Fundamenty są podstawą każdego budynku – zależy nam, żeby były one trwałe i wytrzymałe przez lata. Fundamenty musza posiadać odpowiednią izolację, dzięki której chronią przed wilgocią. Co rusz powstają nowe materiały, które charakteryzują się coraz lepszymi paramentami. Czasami warto jednak zastanowić się nad zastosowaniem metod, które są wykorzystywane (i sprawdzone) od lat. Do takich materiałów należy papa fundamentowa, która jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych.
Jest to uniwersalna powłoka, współcześnie modyfikowana, dzięki czemu skuteczniej spełnia funkcję izolacyjne. Poniżej odpowiemy na zagadnienia, jakich rodzajów papy fundamentowej się używa? Jakie parametry musi posiadać dobry materiał do izolacji fundamentów? Jak prawidłowo nakładać papę na podłoże? Zapraszamy do lektury!
Wśród najlepszych rodzajów pap wyróżnia się dwie najpopularniejsze odmiany:
Asfaltowa papa (popularna dachowa) powstaje na bazie asfaltu. Jest to najpopularniejsza i najtańsza z dostępnych na rynku rodzajów tych materiałów. Osnowa zazwyczaj posiada welon z włókien szklanych, tworzyw sztucznych lub tkanin technicznych. Ten typ pap ma bardzo małą elastyczność, jest jednak bardzo odporny i wytrzymały. Stanowi ona wodoodporną barierę pomiędzy podłożem a górną warstwą materiałów dachowych.
Modyfikowana papa dachowa jest syntetyczna odmianą papy asfaltowej. Jej główną zaletą jest fakt, że jest bardziej trwała i elastyczna niż standardowa papa asfaltowa. Dzięki jej cechą zapewnia lepszą wydajność przy ekstremalnych temperaturach (do -40oC), a także lepszą odporność i zabezpieczenie na promieniowanie ultrafioletowe i penetrację wody. Im bardziej zmodyfikowana papa SBS-em im jest ona droższa. Na rynku można spotkać także papy zmodyfikowane plastomerem APP. Zapewnia on dodatkową przyczepność, świetnie sprawdza się w wysokich temperaturach, jednak w niskiej traci swoją elastyczność. Papa modyfikowana świetnie nadaje się do pionowych i poziomych izolacji przeciwwodnych.
Podczas wyboru odpowiedniego materiału, by mieć gwarancję zapewnienia odpowiednich parametrów, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników:
Papy asfaltowe z osnową z welonu szklanego, które kleimy lepikiem, powinny mieć gramaturę na poziomie nie mniejszą niż 60 g/m2. Zawartość składników rozpuszczalnych nie powinna mieć mniejszej wartości niż 1200 g/m2.
Inaczej jest w przypadku pap termozgrzewalnych i modyfikowanych. Gramatura mieści się w zakresie od 60 dla papy termozgrzewalnej z welonu szklanego do nawet 270 g/m2 dla zdwojonej (czyli przeszywanej z tkaniny szklanej oraz welonu szklanego). Jeśli chodzi o zawartość składników rozpuszczalnych to ich minimum oscyluje w graniach 2500 g/m2.
Zacznijmy od tego, że nie można układać izolacji na chudym betonie. Można ją wykonywać na betonie klasy co najmniej C12/15 czy na tynku minimum II kategorii. Podłoże powinno być suche, a także zagruntowane odpowiednim roztworem bitumicznym.
Kolejne warstwy układamy niczym dachówki – woda z arkusza wyżej ma spływać na niższą warstwę. Pamiętać należy o zakładach podłużnych (szerokie na około 8 – 15 cm) w kierunku spływania wody oraz zakładach poprzecznych o wielkości 8 – 10 cm. Zasada jest taka, że podczas układania dwóch warstw przesunięcie powinno mieć szerokość połowy pasa, jeśli 3 warstwy to 1/3.
W przypadku układania papy na lepik, powinien on mieć odpowiednią temperaturę (najlepiej 160 – 180°C). Klej najwygodniej nakładać szczotką na papę, ale można też bezpośrednio na podłoże wylać lepik i wtopić w niego pas papy. Należy je potem dociążyć i wyrównać, aby powierzchnię się szczelnie skleiły. W przypadku izolacji powierzchni pionowych należy lepik nałożyć zarówno na powierzchnię fundamentów, jak i na spód papy.
Papę termozgrzewalną nakłada się za pomocą palnika, który podgrzewa papę i podłoże. Papa musi się zatapiać w warstwie płynnego asfaltu, rolka powinna być odpowiednio dociśnięta. Membrana samoprzylepna jest stosunkowo prosta w układaniu. Należy oderwać warstwę ochronną i docisnąć membranę szczotką lub wałkiem, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Ile powinniśmy ułożyć warstw papy? Zazwyczaj izolacja jest wielowarstwowa. Minimum jedną w celu redukcji wilgoci. Jeśli chodzi o ochronę przeciwwodną musimy wykonać minimum 3 warstwy papy klejonej (ostatnia warstwa pokryta masą asfaltową). Papa termozgrzewalna na osnowie poliestrowej lub samoprzylepna membrana bitumiczna to minimum dwie warstwy. Papa na osnowie tekturowej nie nadaje się na fundamenty – należy o tym pamiętać.
Izolacja fundamentów papą podkładową to dobry i rozsądny wybór. Przed zakupem musisz się zastanowić, jakich parametrów wymagasz, a także jaki możesz przeznaczyć budżet. Papy nowoczesnych generacji zapewniają optymalną rozciągliwość i tworzą skuteczną izolację przeciwwilgociową. Ich parametry wytrzymałościowe są znacznie lepsze niż jeszcze kilka lat temu. Warto też zajrzeć na Rentools.pl, aby skompletować wszystkie potrzebne sprzęty i narzędzia budowalne na wynajem w atrakcyjnych cenach i lokalizacji.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.