Przyjmuje się, że najbardziej trwałe są fundamenty wylewane w deskowaniu, ale najpopularniejsze są te z bloczków betonowych. Bloki betonowe są idealnym materiałem budowlanym dla fundamentów, ponieważ są niezwykle trwałe i odporne. Zapewniają również doskonałą izolację, co sprzyja budownictwu energooszczędnemu.
Bloczki betonowe są szeroko dostępne i łatwe w transporcie, co znacznie ułatwia budowę w niesprzyjających warunkach. Są także stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak cegła lub kamień, co czyni je atrakcyjną opcją do budowy fundamentów. W tym wpisie powiemy czy bloczek i pustak to to samo? Jak układać ściany fundamentowe z bloczków betonowych? Z czego wykonać fundamenty, aby były trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne oraz na wpływ wody? Jakie są ceny bloczków fundamentowych? Zapraszamy do lektury!
Bloczki betonowe fundamentowe produkuje się z betonu klasy C12/15 lub C16/20. Konkretne wymagania dotyczące nośności określają klasę betonu, której należy użyć do produkcji. Bloczki wykonane z wyższych klas betonu, takich jak C20/25, są zwykle używane do projektów wymagających większej nośności. Beton to mieszanka cementu portlandzkiego, kruszywa i wody. Jednolita masa betonowa umieszczana jest w formach i poddana procesowi wibroprasowania. Metoda ta zapewnia jednorodną strukturę, dzięki czemu w całej strukturze bloki mają takie same parametry techniczne i właściwości. Charakteryzują się wytrzymałością mechaniczną na poziomie nie mniejszym niż 15 MPa.
Bloczki mają zazwyczaj kształt prostego prostopadłościanu. Można spotkać także bloczki ze specjalnie wyprofilowanymi ścianami, które ułatwiają przenoszenie lub umożliwiają łączenie bez spoin pionowych. Z racji dużej wagi (około 23 kg), ich wymiary są stosunkowo niewielkie. Standardowy wymiar bloczków wynosi 38 x 24 x 12 cm lub 49 x 24 x 12 cm. Długość bloku, czyli 38 cm (czasami jest to 49 cm) daje możliwość szybkiego układania fundamentów, a więc wznoszenie muru fundamentowego trwa krócej. Aby zmniejszyć wagę można znaleźć w marketach budowlanych bloki fundamentowe ze specjalnymi wdrążeniami. Fundamenty zbudowane z tego rodzaju materiału posiadają pustki powietrzne, które mogą wpływać pozytywnie na parametry termoizolacyjne.
Po pierwsze na wylanej wcześniej ławie fundamentowej musi być ułożona izolacja pozioma, która zapewni ochronę przed wilgocią. Pierwsza warstwa umożliwia zrobienie korekty poziomu ławy fundamentowej, więc jest to ważny proces. Zaprawa murarsko-cementowa powinna też mieć odpowiednią wytrzymałość (często stosuje się M8, czyli 8MPa), ale nie może być mocniejsza niż bloczek. Po ułożeniu pierwszego rzędu bloczków, upewnij się, że są one równe i wypoziomowane względem siebie za pomocą poziomicy. Dla wygody i dokładności warto użyć urządzenia laserowego, sprawdź nasze poziomice laserowe na wynajem. Warto układać na tzw. cegiełkę, czyli z przesunięciem względem siebie kolejnych elementów.
Spoiny między kolejnymi bloczkami także powinny mieć określone grubości. Przyjmuje się, że spoina pionowa może mieścić się w wymiarach 10 -20 mm, a pozioma 10 – 15 mm. Nadmiar materiału oczywiście zbieramy na bieżąco, aby całość wyglądała schludnie i estetycznie. Ważne jest, aby spoina była pełna, bez ewentualnych ubytków. Warto zawczasu pomyśleć o miejscach na wszelkie instalacje, aby uniknąć kucia, ale też nie osłabiać struktury konstrukcji.
Zużycie bloczków fundamentowych na m2 zależy od wymiarów elementów, a także ilości zaprawy, której używamy do spoiw pionowych i poziomych. Przyjmuje się, że standardowo potrzebujesz bloczków o wymiarach 38 x 24 x 12 cm około 22 sztuk na m2. Ile kosztują? Ceny kształtują się różnie, w zależności od lokalizacji i sklepu, ale też klasy betonu z którego zostały zrobione. Najtaniej można kupić bezpośrednio u producenta. Sprzęt, który może być potrzebny podczas stawiania fundamentów warto wypożyczyć na Rentools.pl.
Bloczki betonowe cenione są ze względu na ich trwałość, dostępność oraz przystępną cenę. Dodatkowo jest to bardzo wytrzymały materiał budowlany. Prefabrykowane bloczki dostępne są w różnych rozmiarach, mogą też być dowolnie konfigurowane, co pozwala na dużą elastyczność w projektowaniu. Betonowe bloczki fundamentowe są łatwe w budowaniu, a przygotowanie do pracy nie wymaga dużego nakładu sił. Bloki betonowe zapewniają lepsze wsparcie w porównaniu z tradycyjnymi wylewanymi fundamentami betonowymi, ponieważ każdy blok jest wzmocniony stalą lub prętem zbrojeniowym.
Nie, bloczki z betonu i pustaki to dwa różne materiały. Bloczki fundamentowe są produkowane z cementu portlandzkiego, wody, kruszywa i piasku. Wykorzystuje się je w budownictwie do murowania ścian i oczywiście fundamentów. Natomiast pustaki są lekkim materiałem budowlanym zbudowanym z betonu czy mieszanki betonowej, czasami wzmocnionej stalą. Często są stosowane jako zamiennik tradycyjnej cegły lub bloczków betonowych podczas budowy ścian wewnętrznych czy zewnętrznych.
Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu to stosunkowo nowe rozwiązanie produkowane w dwóch klasach: 5 MPa i 10 MPa. Posiadają one wymiary 24 x 38 x 24 cm. Ich zaletą jest brak konieczności wykonywania ocieplenia fundamentów pod powierzchnią gruntu do głębokości 1,5 m. Są też cieńsze niż tradycyjne bloczki fundamentowe. Zarówno jedne, jak i drugie bloczki produkowane są zgodnie z normą PN-EN 771-3+A1:2015, co daje kupującemu pewność co do jakości i trwałości materiału.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.