Fundamenty słupowe z cegły i nie tylko – co warto o nich wiedzieć?

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Fundamenty to podstawa budynku – każdy na pewno zdaje sobie z tego sprawę. Tak samo jak z faktu, że istnieje wiele rodzajów fundamentów. Dzisiaj omówimy jeden z nich, czyli fundamenty słupowe. Są to specjalne konstrukcję z gęsto rozstawionych słupów, które są szybsze w wykonaniu niż tradycyjne ławy fundamentowe.

Można układać je w trudnych warunkach glebowych, mogą być murowane z cegły i kamienia, z żelbetu, stalowe czy drewniane. Głębokość przemarzania wokół przyszłego domu oczywiście ma znaczenie i zależy od niego głębokość zagłębienia podpór. Czym wyróżniają się fundamenty słupowe? Co można stawiać na fundamentach słupowych? Czy fundamenty słupowe i fundamenty do słupów to to samo? Zapraszamy do lektury na temat tych konstrukcji!

Czym wyróżniają się fundamenty słupowe?

Fundamenty słupowe są chętnie wykorzystywane podczas budowy lekkich konstrukcji – domków letniskowych, domów szkieletowych czy tarasów. Dużą popularnością cieszą się, gdy budujemy tradycyjne domy drewniane z bali. Wykorzystywane słupy nie są zbyt długie oraz nie posiadają stopy fundamentowej – mają minimalną średnicę 20 cm i mogą sięgać do 10 m głębokości. Dzięki ich konstrukcji nie potrzebują dużej ilości betonu ani szalunku z desek, co czyni je korzystniejszym ekonomicznie materiałem na fundamenty.

Każdy słup (zwany też prętem) posiada nośność i typ słupów wyróżnia się w zależności od ukierunkowania nośności na konkretną część słupa (ostrze lub pobocznice).

Słupy do fundamentów można podzielić na kilka rodzajów:

  • normalne – opór gruntu pod ostrzem i wzdłuż pobocznicy jest jednakowy
  • stojące – opór gruntu skupia się pod ostrzem
  • zawieszone – opór tarcia gruntu skupia się wzdłuż pobocznicy

Słupy fundamentowe mogą być zbudowane z drewna, stali, betonu czy żelbetonu. Wykorzystany materiał zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu (czy to nośny piasek, żwir czy glina). A co z cegłą z tytułu? Też może być wykorzystana, ale pamiętaj, że raczej do mniejszych konstrukcji, np. przydomowej altanki czy sauny. Niezmiennie od wybranej metody należy podczas fundamentowania trzymać kierunek pionowy i poziomy oraz pamiętać o hydroizolacji.

Jak wykonać fundamenty słupowe?

W zależności od rodzaju materiału, jaki wybierzemy, fundamenty stawia się trochę inaczej. Niezależnie od rodzaju materiału, na początku należy sprawdzić warunki gruntowe. Fundamenty słupowe umieszczamy pod narożnikami wytyczonego budynku oraz w miejscach styku ścian poprzecznych i podłużnych. Musza się też znaleźć pod filarami między oknami czy wzdłuż ścian w odległości osiowej około 2,5 metra. Całość powinna zostać tak zaprojektowana, żeby belki wraz z ścianą zewnętrzną były obniżone około 50 cm od poziomu terenu, dzięki czemu izolowana będzie przestrzeń przypodłogowa. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu szczeliny poniżej belki, co umożliwi swobodne osiadanie budynku (konieczne w przypadku domów drewnianych).

Często też stosuje się rury azbestowo-cementowe, co jest szczególnie polecane na gruntach z tendencją do wznoszenia się. Czasami używa się specjalnych tulei szalunkowych. Aby zrobić wykopy pod otwory przyda się wiertnica do ziemi, którą znajdziesz dzięki Rentools.pl. Głębokość wykopu zależy od gruntu i strefy przymarzania – warto to sprawdzić i w razie potrzeby wykonać odpowiednie badania geologiczne. Pamiętaj o zbrojeniu! Zwiększa to nośność i trwałość fundamentów.

Budowanie fundamentow słupowych

Czy fundament słupowy i fundament do słupów to to samo?

Nie! Mówimy tutaj o dwóch różnych typach, chociaż można zauważyć, że w natłoku informacji z Internetu można znaleźć wymieszane informacje. Fundament do słupów to zazwyczaj prefabrykowane elementy, które ułatwiają montaż lamp ulicznych czy parkowych. Jego zadanie jest takie, jak każdego fundamentu – ma być solidną i trwałą podstawą przytwierdzającą do podłoża. Fundament przejmuje całe obciążenie związane z konstrukcją, przenosi je na element znajdujący się poniżej strefy przemarzania gruntu.

Fundamenty słupowe mają wielką zaletę, jaką jest możliwość ich wykonania nawet na bardzo niestabilnym gruncie. To właśnie rodzaj podłoża i jego cechy determinują wybór odpowiedniego rodzaju fundamentowania. Czasami stosuje się tzw. mikropale, które umożliwiają postawienie budynków właściwie w każdych warunkach gruntowych. Unikamy także wymiany ziemi, co potrafi wygenerować olbrzymie koszty. Ciekawym rozwiązaniem w trudnych warunkach glebowych są fundamenty studniowe – specjalna jedno- lub wielokomorowa skrzynia żelbetonowa tworzy podstawę fundamentu punktowego czy właśnie słupowego.

Budowa domu na gliniastych glebach czy torfowisku

Słupowe fundamenty charakteryzują się przede wszystkim łatwością i szybkością ich wykonania oraz stosunkowo niskim kosztem (niższym niż tradycyjne ławy fundamentowe, podobnym do kosztów wykonania płyty fundamentowej). Stosuje się je, gdy wystarczy tylko minimalna stabilizacja budynku lub konstrukcji domu. Fundamenty słupowe polecane są zwłaszcza tam, gdzie teren jest problematyczny, np. podmokły czy nierówny. Dzięki temu, że pod budynkiem znajduje się jedynie kilka punktów podparcia, a nie cała powierzchnia, mniejsza jest szansa na osiadanie gruntu czy też powstawanie pęknięć w ścianach. Jeśli tylko pale czy słupki zostaną wykonane z odpowiednią dokładnością i precyzją, są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i stabilność całego obiektu.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów