Fundamenty krok po kroku, jak je wykonać

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Podstawą każdego trwałego budynku są fundamenty. Podczas budowy domu jednorodzinnego (nawet domu bez piwnicy) wykonanie fundamentów to jedno z pierwszych i najważniejszych zadań. Fundamenty domu stanowią podstawę całego budynku, dlatego wykopy muszą mieć odpowiednią głębokość. Muszą też być również wystarczająco szerokie, aby utrzymać całą konstrukcję, uwzględniając dodatkowe miejsce na wzmocnienia. O ile są konieczne.

Należy używać materiałów sprawdzonych producentów, posiadających odpowiednie atesty. Musisz pamiętać o izolacji, dzięki której wilgoć nie będzie pojawiać się w domu. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania fundamentów? Jakie są rodzaje fundamentów? Jaki jest koszt budowy fundamentów? Na to i inne pytania odpowiemy w tekście poniżej. Zapraszamy do lektury!

Budujemy dom – etap budowy fundamentów

W każdym projekcie budowlanym musi znaleźć się informacja, o rodzaju fundamentów zaprojektowanych do Twojego domu oraz o sposobie ich wykonania. Mogą to być ławy fundamentowe, płyty fundamentowe czy fundamenty na palach. W projekcie podaje się dane dotyczące rodzaju i właściwości mieszanki betonowej czy betonu, a także głębokości i wymiary fundamentów. Zbrojenie również musi zostać określone w dokumentacji projektowej. Nie wolno zapominać o warstwie chudego betonu oraz odpowiedniej hydroizolacji (np. za pomocą folii lub papy termozgrzewalnej). Kierownik budowy dba o to, by ściany fundamentowe zbudowane zostały w prawidłowy sposób. Aby budynek był bezpieczny fundament musi być wylany zgodnie z obliczonymi parametrami.

Jak przebiegają kolejne etapy budowy fundamentów?

  • Zaczynasz od wykopania fundamentów. Wiąże się to także z wywozem gruntu – na pewno warstwa humusu (humus to warstwa ziemi) i gliny, jeśli jest (na glinie nie powinno się nic budować).
  • Kolejny krok to przygotowanie chudego betonu i wylanie go w przygotowanym szalunku ziemnym.
  • Następnie trzeba przygotować zbrojenia i pręty zbrojeniowe.
  • Teraz można przystąpić do wylania betonu, na którym wykonuje się izolację poziomą.
  • Ściany podziemne (fundamentowe) to kolejny krok. Wtedy też można wykonać izolację przeciwwilgociową pionową.
  • Następnym etapem jest zasypanie fundamentów piaskiem, przygotowanie instalacji sanitarnej, zrobienie ślepej posadzki i ocieplenie.

Jakie są rodzaje fundamentów?

Istnieje kilka rodzajów fundamentów. Najpopularniejsze są:

  • ławy fundamentowe – najbardziej tradycyjne fundamenty, składają się z dwóch części – podstawy, czyli ławy oraz ściany fundamentowej. Jeśli chcesz mieć piwnicę to właśnie jej ściany będą równocześnie ścianami fundamentowymi. Są tak zaprojektowane, że zmniejszają jednostkowy nacisk ścian na grunt. Jeśli nośność gruntu jest za słaba, można użyć ław żelbetonowych samodzielnie lub z płytami żelbetonowymi;
  • fundamenty na palach – jeśli grunt, na którym chcesz się budować, jest ruchomy i kiepskiej zwięzłości, to wykonuje się fundamenty na palach. Wkopuje się pale o grubości co najmniej 30 cm co 50-80 cm, na których wykonuje się zbrojenie. Potem całość zalewa się betonem. Jest to metoda bardzo kosztowna;
  • fundament na studniach – jeśli grunty nośne są 2-3 m pod poziomem 0 to należy zastosować ten rodzaj fundamentów. Wykonuje się studnie kopalne, w których umieszcza się zbrojenia. Następnie łączy się je z ławami fundamentowymi, a studnie zalewa się betonem.
Budowa fundamentow krok po kroku

Jaki jest koszt wykonania fundamentów?

Koszt budowy fundamentów zależy od wielu czynników, zwłaszcza w okresie wzrostu cen. Na pewno należy liczyć się z wydatkiem około 300 zł/m2 za same materiały i prace ziemne (na podstawie wykonania ław fundamentowych). Koszt robocizny to około 80 zł/m2. Oczywiście podane ceny są całkowicie orientacyjne i mogą znacząco różnić się m.in. w zależności od regionu Polski. Warto zastanowić się nad optymalizacją kosztów, korzystając np. z wypożyczenia sprzętów do robót budowlanych, takich jak koparki, wibrator czy zagęszczarki na wynajem. Na platformie Rentools.pl znajdziesz wszystkie potrzebne maszyny i urządzania w atrakcyjnych cenach w Twoim sąsiedztwie.

Co do prac ziemnych, to wykop powinien być na tyle głęboki, aby umożliwić wykonanie stopki. Znajduje się ona albo poniżej linii mrozu (przemarzania gruntu) albo na głębokości, na której ziemia zazwyczaj zamarza podczas występowania ujemnej temperatury. Stopka zapewnia też stabilność i zapobiega przesuwaniu się/kurczeniu podczas wahań temperatury. Dokładna głębokość zależy od lokalizacji budynku oraz rodzaju fundamentu.

Jeszcze jedna ważna kwestia – geodeta musi wytyczyć obrys fundamentów i nanieść na mapę. Dodatkowo, gdy budujesz się na terenie posiadającym kiepskie grunty, warto wykonać badania geotechniczne.

Fundamenty krok po kroku w domu jednorodzinnym

Fundamenty są niezwykle istotnym elementem domu. Zapewniają konstrukcji stabilność, a także pozwalają jej stać mocno wśród różnych warunków atmosferycznych, niekoniecznie sprzyjających. Fundament pomaga również zapobiegać przesiąkaniu wilgoci do wnętrza domu i chroni przed potencjalnymi powodziami lub osuwiskami błotnymi. Warto wspomnieć, że nawet domy posiadające tylko parter muszą mieć posadowienie na fundamentach. Podczas wykonywania fundamentów w domu należy zrobić właściwą izolację za pomocą folii lub papy i lepiku.

Budowa fundamentów – podstawy budynku, wydaje się być skomplikowaną. Jednak przy postępowaniu zgodnie z projektem wcale nie musi taka być. Pamiętaj, że nie można samodzielnie zmieniać wymiarów czy materiałów z jakich masz wylewać fundament. Zostały one tak zaprojektowane, żeby wytrzymać odpowiednie naciski i zachować bezpieczną konstrukcję przez lata. Należy dobrać rodzaj fundamentów do warunków gruntowych.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów