Rodzaje koparek budowlanych i ich przeznaczenie

Dodane 07 października 2021

Koparki należą do najbardziej podstawowych i najpotrzebniejszych maszyn budowlanych. Dzięki nim oddzielanie oraz przewożenie urobku jest znacznie szybsze, niż gdyby mieli się tym zajmować robotnicy wyposażeni jedynie w łopaty. Wraz z rozwojem technologicznym na rynku pojawiło się sporo różnorodnych wariantów koparek – poznaj ich rodzaje i przeznaczenie.

Kategoryzacja koparek – czym się różnią?

Najpopularniejszy podział koperek jest związany z ich zastosowaniem, a to z kolei zależy od osprzętu zainstalowanego w konkretnym modelu. Za sprawą swojej mocy i budowy koparki są nieocenionym wyposażeniem dla sektora budowlanego, górniczego czy transportowego. Służą do podnoszenia i przewożenia urobku, a kierowanie nimi wymaga specjalnych uprawnień, otrzymywanych po ukończeniu kursu.

Charakterystycznymi elementami prawie każdej koparki są podwozie i nadwozie z widoczną, funkcjonalną kabiną dla operatora. Można rozróżnić np. pojazdy kołowe i gąsienicowe. Ten podział nie jest jednak najważniejszy – najistotniejsze jest przeznaczenie, dlatego sprawdźmy, jak dzieli się modele dostępne na rynku.

Koparki chwytakowe

Ten rodzaj koparki jest wyposażony w specjalny chwytak na końcu długiego, wytrzymałego ramienia. Ciężkie chwytaki idealnie sprawdzają się do prac w wodzie lub na terenach podmokłych, dlatego stosuje się je przy:

  • pogłębianiu dna rzeki czy kanału,
  • budowie i remoncie mostu,
  • wykopywaniu studni.

Inne rodzaje chwytaków doskonale nadają się do przenoszenia sypkich materiałów – od piasku po węgiel. W związku z tym koparki chwytakowe bywają nazywane przeładunkowymi. Istnieją też ich niestandardowe warianty, w których chwytak jest zaprojektowany specjalnie pod kątem transportu np. drewna czy rur.

Koparki podsiębierne

Ich przeznaczeniem są wykopy prowadzone z krawędzi. Innymi słowy, te pojazdy nie wjeżdżają do wykopu, ale pracują poniżej (lub powyżej) terenu, na którym są ustawione. To doskonały wybór, gdy ograniczenia przestrzenne uniemożliwiają wykorzystanie koparek przedsiębiernych, o których kilka słów za chwilę.

Koparki przedsiębierne

Koparka przedsiębierna jest uważana za uniwersalną i niezawodną, szczególnie gdy prowadzenie dalszych prac wymaga zjechania do wykopu – na samo dno. Używa się jej m.in. do odspajania gruntów I-IV kategorii. Na końcu ramienia koparki przedsiębiernej montuje się duże łyżki o takich pojemnościach jak 0,25 m3, 0,5-0,6 m3 czy nawet 1,2 m3.

Koparki zbierakowe

Koparka typu zbierakowego – wyposażona w zbierak wleczony na linie – może i jest niewielka, ale daje wiele możliwości. Świetnie sprawdza się do odspajania gruntów I oraz II kategorii i można prowadzić nią wykopy na niewielkich przestrzeniach. Używa się jej np. do zgarniania nakładu czy wykopów pod fundamenty.

Minikoparki

Ich przeznaczeniem jest praca wszędzie tam, gdzie większy sprzęt nie ma szans na wjechanie i swobodną pracę. Poza tym są łatwe do przewożenia i wygodne w obsłudze. Stanowią podstawowe wyposażenie firm budowlanych, ponieważ sprawdzają się nawet przy drobniejszych pracach i małych wykopach, które teoretycznie mogą być też wykonane siłą ludzkich rąk. Wygoda maszyny jest jednak niepodważalna.

Inne podziały koparek

Wspominaliśmy już o podziale koparek ze względu na podwozie (gąsienicowe i kołowe), choć na rynku znajdziesz też modele kroczące lub połączone z innym pojazdem, pozbawione własnego napędu. Skoro już mowa o napędzie, dzielimy koparki na:

  • spalinowe,
  • elektryczne,
  • spalinowo-elektryczne.

Maszyny klasyfikuje się też biorąc pod uwagę cykle pracy – systemu ciągły albo przerywany. Warto zwrócić uwagę także na różnice w sterowaniu koparką, która pod tym względem może być nazywana:

  • elektryczną,
  • pneumatyczną,
  • hydrauliczną,
  • mechaniczną.

Jak wybrać dobrą koparkę?

Najwięcej zależy od prac, które masz do zrealizowania, a także przestrzeni, w której koparka ma być użyta. Przykładowo: jeśli wykop będzie niewielki, koparka przedsiębierna nie ma tam racji bytu. Inaczej dobiera się maszyny do transportu ogromnych ilości materiałów sypkich niż do pogłębienia dna kanału czy przygotowania fundamentów pod budowę domu jednorodzinnego.

Na szczęście na rynku jest obecnie dostępnych bardzo wiele maszyn od renomowanych producentów. Duży wybór oznacza możliwość dopasowania sprzętu dokładnie do potrzeb w ramach konkretnej inwestycji. Jako przedsiębiorca lub klient indywidualny nie musisz też planować zakupu takiej maszyny. Jeśli korzystasz z dobrej wypożyczalni maszyn budowlanych, masz wybór i komfort zmieniania sprzętu w zależności od okoliczności i charakteru prac.