10 największych maszyn budowlanych na świecie

Dodane 20 września 2021

Niektóre maszyny budowlane na świecie mają tak potężne gabaryty, że bez zobaczenia ich na żywo aż trudno uwierzyć, że ich produkcja, transport i zastosowanie są możliwe. Tymczasem sprzęt tego rodzaju jest wykorzystywany w trakcie największych i najbardziej wymagających inwestycji. Poznaj 10 różnorodnych maszyn, które łączy imponująca wielkość.

1. Overburden Conveyor Bridge F60

Największymi ruchomymi maszynami na świecie są Overburden Conveyor Bridge F60 – taśmociągi wykorzystywane w niemieckich kopalniach odkrywkowych, produkowane w latach 1969-1991. Potężne konstrukcje są wciąż używane na terenie Saksonii i Brandenburgii. Szerokość Overburden Conveyor Bridge F60 to 241 m, a długość – 502 m. Wysokość 79 m również robi wrażenie, podobnie jak masa… 13,6 t.

Maszyna porusza się bardzo wolno, jednak wydajnie wspiera transportowanie urobku, co jest jednym z podstawowych działań na terenie kopalni. Jest zasilana dwoma silnikami elektrycznymi, a jej maksymalna prędkość wynosi 0,78 km/h. F60 wykorzystuje koparki łańcuchowo-kubełkowe. Jak widać, mimo upływu lat Niemcy wciąż wykorzystują właściwości tej potężnej, ruchomej konstrukcji wyprodukowanej przez TAKRAF. Jedna z pięciu istniejących maszyn – w Lichterfeld-Schacksdorf – jest udostępniona zwiedzającym.

2. LeTourneau L-2350

Skoro już mowa o transporcie urobku, warto wspomnieć o największej na świecie ładowarce kołowej, czyli LeToumeau L-2350. Produkuje ją firma LeTourneau Technologies Inc., która mieści się w teksańskim Longview. Nie jest to bynajmniej produkcja seryjna – z oczywistych względów tak potężny sprzęt powstaje na indywidualne zamówienie. Już w 2012 roku za maszynę trzeba było wyłożyć ok. 1,5 mln dolarów.

Ta cena jest jednak warta możliwości ładowarki, która jednorazowo może przewieźć nawet 75 t urobku o objętości 40,5 m3. Maszyna używana w kopalniach odkrywkowych ma moc 2300 KM dzięki 16-cylindrowemu silnikowi diesla o pojemności aż 65 l. Ładowarka ma 20,9 m długości, ponad 7,5 m szerokości i 6,45 m wysokości i waży 265 t.

3. Terex RH 400

W kategorii gąsienicowych koparko-ładowarek miano największej maszyny od lat dzierży RH400 firmy Terex. Ważąca 980 t maszyna jest wyposażona w 2 16-cylindrowe silniki Cummins łącznie zapewniające moc 4400 KM. Wysoka na 10 m, długa na ponad 13,5 m, robi ogromne wrażenie zarówno z bliska, jak i dalszej odległości. Maszyna jest bardzo efektywna, bo w zaledwie godzinę pozwala załadować nawet rekordowe 9900 ton urobku. Najlepsze i największe kopalnie odkrywkowe na świecie nie wyobrażają sobie codziennej pracy bez Terex RH440. Choć model ten wycofano z produkcji, wciąż pozostaje największy i bezkonkurencyjny.

4. Bagger 288

W roku 1978 niemieckie przedsiębiorstwo Friedrich Krupp AG wyprodukowało na potrzeby firmy Rheinhbraun zarządzającej kopalnią odkrywkową w Hambach specjalną maszynę o nazwie Bagger 288. Zadaniem wielonaczyniowej koparki było usuwanie nadkładu. To mobilna maszyna kopalniana, której długość wykosi 240 m, a wysokość 96 m. Prędkość poruszania się do 0,6 km/h nie powinna wprowadzać w błąd – koparka waży bowiem ponad 13,5 t, a jej dzienne wydobycie zajmuje… 2400 wagonów kolejowych. Tylko sama głowica z aż 18 czerpakami ma potężną średnicę 21,6 m. Charakterystyczny wygląd Baggera 288 został nawet uhonorowany w popkulturze – m.in. w piosence Joela Veitcha czy filmie „Ghost Rider: Spirit of Vengeance”.

Wielkość Baggera 288 doskonale obrazuje skomplikowany proces logistyczny z 2001 roku. Wówczas koparka przestała być potrzebna w kopalni w Hambach. Postanowiono przenieść ją o nieco ponad 20 km, do Garzweiler. Mimo relatywnie niewielkiego dystansu transport zajął 3 tygodnie – wymagał pokonania autostrady, rzeki, torów kolejowych i pomniejszych dróg. W transporcie maszyny brał udział zespół złożony z dziesiątek specjalistów. Przeniesienie jej w całości kosztowało 15 mln marek niemieckich. Mimo ceny i trudności logistycznych niestandardowy transport maszyny był lepszym i tańszym rozwiązaniem niż próba rozmontowania go i przewożenia w częściach.

5. TBM Bertha

Droga stanowa nr 99 w Stanach Zjednoczonych wymagała remontu, przy okazji którego postanowiono zrezygnować z wysłużonego wiaduktu na rzecz tunelu. Aby The Alaskan Way Viaduct mógł powstać w planowanym miejscu, potrzebna była naprawdę spora maszyna do drążenia skały na długości ponad 3 km. Zadanie jej wykonania powierzono japońskiej marce Hitachi, a efektem stała się gigantyczna maszyna TBM Bertha – o wadze 7 t, wyposażona w tarczę skrawającą o średnicy… 17,5 m. Wielkość ma znaczenie, niestety inne kryteria także. Maszyna w praktyce okazała się awaryjna. Z powodu przegrzewania się prace kilkukrotnie zatrzymywano i przesuwano w czasie. W rezultacie drążenie tunelu w ciągu trasy Alaskan Way trwało od 2012 do 2017 roku.

6. BiełAZ 75710

BiełAZ 75710 jest największym na świecie wozidłem sztywno-ramowym, które znajduje zastosowanie w kopalniach odkrywkowych. 2 silniki diesla gigantycznego pojazdu zapewniają moc aż 4600 KM, co wiąże się też ze spalaniem ok. 560 l paliwa w ciągu godziny pracy. Wywrotka jest produkowana przez Białoruskie Zakłady Samochodowe i w swojej kategorii nie ma konkurencji na całym świecie. Wyobraź sobie, że opona tej maszyny waży… 5,8 t. Koszt pojedynczego wozidła oscyluje w granicach 5 mln dolarów. Pamiętaj jednak, że mowa o maszynie, która ma 20 m długości, prawie 10 m szerokości i przeszło 8 m wysokości. Mimo oszałamiających gabarytów wywrotka jest stosunkowo dynamiczna i zwrotna i doskonale radzi sobie w trudnych warunkach terenowych, zapewniając jednorazowy transport do 450 t urobku. Tym samym białoruska maszyna cieszy się zainteresowaniem na całym świecie.

7. Crawler-transporter

Kolejnym z gigantów w naszym zestawieniu jest Crawler-transporter – maszyna wyprodukowana w 1965 roku na potrzeby NASA, czyli Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA. Oba gąsienicowe warianty pojazdów są przeznaczone do przewożenia statków kosmicznych z VAB do stanowisk 39 w Centrum Kosmicznym JFK (legendarny kosmodrom na przylądku Canaveral na Florydzie). Początkowo Crawler-transporter służył w misjach Apollo czy Sojuz-Apollo, z czasem został przekwalifikowany na transporter wahadłowców. Do momentu wyprodukowania Baggera 288 oba egzemplarze amerykańskiej maszyny były największymi pojazdami na świecie, kosztującymi po 14 mln dolarów każdy. Mimo upływu kilkudziesięciu lat zmodernizowane crawlery nadal służą w NASA, obsługując rakiety i statki kosmiczne.

  • C-T został wyposażony w 2 silniki wysokoprężne 2050 kW.
  • Same gąsienice pojazdu mają wysokość ok. 3 m i długość 12 m.
  • Masa własna maszyny sięga 2721 t.
  • Udźwig wbudowanej platformy pojazdu dochodzi do 5400 t.
  • Crawler-transporter porusza się z prędkością do maksymalnie 3,2 km/h.

8. Komatsu D575A

Komatsu D575A jest uważany za największy buldożer na świecie, a japońska firma produkuje go od 1991 roku. Znajduje zastosowanie w kopalniach odkrywkowych pod każdą szerokością geograficzną – w Kanadzie, USA, Rosji czy Australii. Ma prawie 5 m wysokości i ponad 11 m wysokości. 12-cylindrowy silnik z turbodoładowaniem gwarantuje moc do 1150 KM, co ma znaczenie w trudnych warunkach, gdy tak wielka maszyna musi poruszać się po niepewnym gruncie. Sama łyżka w standardowym wyposażeniu modelu D575A ma dokładnie 7,39 m szerokości. Kierując tym buldożerem, możesz przepchnąć za jednym razem nawet 69 m3 wybranego materiału.

9. Liebherr LTM 11200-9.1

W zestawieniu największych maszynach budowlanych świata nie mogło zabraknąć miejsca dla dźwigu. Największym samojezdnym modelem na świecie jest LTM 11200-9.1 firmy Liebherr. Pojazd waży 96 t, ale jego prędkość dochodzi aż do 75 km/h. Podnosi do 1200 t, dlatego jest dźwigiem do zadań specjalnych. Długi wysięgnik teleskopowy do 100 m długości ułatwia m.in. montaż i serwis turbin wiatrowych. Za pojedynczy egzemplarz z najlepszym wyposażeniem trzeba zapłacić nawet do 12,5 mln dolarów, jednak biorąc pod uwagę wielkość i możliwości, jakie gwarantuje, cena nie powinna szczególnie zaskakiwać.

10. E-Dumper

E-Dumper jest ciekawym przykładem ogromnej wywrotki bazującej na wywrotkach Komatsu. Bateria o pojemności 700 kWh zapewnia uciąg pojazdu do 135 t. Z uwagi na rosnące zainteresowanie elektrycznymi pojazdami warto śledzić rozwój e-maszyn w przemyśle budowlanym. Okazuje się, że nawet pojazdy do zadań specjalnych o ogromnych gabarytach mogą być zasilane elektrycznie, a nie paliwem.

Podsumowanie

Oto 10 wybranych przez nasz maszyn, które wyróżniają się wielkością. Choć reprezentują różne segmenty, łączą je duża moc i spektakularne gabaryty. Dzięki tym maszynom przemysł oraz budownictwo mogą być efektywniejsze niż kiedykolwiek wcześniej!