Samodzielny remont pomieszczenia – jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne

Dodane 13 grudnia 2021

Skoro planujesz samodzielny remont mieszkania czy domu, wiążą się z tym konkretne zakupy – np. farb, paneli podłogowych czy elementów dekoracyjnych. Mimo że innych umiejętności i działań wymaga np. odświeżenie kuchni czy łazienki niż salonu albo sypialni, łatwo wskazać listę narzędzi i akcesoriów o szczególnie uniwersalnym zastosowaniu. Ponieważ służą do wielu prac remontowych, warto je kupić lub wypożyczyć.

Drabina

Niezależnie od tego, czy remontujesz mieszkanie w bloku, domu, czy kamienicy, najpewniej nie sięgasz sufitu czy górnych części ścian pomieszczenia. Trudno zatem myśleć o kompletnym remoncie bez drabiny. W prostych pracach remontowych najlepiej sprawdza się standardowa drabina rozstawna, która w zależności od wariantu ma zazwyczaj od 4 do 8 stopni. Popularnym materiałem wykonania jest lekkie, ale wytrzymałe aluminium. Korzystając z drabiny rozstawnej możesz skupić się na wszelkich pracach remontowych wymagających podejmowania czynności na suficie, np. kładzenia gładzi, malowania czy wymiany źródła światła.

Folia malarska

Zamiast korzystać ze starych szmatek, prześcieradeł czy ręczników (które na co dzień trzeba gdzieś przechowywać, żeby wyjąć je tylko na okazję prac remontowych) dużo lepiej jest zainwestować w profesjonalną folię ochronną (nazywaną popularnie „malarską”). Koszt metra kwadratowego cienkiej i lekkiej folii HDPE wynosi zaledwie kilkadziesiąt groszy, dlatego podczas planowania remontu warto zaopatrzyć się w ten praktyczny produkt. Dlaczego? Ponieważ prace wykończeniowe, np. gipsowanie czy malowanie, są ściśle związane z zabrudzeniami. Szkoda ryzykować uszkodzeniem posadzki (z kafli, desek czy paneli), skoro wystarczy rozwinąć folię, a po skończeniu prac po prostu zwinąć ją i wyrzucić.

Klucze

Kolejnym niezbędnikiem majsterkowicza są klucze – a najlepiej zestaw kluczy, np. płasko-oczkowych. Standardowo potrzebujesz rozmiarów od 6 do 22 mm. Niezależnie od celu Twojego remontu zapewne czeka Cię odkręcanie lub przykręcanie. Trzeba mieć zatem pod ręką odpowiednie klucze, wykonane zazwyczaj z solidnej stali chromowo-wanadowej. To zresztą niezbędnik na co dzień, gdy konieczne jest samodzielne zmontowanie mebli, usunięcie hydraulicznej usterki czy naprawienie roweru.

Kombinerki

Podczas każdego remontu trafisz na elementy, które należy przytrzymać, zagiąć, przeciąć czy wyciągnąć. Wówczas nieodzownymi akcesoriami są kombinerki – narzędzie łatwe w obsłudze i zajmujące niewiele miejsca. Ważne, aby wygodnie trzymały się w dłoni (dzięki ergonomicznemu uchwytowi, zazwyczaj pokrytego gumą) i nie zawodziły dzięki solidnemu wykonaniu.

Miara zwijana

Kolejnym z podstawowych akcesoriów przy samodzielnym remoncie pokoju czy całego mieszkania jest miara zwijana. Podstawowe, najtańsze warianty mają ok. 3-5 m długości, ale w przypadku większych pomieszczeń czy prac prowadzonych na zewnątrz użyteczne są nieco dłuższe miarki – nawet do 20 m. Bardziej wymagającym majsterkowiczom warto polecić dalmierze laserowe, czyli specjalne, elektroniczne miary, które wyznaczają długość dzięki emitowanej wiązce laserowej. Dalmierz jest niezastąpionym urządzeniem przy prowadzeniu pomiarów w miejscach trudno dostępnych, a poza tym zawiera liczne funkcje, np. wykonywania podstawowych obliczeń czy zapisywania wyników.

Młotek

Nie sposób pominąć w tym artykule młotka ślusarskiego, czyli absolutnie podstawowego, uniwersalnego narzędzia. Przy wyborze konkretnego wariantu zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • materiał wykonania obucha,
  • ergonomiczność uchwytu,
  • ciężar,
  • długość.

Oprócz standardowych młotków ślusarskich przy wybranych pracach remontowych możesz potrzebować młotka ciesielskiego, stolarskiego, kamieniarskiego, krzyżowego, z kulistym noskiem czy gumowego.

Ołówek

W trakcie remontu pomieszczenia niejednokrotnie trzeba coś roboczo zaznaczyć – np. miejsce do wywiercenia otworu albo wbicia gwoździ. Aby nie pozostawić trwałych śladów, należy zrobić to ołówkiem. Warto mieć pod ręką uniwersalny ołówek dla majsterkowiczów, który kosztuje zaledwie kilka zł. W sklepach budowlano-remontowych znajdziesz też tanie, ale profesjonalne ołówki do szkła, mokrych powierzchni, drewna czy cegły. Zaopatrz się w nie, jeżeli zamierzasz wykonywać oznaczenia na powierzchniach innych niż gips.

Pędzle

Samodzielny remont domowych pomieszczeń często kończy się pomalowaniem ścian – nawet gdy nie zmieniasz kolorystyki, chcesz odświeżyć wnętrze. I choć dużo atutów leży po stronie wałków (o których też wspominamy), pędzle są niezbędne do precyzyjnych prac malarskich. Zwróć uwagę na ich wielkość, kształt czy przeznaczenie (np. do farb akrylowych, lazury po malowania kaloryferów).

Poziomica

Nie powierzasz prac remontowych fachowcom, ale stawiasz na swoje umiejętności? Pamiętaj, że na ocenę Twoich starań wpływa precyzja w każdym detalu. Mówiąc wprost, przy wszystkich pracach trzeba się wystrzegać krzywizn. Jak to zrobić? Trzeba mieć pod ręką poziomicę. To stosunkowo niedrogie narzędzie, nawet w wersji magnetycznej. Nieco więcej trzeba zapłacić za profesjonalny sprzęt, czyli poziomicę laserową – po ten produkt sięgają zwykle fachowcy, którzy podejmują się zaawansowanych prac remontowo-budowlanych. Do domowego remontu powinna wystarczyć zwykła, klasyczna poziomica.

Skrzynka na narzędzia

Jednym z najpraktyczniejszych akcesoriów kojarzących się z remontem jest skrzynka narzędziowa. Korzystanie z niej ułatwia zachowanie porządku i przyspiesza prace. Wybór jest w zasadzie dość prosty – w zależności od tego, z ilu podręcznych narzędzi korzystasz, skrzynka powinna być mniejsza lub większa. Nie bez znaczenia są też praktyczne detale, takie jak:

  • liczba i rodzaj dodatkowych przegródek i skrytek,
  • jakość i ergonomia uchwytu,
  • materiał wykonania.

Alternatywnym wyborem wobec skrzynki na narzędzia jest torba narzędziowa. Co interesujące, oba produkty są dostarczane na rynek także przez najbardziej znane marki produkujące elektronarzędzia czy akcesoria (np. Bosch czy MacAllister). Skrzynka lub torba przydaje się też na czas między remontami – dzięki nim przechowujesz cały potrzebny sprzęt w jednym miejscu.

Szpachelki

Nakładasz zaprawę? Usuwasz starą tapetę? Przy wielu pracach remontowych wymagających obrabiania ściany szpachelka jest niezbędnym narzędziem. Powinna być wygodna w uchwycie, a przy tym elastyczna i wytrzymała. Doświadczenie podpowiada, żeby w trakcie przygotowań do remontu wyposażyć się w kilka szpachelek różnego rozmiaru, tak aby zawsze mieć pod ręką czyste narzędzie pasujące kształtem i wymiarami do fragmentu ściany, która wymaga w danym momencie precyzyjnej obróbki.

Wałki

Wspominaliśmy o pędzlach, trzeba więc powiedzieć też o wałkach. To dzięki nim samodzielne malowanie ścian przebiega tak szybko i skutecznie. Rozprowadzanie farby, szczególnie w większych pomieszczeniach, jest dużo łatwiejsze, gdy masz pod ręką odpowiedniej wielkości wałek. Bardzo często możesz go kupić w praktycznym zestawie malarskim – z kuwetą, a także wymiennymi wałkami.

Wiadro

Od mieszania zapraw, po prace porządkowe – w trakcie remontu potrzebujesz co najmniej jednego wiadra o pojemności kilku-kilkunastu litrów. Powszechnie dostępne modele różnią się m.in.:

  • kształtem,
  • dodatkowymi elementami, np. lejkiem, uchwytem,
  • materiałem wykonania, np. blacha stalowa ocynkowana, polipropylen.

Wiertarko-wkrętarka

Jeżeli nie jesteś zawodowcem, który na co dzień oferuje usługi budowlano-remontowe, zapewne nie inwestujesz w zaawansowane elektronarzędzia czy maszyny. To zrozumiałe, zwłaszcza że do pojedynczych prac zawsze możesz skorzystać z profesjonalnych wypożyczalni sprzętu. Jest jednak takie narzędzie, które posiadać warto na co dzień, a już na pewno na czas remontu.

Jest nim wiertarko-wkrętarka akumulatorowa (a do niej – zestaw bitów). Wkręcenie i wykręcanie śrub może i powinno być działaniem szybkim. Zamiast tracić czas na dobieranie śrubokrętów i wykonywanie manualnych ruchów możesz zautomatyzować działania. Nowoczesne wiertarko-wkrętarki są lekkie i poręczne, a poza tym wyposażone w praktyczne dodatki, np. podświetlenie. Rzecz jasna dobrej jakości wkrętak, np. z wymiennymi końcówkami, też przyda się przy remoncie – szczególnie przy precyzyjnych pracach, do których nie potrzebujesz lub nie chcesz używać wiertarko-wkrętarki.

Podsumowanie

Jak widzisz, samodzielny remont wymaga przygotowania co najmniej kilkunastu narzędzi oraz akcesoriów. Możesz je kupić lub wypożyczyć – ważne jednak, aby dobrze przygotować się do planowanych prac. Nie trać czasu na poszukiwania sprzętu już w trakcie remontu. Jeśli zawczasu przemyślisz każde niezbędne działanie, będziesz wiedzieć, jakich konkretnie akcesoriów i narzędzi potrzebujesz. Wyszukiwarka wypożyczalni rentools.pl to portal, dzięki któremu znajdziesz wypożyczalnie i narzędzia do wynajęcia w swojej okolicy.