Ocieplanie elewacji budynku styropianem jest jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę termoizolacji obiektu. Dzięki prawidłowo przeprowadzonym pracom jesteś w stanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz uzyskać bardziej komfortowe warunki funkcjonowania w pomieszczeniach. W tym poradniku podpowiadamy, jak izolować za pomocą styropianu i o czym koniecznie pamiętać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Skoro planujesz izolację elewacji styropianem, pierwszym krokiem jest zakup materiału. Wybór na rynku jest bardzo duży, co nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Zachęcamy do porównania produktów pod kątem specyfikacji. Najważniejsze parametry to:
Dużą popularnością cieszy się przystępny cenowo styropian biały, jednak część inwestorów decyduje się na styropian szary, inaczej grafitowy. Ten drugi lepiej izoluje, lecz ma też pewne gorsze strony. Jedną z nich jest to, że stanowi słabsze podłoże dla kleju, choć producenci oferują np. warianty ryflowane, z rowkami poprawiającymi jakość klejenia. Drugim z minusów jest fakt, że ciemna barwa przyciąga promienie słońca, a więc materiał może się nagrzać i powstają naprężenia oraz odkształcenia. Nie tego chcemy, gdy klej pod styropianem schnie, a izolacja jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych. Jednak i tu możemy liczyć na pomysłowość producentów, którzy oferują np. specjalne warianty szarego styropianu z cienką, białą warstwą zewnętrzną, która skutecznie odbija promienie Słońca.
Podsumowując ten wątek, zainwestuj w dobrej jakości styropian. Masz wybór, nie musisz podejmować decyzji w pośpiechu. Konsultuj i porównuj dostępne warianty. Wiele osób decyduje się na tańszy, biały styropian i nie żałuje. Najważniejsze jest i tak prawidłowe położenie materiału izolującego. Wydanie ogromu pieniędzy na najdroższy styropian nie ma sensu, jeśli zostanie on położony w nieprawidłowy sposób, co doprowadzi wkrótce do niepożądanych efektów. Jakich? O tym w dalszej części tekstu.
Wiele problemów z ociepleniem domu wynika z pominięcia lub zbagatelizowania etapu prac przygotowawczych. Tymczasem ściana do ocieplenia powinna być:
Co warte podkreślenia, na przygotowaniu ścian należy się skupić przy ocieplaniu zarówno nowego, jak i starego budynku. W obu przypadkach jakiekolwiek ślady grzyba czy wilgoci wymagają usunięcia. Kolejną kwestią jest stabilność i przyczepność tynku. Jeżeli łatwo odpada – jest zbyt słaby, aby utrzymać warstwę styropianu i trzeba najpierw zająć się przygotowaniem solidnego podłoża i uzupełnieniem wszystkich ubytków.
Jeżeli dysponujesz już styropianem, ściany są optymalnie przygotowane, a dobre warunki atmosferyczne pozwalają na prowadzenie prac – pora zaczynać. Budynki inne niż parterowe wymagają przy tym postawienia bezpiecznego, profesjonalnego rusztowania, aby mieć pełen komfort przyklejania kolejnych bloków styropianu.
Fachowcy przypominają też o precyzji w trakcie nakładania specjalnego kleju na styropian. Najlepiej jest rozprowadzić go jako ciągły pas po całym obwodzie oraz dodać kilka placków wewnątrz. Dzięki temu zyskujemy pewność, że cały bloczek zostanie przytwierdzony solidnie i trwale. Nie należy oszczędzać kleju – wręcz przeciwnie, trzeba zadbać o silne mocowanie.
Inną metodą, polecaną przy izolowaniu gładkich ścian (np. z betonu komórkowego), jest rozprowadzanie kleju pacą zębatą na całej powierzchni płyty styropianowej. Miej jednak świadomość, że zbyt jego mała ilość skutkuje powstawaniem szczeliny powietrznej, przez co spada wartość izolacji, a wzrasta ryzyko w razie pożaru. A zatem po raz kolejny przypominamy: nie żałuj kleju!
Jednej z kluczowych elementów izolacji, na którym trzeba skupić szczególną uwagę, to miejsce, gdzie ocieplenie ścian parterowych styka się z nadziemną częścią ocieplenia fundamentu. Jeżeli powstają tu nieszczelności i zniszczenia, robi się mostek cieplny. Dobrą praktyką jest zatem zastosowanie w tym miejscu „listwy startowej”. To nic innego jak metalowy profil pod styropianem, którym izolujesz fasadę. Listwa zamyka izolację od dołu i chroni przed ewentualnym, szkodliwym działaniem gryzoni oraz wnikaniem chłodnego powietrza.
Reasumując, izolacja elewacji sprowadza się do kilku kroków.
Później przychodzi czas nałożenia kolejnych warstw na izolację ze styropianu – ale to już temat na inny poradnik. Życzymy powodzenia w samodzielnym wykonaniu prac, dzięki którym ocieplasz budynek!
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.