Dzięki prawidłowo ocieplonym wnętrzom zmniejszysz wydatki na ogrzewanie i zwiększysz komfort przebywania w pomieszczeniach. Dowiedz się, jak wykonać termoizolację wewnętrzną z wykorzystaniem wełny mineralnej krok po kroku – wyjaśniamy to w naszym krótkim poradniku.
Wełna mineralna to popularny materiał stopowany w celu ocieplenia wewnętrznego ścian. Wynika to m.in. z faktu, że dopasowuje się do ich kształtu i jest bardzo uniwersalna w zastosowaniu. Da się ją łatwo wkomponować do dowolnego budynku niezależnie od jego specyfiki. Poza tym wśród najważniejszych walorów wełny mineralnej warto wskazać:
Wełna mineralna zapewnia też wysoką izolację akustyczną, dlatego niekiedy wykorzystuje się ją dla wyciszenia pomieszczeń, a nie wyłącznie do ocieplenia. Takie rozwiązanie budowlane jest stosowane m.in. w domach typu „bliźniak”.
Krótko mówiąc, na etapie wyboru materiału izolacyjnego zdecydowanie warto postawić na wełnę mineralną. Płyty z wełny mineralnej, które trafiają na rynek, spełniają normę PN-EN 13162:2009. Wyróżniamy dwa rodzaje płyt stosowanych do izolacji:
Wybierając wełnę mineralną do wykonania ocieplenia wewnętrznego, warto sięgnąć po materiał o jak najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła, aby niezbędna warstwa nie była zbyt gruba. Szkoda byłoby bowiem tracić cenną przestrzeń z wnętrza pomieszczenia. Najlepiej, gdy izolacja spełnia swoją rolę, a zarazem tylko w nieznacznym stopniu „uszczupla” powierzchnię danego wnętrza.
Zanim przejdziesz do właściwych prac, przygotuj całą powierzchnię do ocieplenia. Ściany powinny być oczyszczone z zabrudzeń, resztek tynku czy farby. Odsuń wszystkie meble, zdemontuj grzejniki, usuń gwoździe i wkręty.
Jeśli wybierasz ocieplanie wełną mineralną, kolejnym krokiem jest wykonanie stelaża z profili. Konstrukcja do suchej zabudowy jest kratką, którą mocujesz w odległości ok. 2 cm od ściany. Dzięki temu w razie wykraplania pary wodnej na ścianie można uniknąć bezpośredniego zawilgocenia materiału. Zacznij od założenia profili poziomych, a później pionowych. Trzymaj się szerokości arkuszy, w których jest sprzedawana wełna.
Intuicyjna metoda „na wcisk” jest najlepszym sposobem, żeby we właściwy sposób umieścić wełnę wewnątrz profili. Rób to metodycznie i precyzyjnie, od ściany do ściany, aby wykonać izolację na całej powierzchni.
Na profile z wetkniętą wełną należy założyć folię paroizolacyjną. Powinna wyróżniać się wysokim oporem dyfuzyjnym na poziomie Sd ≥ 100 m. Wystarczy umocować ją do podłoża i sufitu solidną, dwustronną taśmą klejącą.
Teraz nie pozostaje nic innego jak zamontowanie na izolacji płyt kartonowo-gipsowych – ale to już materiał na inny poradnik. Dość powiedzieć, że wystarczy przykręcić je krętami bezpośrednio do profili pionowych. Powodzenia!
Jak widzisz, termoizolacja budynku od wewnątrz za pomocą wełny mineralnej nie należy do najtrudniejszych zadań, choć niezbędnych będzie kilka podstawowych narzędzi, a przede wszystkim precyzja i cierpliwość w trakcie wykonywania kolejnych kroków.
Przed podjęciem czynności:
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.