Tynk strukturalny jest modnym sposobem na urozmaicenie wnętrza poprzez ozdobienie jednej lub więcej ścian. Aranżacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani bardzo zaawansowanych narzędzi. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać satysfakcjonujący efekt prac.
Tynk strukturalny jest dekoracyjnym wariantem różniącym się od standardowego tynku cementowo-wapiennego czy gipsowego. Jak sama nazwa wskazuje, jego atutem jest charakterystyczna struktura, która celowo uatrakcyjnia wygląd ściany nieregularną fakturą. Dobrze wykonany tynk tego rodzaju pozostaje odporny na zniszczenia i cechuje się niską nasiąkliwością oraz paroprzepuszczalnością. Wśród tynków dekoracyjnych wyróżnia się m.in.:
Nas interesuje jednak tynk strukturalny, do którego wykonania potrzebujesz jedynie podstawowych narzędzi w rodzaju szczotki, wałka, pędzla czy packi. Naprawdę kilka kroków dzieli Cię od uzyskania wyjątkowego efektu w dowolnym pomieszczeniu domu czy firmy. W praktyce tynk strukturalny jest zaprawą polimerową – silikonową lub akrylową – dostępną do kupienia w formie nadającej się od razu do nałożenia na ścianę, a w praktyce na każde równe podłoże mineralne. Sprawdź, jak krok po kroku osiągnąć oczekiwane rezultaty!
Oprócz samej masy tworzącej tynk strukturalny będziesz potrzebować:
Jak widzisz, nie ma tego dużo. Zapewne większość z tych narzędzi posiadasz w domowym warsztacie, a jeśli nie, zawsze możesz je kupić lub wypożyczyć za niewielką kwotę.
Użyj preparatu gruntującego zgodnie z zaleceniami w instrukcji, najlepiej pędzlem lub wałkiem. Poczekaj, aż warstwa wyschnie, żeby przejść do dalszych czynności.
Gdy podłoże jest już zagruntowane, możesz przejść do ważnego etapu precyzyjnego nakładania cienkiej warstwy tynku – zrób to pędzlem albo stalową pacą. Następnie okrężnymi ruchami zatrzyj tynk plastikową pacą. Sprawdź wytyczne producenta zaprawy, ponieważ być może zalecane będzie nałożenie drugiej warstwy. Jeśli tak, zrób to przed zaschnięciem pierwszej!
Największym walorem tynku strukturalnego jest jego ostateczna faktura, którą nadajesz według własnej fantazji. Tutaj nie ma żadnych żelaznych zasad. Po prostu chwytasz jedno z narzędzi – od gąbki, przez szpachlę, po pacę – i nadajesz ścianie unikatowy charakter. Przesuwasz tynk, formujesz, odciskasz – zostawiasz takie ślady, które po zaschnięciu mają tworzyć pożądany efekt.
Jeśli chcesz pomalować tynk strukturalny (niektórzy zostawiają go bez nakładania farby), zrezygnuj z wałka, który jest świetny przy gładkich nawierzchniach, ale w tym przypadku nie zdaje egzaminu. Sięgnij raczej po pędzle o takiej długości i twardości włosia, żeby dotrzeć przy ich użyciu we wszystkie zagłębienia i pokryć wszelkie nierówności. Malowanie tynku strukturalnego wymaga cierpliwości i precyzji, ale rezultat zdecydowanie rekompensuje włożony trud.
Tynki dzielimy na różne rodzaje. Podziałów jest wiele, a najpopularniejsze to tynki strukturalne, dekoracyjne, japońskie. Podstawowym podziałem jest też podział na zewnętrzne i wewnętrzne.
Aby położyć tynk dekoracyjny, należy dobrze przygotować powierzchnię. Ściana musi być sucha i pokryta farbą, podkładem. Przygotuj odpowiednio masę wedle zaleceń na opakowaniu tynku. Tynk nakładaj równomiernie i zrób to za jednym razem. Możesz po jakimś czasie nałożyć drugą warstwę tynku. Aby uzyskać zamierzoną fakturę możesz użyć dodatkowych narzędzi.
Aby usunąć tynk strukturalny, można użyć szlifierki do betonu czy frezarki do tynków lub pacy ze stali, aby skrobać powierzchnię i usunąć tynk mechanicznie.
Tynk składa się z różnych warstw, w zależności od oczekiwanych efektów na ścianie. Najczęściej stosuje się warstwę zagruntowania, warstwę tynku strukturalnego i warstwę dekoracyjnego wykończenia.
Tynk strukturalny to rodzaj tynku, który ma efekt dekoracyjny dzięki swojej fakturze. Może być nałożony za pomocą wałka lub pędzla, aby uzyskać pożądany efekt.
Aby nakładać tynk strukturalny, należy użyć wałka lub pędzla i wykonywać ruchy równomierne, aby uzyskać pożądaną fakturę na powierzchni.
Tynki dekoracyjne mogą mieć różne rodzaje, takie jak tynki zacierane, tynki mozaikowe, tynki japońskie i wiele innych, które pozwalają uzyskać różne efekty dekoracyjne na powierzchni.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.