Skoro decydujesz się na samodzielną budowę domu, na pewno masz świadomość, że czeka Cię spore wyzwanie. Istnieje długa lista potencjalnych błędów, których konsekwencje mogą być bardzo poważne, a przede wszystkim: kosztowne. Przedstawiamy je, bo lepiej ich unikać! Nasz wybór jest subiektywny i zawiera najczęstsze błędy wynikające z braku dostatecznej wiedzy oraz doświadczenia.
Budowę domu zaczyna się od wylania fundamentów. Czasem najpierw wykonuje się zarys budynku, a następnie wykop, innym razem geodeta precyzuje osie budynku już po wybraniu ziemi. Niezależnie od kolejności tych działań przy wylewaniu betonu należy mieć pewność, że robi się to we właściwym miejscu, zgodnym z projektem. Błąd polegający na nietrzymaniu się wyznaczonych osi jest kosztowny skutkach, ponieważ w takiej sytuacji należy zlecić wykonanie projektu zamiennego albo… ponownie wykonać fundamenty.
Wilgoć to jeden z największych problemów, jaki może dotknąć budynek i jego mieszkańców. Właśnie dlatego już na etapie budowy należy wykonać odpowiednie czynności chroniące obiekt przed działaniem wilgoci z gruntu.
Musisz zaizolować:
W tym celu stosuje się hydroizolację pionową oraz poziomą. Wśród popularnych produktów stosowanych np. do izolacji piwnic wskazuje się uszczelniające masy hybrydowe czy polimerowo-bitumiczne masy KMB. Błędem jest zaniedbanie tej kwestii, co prowadzi do występowania wilgoci w obiekcie. A czasami na pozbycie się jej jest już za późno i trzeba naprawdę dużych nakładów, żeby wyeliminować lub częściowo zneutralizować istniejący problem.
Elementy żelbetowe pełnią rolę zbrojenia mającego podwójnie istotne znaczenie dla bezpieczeństwa budynku. Uproszczając: beton przenosi siły ściskające, a stal – rozciągające. Zanim zbrojenie zostanie zalane, musi zostać poddane kontroli przez wykwalifikowanego specjalistę, który wpisuje się do dziennika budowy. Dlatego też należy powierzyć to zadanie fachowcowi i zadbać o jak najlepsze warunki do przeprowadzenia rzetelnej kontroli. Inne podejście to rażący błąd!
Wyżej wspominamy o ułożeniu stalowego zbrojenia, jednak niemniej istotna jest kwestia betonu. Należy zatem:
Choć na pewno nie możesz doczekać się końca budowy, pośpiech nie jest wskazany. Nie zdejmuj szalunków zbyt szybko. Beton czy zaprawy cementowe są w pełni wytrzymałe dopiero po 28 dniach od momentu zalania. Najważniejsze są pierwsze dni, ale mimo to nie powinno się zbyt szybko zdejmować szalunków – głównie jeśli mówimy o stropie z żelbetu. Pospieszne rozszalowanie, przed upływem 28 dni, może spowodować nawet ugięcie się stropu.
Jakość podjętych prac murarskich w dużej mierze wpływa na efekt całej budowy. Wśród błędów popełnianych na tym etapie wskazuje się m.in.:
Z pewnością nie chcesz też doprowadzić do powstania rys na stropie, dlatego upewnij się, że strop gęstożebrowy (jeśli wykonujesz ten typ stropu) jest wzmocniony na ścianach działowych. Stropy monolityczne wymagają z kolei pełnego skupienia na prawidłowym ułożeniu prętów zbrojeniowych oraz zagęszczeniu mieszanki betonowej.
Dachy najczęściej konstruuje się na standardowej więźbie z drewna. Błędem jest odchodzenie od projektu, np. poprzez zmniejszanie przekrojów czy usuwanie wybranych elementów. Do deformacji, a także utraty pełni nośności i sztywności prowadzą także błędy na etapie łączenia części tworzących więźbę.
Błędy montażowe stolarki okiennej i drzwiowej są bardzo kosztowne. Zacznijmy od tego, że samo wstawienie okien i drzwi to bardzo wysoki koszt, szczególnie jeśli decydujesz się na modele energooszczędne, dostarczane przez wiodących producentów. Jednak nawet najlepsze okna czy drzwi na rynku mogą okazać się nieszczelne, szybko niszczejące i słabo zabezpieczające budynek, jeżeli zostaną źle założone. Dlatego tak istotnym jest współpraca z fachowcami. Nawet jeżeli na wielu etapach budowy polegasz na sobie, w tym momencie warto rozważyć zaangażowanie specjalistów, zwłaszcza jeśli okna i drzwi są markowe, a wybrana firma rekomenduje autoryzowaną ekipę montażową.
Najczęstsze błędy związane ze stolarką pokutują odkształceniami ościeżnicy i ramy. Wynikają z niewłaściwego doboru systemu mocowania czy nieprawidłowych wymiarów otworów okiennych i drzwiowych. Jeśli chodzi o izolację, należy pamiętać o precyzyjnym uszczelnieniu za pomocą wysokiej jakości pianką poliuretanową oraz taśm. Okna i drzwi muszą maksymalnie chronić przed utratą energii, być odporne na działające na nie siły i solidne na przestrzeni wielu lat. Brak dostatecznej precyzji przy montażu może się skończyć nadzwyczajnymi wydatkami zarówno w związku z koniecznością wymiany okien, jak i wyższymi opłatami za ogrzewanie.
Wśród często wskazywanych błędów budowlanych wskazuje się brak wykonywania spadów i dostatecznie izolujących warstw przeciw wilgoci. Nie dość, że tego typu błędy skutkują utratą ciepła przez budynek, to jeszcze mogą doprowadzić do „zadomowienia” się wilgoci w nim. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz myśleć o pięknych kaflach czy komfortowych fotelach wypoczynkowych…
Od kuchni i łazienki, przez pralnię, po garaż – w domu jednorodzinnym nie brakuje pomieszczeń, w których trzeba zapewnić stałą wentylację powietrza. Dlatego już na etapie projektowania należy jasno zdefiniować przeznaczenie wszystkich pomieszczeń i prawidłowo poprowadzić przewody wentylacyjne. Błędem jest brak dostatecznej wentylacji w każdym pomieszczeniu, ale szczególnie w wymienionych jest ona kluczowa!
Tak naprawdę – dosłownie każdy etap samodzielnej budowy domu wiąże się z ryzykiem popełnienia mniejszego lub większego błędu. W związku z powyższym niezwykle ważne jest optymalne przygotowanie się do każdej, nawet pozornie najprostszej pracy. Poza wszystkim warto inwestować w wysokiej jakości materiały budowlane oraz wypożyczać sprzęt wysokiej klasy. Trzeba zrobić wszystko, aby ustrzec się błędów wynikających z braku wiedzy, doświadczenia czy pośpiechu lub braku precyzji.
W tekście wskazanych jest wiele potencjalnych błędów domu, a trzeba jeszcze pamiętać o prawidłowym:
Samodzielna budowa domu ma wiele korzyści, przede wszystkim finansowych, ale jeśli nie posiadasz dostatecznych kompetencji, żeby wykonać choćby część prac, lepiej zaufaj specjalistom. To większa szansa, że unikniesz kosztownych, poważnych błędów.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.