Jaki beton na fundamenty wybrać?

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Solidy fundament to podstawa każdego budynku. Dzięki niemu jest on trwały i wytrzymały na każdym możliwym gruncie. W projektach domów projektant określa parametry oraz dokładne wytyczne dotyczące każdego elementu fundamentu. Znajdują się tam też informacje na temat materiałów, których masz użyć: klasy betonu, wytrzymałości czy parametrów betonu, dodatkowych elementów, zbrojeń i materiałów takich jak piasek czy kruszywo.

Zastosowanie odpowiedniej klasy betonu jest niezmiernie ważne – dzięki temu masz pewność, że dom nie legnie w gruzach. W poniższym tekście dowiesz się, jakie parametry betonu na fundamenty są najlepsze. Podpowiemy, jakiej klasy beton nadaje się na fundamenty. Czy beton gotowy to dobry wybór? Ile kosztuje najlepszy beton na fundamentu domu jednorodzinnego? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Parametry i klasy betonu na fundament

Ławy fundamentowe i całe fundamenty wykonuje się z betonu o odpowiedniej trwałości i zgodnie z normą PN-EN 206:2014. Beton, czyli mieszanka cementu, kruszywa i wody, to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny materiał budowlany na świecie. W zależności od proporcji, a także dodanych domieszek (ale nie powinno ich być więcej niż 5% masy cementu) nadaje się mu klasę. Wybór właściwej klasy betony powinien być podyktowany właściwościami, jakimi powinien się on charakteryzować. Najważniejsze jest zastosowanie betonu odpowiedniej klasy (najpopularniejszy to B20 o oznaczeniu C16/20). Ma on odpowiednie parametry, czyli:

  • konsystencja
  • wytrzymałość na ściskanie
  • klasa ekspozycji

Jakiej klasy beton nadaje się na fundamenty?

Klasa konsystencji określana jest literą S oraz cyfrą. Oznacza ona stopień ciekłości (płynności) betonu. Badanie konsystencji ma na celu sprawdzenie odkształceń mieszanki na działanie obciążeń zewnętrznych lub własnego ciężaru. Podczas budowy fundamentów zazwyczaj wybiera się beton oznaczony jako S3 lub S4.

Wytrzymałość na ściskanie betonu to niezwykle ważny parametr. Beton klasyfikuje się do konkretnej klasy po przeprowadzeniu badania na próbkach walcowych w okresie 28 dni. Jeśli beton ma oznaczenie B20 to jego minimalna wytrzymałość na próbce utrzymuje się na poziomie 20 MPa, B25 to poziom 25 MPa itp. Aktualnie wytrzymałość określa się literą C, np. C16/20 to beton dawnej klasy B20.

Klasa ekspozycji oznacza oddziaływanie środowiska zewnętrznego na beton. Określana jest za pomocą litery X oraz kolejnej litery i cyfry. Cyfra ta oznacza intensywność oddziaływania (im wyższa tym intensywniejsze warunki oddziaływania), litera odpowiada konkretnemu zagrożeniu, np. D to korozja spowodowana chlorkami, F proces zamrażania/odmrażania. Standardowo używa się betonu o klasie ekspozycji XC2.

Rodzaje betonu na fundamenty

Poniżej przedstawiamy tabelę porównawczą, która pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj betonu dla Twojej inwestycji:

Rodzaj betonuKlasa wytrzymałościZastosowanie
Beton B20C16/20Fundamenty budynków mieszkalnych, garaży, ogrodzeń
Beton B25C20/25Fundamenty budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz konstrukcji inżynieryjnych
Beton B30C25/30Fundamenty budynków wielkokubaturowych, mostów, wiaduktów
Beton B40C30/37Fundamenty konstrukcji specjalnych, np. elektrowni, tam

Czy zamawiać gotowy beton na fundamenty?

Tak! Aktualnie zaleca się zamawianie gotowego produktu z wytwórni, ponieważ samodzielne wykonanie betonu w betoniarce (sprawdź nasze betoniarki na wynajem) może pogorszyć jego parametry. Podczas produkcji mieszanki betonowej ważne są jej proporcję, a także użyte domieszki (o ile są potrzebne). Konkretny typ betonu i wymagania konstrukcyjne wykonania fundamentów określone są w projekcie, który powinien wykonać i obliczyć uprawniony konstruktor. Nie można ich samodzielnie zmieniać czy modyfikować, ponieważ mogą się one przyczynić do osłabienia konstrukcji całego budynku.

Beton wodoszczelny to ciekawe rozwiązanie i warto się z nim zapoznać. Poprzez specjalny proces technologiczny produkcji zyskuje on właściwości, dzięki czemu zwany jest również betonem wysokowartościowym. Dodaje się do niego zazwyczaj odpowiednie domieszki, impregnaty lub poddaje procesowi wibracji. Wodoszczelność określana jest za pomocą wskaźników W i cyfry parzystej od 2 do 12, gdzie wodoszczelny to ten równy lub wyższy W8.

Fundamenty pod dom

Koszt betonu na fundament

Aktualnie ceny mieszanki betonowej standardowej C16/20 wahają się w graniach 230 – 270 zł/m3. Oczywiście średni koszt betonu będzie różnił się od lokalizacji i wielkości opakowań, ale też ewentualnego transportu. Warto odwiedzić kilka skupów budowlanych, magazynów czy supermarketów, bo ceny w ostatnim okresie znacząco wzrosły, więc polowanie na promocję może być strzałem w dziesiątkę! Nie zapominaj, że potrzebujesz także dodatkowych narzędzi i maszyn. Aby nie generować dodatkowych kosztów zajrzyj na Rentools.pl – znajdziesz i wypożyczysz sprzęt budowlany w atrakcyjnych cenach i dogodnej dla Ciebie lokalizacji.

Beton wodoszczelny jest droższym wyborem niż standardowy, dlatego też warto ograniczyć jego zastosowanie do miejsc, które wymagają jego szczególnych właściwości. Oprócz fundamentów, świetnie nada się do obiektów poniżej poziomu wody, piwnic garaży, ale też konstrukcji basenów czy zbiorników wodnych. Cena betonu wodoszczelnego to koszt dodatkowych około 12 zł za m3 do ceny standardowego betonu.

Beton na fundament – podsumowanie

Rodzaj betonu na ławy fundamentowe czy płyty fundamentowe to podstawowe informacje, które zawarte są w projektach domów jednorodzinnych. Elementy konstrukcyjne betonowe, a już na pewno fundamenty, muszą posiadać wytrzymałość oraz odpowiednie parametry, dzięki czemu będą trwałe i solidne na lata. Konstruktor określa wyliczenia ilości betonu potrzebne do wykonania fundamentów, ale też wszystkie parametry, jakie musi on spełnić. Nie wykonuj tego samodzielnie – nie osiągniesz samodzielnie zadanych właściwości.

Wybór betonu na ławy fundamentowe czy płyty fundamentowe zależy od wielu czynników, m.in. warunków gruntowych, kształtu projektowanego budynku, obciążeń konstrukcyjnych, przewidywanych kosztów oraz wszelkich dodatkowych preferencji właścicieli. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o dokładnym wykonaniu fundamentów, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budynku.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów