Kładzenie tynków strukturalnych krok po kroku.

Dodane 13 grudnia 2021
Przeczytasz w 3 minut(y)

Tynk strukturalny jest modnym sposobem na urozmaicenie wnętrza poprzez ozdobienie jednej lub więcej ścian. Aranżacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani bardzo zaawansowanych narzędzi. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać satysfakcjonujący efekt prac.

Tynk strukturalny, czyli…?

Tynk strukturalny jest dekoracyjnym wariantem różniącym się od standardowego tynku cementowo-wapiennego czy gipsowego. Jak sama nazwa wskazuje, jego atutem jest charakterystyczna struktura, która celowo uatrakcyjnia wygląd ściany nieregularną fakturą. Dobrze wykonany tynk tego rodzaju pozostaje odporny na zniszczenia i cechuje się niską nasiąkliwością oraz paroprzepuszczalnością. Wśród tynków dekoracyjnych wyróżnia się m.in.:

  • japoński,
  • mozaikowy,
  • ciągniony.

Nas interesuje jednak tynk strukturalny, do którego wykonania potrzebujesz jedynie podstawowych narzędzi w rodzaju szczotki, wałka, pędzla czy packi. Naprawdę kilka kroków dzieli Cię od uzyskania wyjątkowego efektu w dowolnym pomieszczeniu domu czy firmy. W praktyce tynk strukturalny jest zaprawą polimerową – silikonową lub akrylową – dostępną do kupienia w formie nadającej się od razu do nałożenia na ścianę, a w praktyce na każde równe podłoże mineralne. Sprawdź, jak krok po kroku osiągnąć oczekiwane rezultaty!

Tekstury tynków strukturalnych dają nieograniczone możliwości designerskie – to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na oryginalnej estetyce.

1. Przygotuj narzędzia i akcesoria

Oprócz samej masy tworzącej tynk strukturalny będziesz potrzebować:

  • preparatu gruntującego („gruntu”),
  • mieszadła nałożonego na wiertarkę,
  • wałka lub pędzla,
  • pacy plastikowej i stalowej,
  • szpachli,
  • ewentualnie folii i taśmy do zabezpieczenia mebli oraz wyposażenia wnętrza, o ile pomieszczenie jest nieopróżnione.

Jak widzisz, nie ma tego dużo. Zapewne większość z tych narzędzi posiadasz w domowym warsztacie, a jeśli nie, zawsze możesz je kupić lub wypożyczyć za niewielką kwotę.

2. Zagruntuj ścianę

Użyj preparatu gruntującego zgodnie z zaleceniami w instrukcji, najlepiej pędzlem lub wałkiem. Poczekaj, aż warstwa wyschnie, żeby przejść do dalszych czynności.

3. Nałóż pierwszą warstwę tynku

Gdy podłoże jest już zagruntowane, możesz przejść do ważnego etapu precyzyjnego nakładania cienkiej warstwy tynku – zrób to pędzlem albo stalową pacą. Następnie okrężnymi ruchami zatrzyj tynk plastikową pacą. Sprawdź wytyczne producenta zaprawy, ponieważ być może zalecane będzie nałożenie drugiej warstwy. Jeśli tak, zrób to przed zaschnięciem pierwszej!

4. Nadaj fakturę

Największym walorem tynku strukturalnego jest jego ostateczna faktura, którą nadajesz według własnej fantazji. Tutaj nie ma żadnych żelaznych zasad. Po prostu chwytasz jedno z narzędzi – od gąbki, przez szpachlę, po pacę – i nadajesz ścianie unikatowy charakter. Przesuwasz tynk, formujesz, odciskasz – zostawiasz takie ślady, które po zaschnięciu mają tworzyć pożądany efekt.

Tynk strukturalny

5. Pomaluj tynk

Jeśli chcesz pomalować tynk strukturalny (niektórzy zostawiają go bez nakładania farby), zrezygnuj z wałka, który jest świetny przy gładkich nawierzchniach, ale w tym przypadku nie zdaje egzaminu. Sięgnij raczej po pędzle o takiej długości i twardości włosia, żeby dotrzeć przy ich użyciu we wszystkie zagłębienia i pokryć wszelkie nierówności. Malowanie tynku strukturalnego wymaga cierpliwości i precyzji, ale rezultat zdecydowanie rekompensuje włożony trud.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów