zł/m2 za same materiały i prace ziemne (na podstawie wykonania ław fundamentowych). Koszt robocizny to około 80 zł/m2. Oczywiście podane ceny są całkowicie orientacyjne i mogą znacząco różnić się m.in. w zależności od regionu Polski. Warto zastanowić się nad optymalizacją kosztów, korzystając np. z wypożyczenia sprzętów do robót budowlanych, takich jak koparki, wibrator czy zagęszczarki na wynajem. Na platformie Rentools.pl znajdziesz wszystkie potrzebne maszyny i urządzania w atrakcyjnych cenach w Twoim sąsiedztwie.
Co do prac ziemnych, to wykop powinien być na tyle głęboki, aby umożliwić wykonanie stopki. Znajduje się ona albo poniżej linii mrozu (przemarzania gruntu) albo na głębokości, na której ziemia zazwyczaj zamarza podczas występowania ujemnej temperatury. Stopka zapewnia też stabilność i zapobiega przesuwaniu się/kurczeniu podczas wahań temperatury. Dokładna głębokość zależy od lokalizacji budynku oraz rodzaju fundamentu.
Jeszcze jedna ważna kwestia – geodeta musi wytyczyć obrys fundamentów i nanieść na mapę. Dodatkowo, gdy budujesz się na terenie posiadającym kiepskie grunty, warto wykonać badania geotechniczne.
Fundamenty są niezwykle istotnym elementem domu. Zapewniają konstrukcji stabilność, a także pozwalają jej stać mocno wśród różnych warunków atmosferycznych, niekoniecznie sprzyjających. Fundament pomaga również zapobiegać przesiąkaniu wilgoci do wnętrza domu i chroni przed potencjalnymi powodziami lub osuwiskami błotnymi. Warto wspomnieć, że nawet domy posiadające tylko parter muszą mieć posadowienie na fundamentach. Podczas wykonywania fundamentów w domu należy zrobić właściwą izolację za pomocą folii lub papy i lepiku.
Budowa fundamentów – podstawy budynku, wydaje się być skomplikowaną. Jednak przy postępowaniu zgodnie z projektem wcale nie musi taka być. Pamiętaj, że nie można samodzielnie zmieniać wymiarów czy materiałów z jakich masz wylewać fundament. Zostały one tak zaprojektowane, żeby wytrzymać odpowiednie naciski i zachować bezpieczną konstrukcję przez lata. Należy dobrać rodzaj fundamentów do warunków gruntowych.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.