Fundamenty – co musisz o nich wiedzieć, koszt, rodzaje

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Fundamenty są podstawą domu – dosłownie i w przenośni. Mają zapewnić stabilizację, trwałość, bezpieczeństwo, być konstrukcją utrzymującą cały budynek. Mówi się, że koszt wybudowania fundamentów to około 20% ceny całego domu. Czy to dużo? Patrząc jakie funkcję spełniają fundamenty – niekoniecznie. Każdy rodzaj fundamentu musi zostać dobrze zaprojektowany i wykonany, ponieważ błędy przy ich budowie mogą prowadzić do poważnych zagrożeń dla całej konstrukcji i ludzi.

Dlatego konieczne jest korzystanie z usług wykwalifikowanego i doświadczonego wykonawcy oraz sprawdzonych materiałów wysokiej jakości. Postaramy się w skrócie omówić najważniejsze kwestie dotyczące fundamentów – jakie są rodzaje fundamentów czy na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu fundamentów. Zapraszamy do przeczytania!

Rodzaje fundamentów

Podstawowym podziałem fundamentów jest podział na fundamenty pośrednie i bezpośrednie. Czym się różnią? Fundamenty pośrednie, zwane też głębokimi, przenoszą obciążenia na głębokie warstwy gruntów charakteryzujące się lepszą nośnością i stabilnością. Przykładem tego typu są pale fundamentowe, studnie fundamentowe czy ściany szczelinowe. Fundamenty bezpośrednie (fundamenty płytkie) są częściej spotykane, przekazują obciążenia bezpośrednio z obiektu do gruntu. Klasycznym przykładem takich konstrukcji fundamentowych są ława fundamentowa, stopy fundamentowe oraz płyty fundamentowe.

Ława fundamentowa to najbardziej klasyczny z fundamentów. Najczęściej spotyka się ławy betonowe i żelbetowe, zazwyczaj posiadające zbrojenie. Głębokość posadowienia ławy określa projekt budowlany na podstawie panujących warunków gruntowo-wodnych. Na ławie buduje się ściany fundamentowe, które musza mieć odpowiednią izolację.

Stopa fundamentowa jest przykładem punktowego przenoszenia obciążenia. Wykonuje się je pod schodami, kominami czy filarami. Zbrojenia zastosowane w stopie łączy się z zbrojeniem elementów konstrukcyjnych, których obciążenia ona przenosi. Płyta fundamentowa jest obiektem monolitycznym. Ma zazwyczaj grubość 30 cm, dodatkowo dochodzi termoizolacja i warstwa chudego betonu. Zbrojenia wykonuje się tak jak w przypadku pozostałych rodzajów fundamentów za pomocą prętów stalowych.

robotnik budujący fundamenty na budowie

Fundamenty wymagają kilku elementów

Na prawidłowe wykonanie fundamentów składa się kilka elementów:

  • badania geotechniczne

Są niezbędne, aby prawidłowo określić warunki gruntowe, poziom wody gruntowej, a także głębokość strefy przemarzania. Wszystkie te czynniki determinują wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów i materiałów.

  • klasa betonu

Wydaje się, że beton to zawsze ten sam beton. Jednak rodzaj mieszanki betonowej został precyzyjnie określony w projekcie budowlanym, którego nie można samodzielnie zmieniać. Warto więc korzystać z usług wyspecjalizowanych betoniarni, które dostarczą nam potrzebny produkt o zadanych właściwościach i parametrach. Fundament musi zostać wykonany z betonu klasy co najmniej C16/20.

  • materiały na fundamenty

W dobie rosnących cen, inflacji, problemów z dostępnością produktów starannie obracamy każdy grosz w kieszeni. I nie ma co się dziwić, że porównujemy, szukamy gdzie może być najtańszy produkt. Patrzmy jednak na wymagane parametry, którymi ma się charakteryzować dany materiał. Czy poszukiwany bloczek spełnia wymagania projektu, czy papa nadaje się do naszej hydroizolacji, czy folia ochroni fundamenty przed wilgocią. Mówi się, że biednego nie stać na tanie rzeczy, więc warto oszczędzać np. wynajmując narzędzia budowlane, a kupić lepszej jakości produkty.

Jak zrobić fundamenty?

Podczas budowy domu jednorodzinnego trzymamy się zatwierdzonego projektu. Tradycyjne fundamenty rozpoczyna się od wytyczenia obrysu budynku i wykonania wykopów. Głębokość wykopów powinna być poniżej poziomu głębokości przemarzania gruntów i musi sięgać warstw nośnych. Podczas budowy fundamentów nie zapominaj o izolacji pionowej i izolacji poziomej. Ochrona przeciwwilgociowa i izolacja termiczna to kwestie bardzo ważne, a ich wykonanie na etapie budowy fundamentów zapewnia odpowiedni poziom cieplny i warunki termiczne w domu.

Pamiętaj, że wykonanie fundamentów zajmuje sporo czasu. Ważnym czynnikiem, na który nie mamy kompletnie wpływu jest pogoda. Wykonywanie robót ziemnych, murowanie czy nakładanie styropianu podczas deszczu wydaje się pomysłem co najmniej kiepskim. Temperatura musi być dodatnia, dlatego ten pierwszy etap, jakim jest wykonanie fundamentów, trzeba zostawić na miesiące ciepłe.

Konstrukcja domu – fundamenty

Fundamenty to elementy konstrukcyjne, które zapewniają stabilność i trwałość całej budowli. Ich zadaniem jest przeniesienie ciężaru domu i przekazanie go na grunt, który musi być wcześniej odpowiednio przygotowany. Fundamenty są nieodzownym elementem każdej budowy, nieważne, czy będzie to domek z parterem czy dom szkieletowy, ponieważ to od ich jakości i wytrzymałości zależy stabilność całej struktury. W zależności od typu budowli oraz warunków geologicznych na danym terenie stosuje się różne rodzaje fundamentów. Większość fundamentów wykonuje się z betonu, który jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne, a to dzięki zastosowaniu odpowiednich domieszek i proporcji. Dlatego też jakość wykonania fundamentów ma kluczowe znaczenie dla trwałości całej budowli.

Koszt wykonania fundamentów nie należy do niskich, ponieważ może sięgać nawet 35-40 tys. złotych (dom jednorodzinny o wielkości 100 m2). Poszczególne elementy fundamentów i całej konstrukcji budynku muszą spełniać właściwe normy budowlane. Zadbaj o zastosowanie zbrojonego betonu, ocieplenie ścian i wiele innych kwestii zawartych w projekcie budowlanym, a będziesz się cieszył trwałym budynkiem przez wiele lat.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów