Jakie są rodzaje fundamentów? Na jaki rodzaj fundamentów się zdecydować?

Dodane 26 marca 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Cała konstrukcja domu jednorodzinnego opiera się bezpośrednio na fundamencie. Jest to element na co dzień niewidoczny, który zapewnia trwałość i stabilność całego budynku. Wyróżniamy wiele typów fundamentów, w zależności od warunków finansowych, gruntowych czy związanych z ukształtowaniem terenu.

Czy możesz sobie dowolnie wybrać typ fundamentu? Raczej nie, rodzaj zależy od wielu czynników, a sposób wykonania i dobór materiałów są dokładnie rozpisane w projekcie budowlanym. Co to są fundamenty bezpośrednie i pośrednie? Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów? Od czego zależy wybór fundamentów? Sprawdzamy!

Co to jest fundamenty bezpośredni?

Fundament bezpośredni (inaczej znany jako fundament płytki) to konstrukcja, która przekazuje obciążenia bezpośrednio z budowli na grunt. Jest jednym z podstawowych rodzajów fundamentów, który stosuje się w budownictwie. Fundament ten składa się zwykle z betonowej płyty lub ław betonowych, które są umieszczone na powierzchni ziemi.

Powierzchnia, na której umieszcza się fundament płytki, musi zostać odpowiednio przygotowana. W przypadku gruntów zmiennych należy wykonać warstwę stabilizującą lub posadowić fundament na palach, aby zapewnić jego stabilność. Fundament tego typu stosuje się przede wszystkim w przypadku niskiej masy budowli i dobrze nośnych gruntach jednorodnych. Konstrukcja ta jest stosowana przy budowie domów jednorodzinnych, garaży, altan, ogrodzeń czy małych budynków przemysłowych.

Wadą fundamentu płytkiego jest to, że wymaga on odpowiednio nośnych gruntów, co może spowodować konieczność wykonania dodatkowych prac związanych z przygotowaniem gruntu. W przypadku niewłaściwego wykonania fundamentu może dojść do uszkodzenia budynku lub innych powiązanych z nim konstrukcji. Ważna jest też głębokość posadowienia konstrukcji fundamentowej.

Fundament pośredni

Fundament pośredni (głęboki) to drugi rodzaj fundamentów. Jest to typ fundamentu, który umieszczony jest pod powierzchnią gruntu i łączy się z budynkiem za pomocą pionowych elementów nośnych, takich jak kolumny lub ściany. Fundament pośredni stosowany jest w przypadku, gdy warunki geologiczne na danej działce nie pozwalają na bezpośrednie osadzenie fundamentu na gruncie, ze względu na np. zbyt małą nośność gruntów lub występowanie wód podziemnych. Fundament ten składa się z elementów poziomych, takich jak belki fundamentowe, i elementów pionowych – kolumny lub ściany fundamentowe. Konstrukcja ta jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż fundamenty bezpośrednie, ale umożliwia budowę budynków w miejscach, gdzie inaczej nie byłoby to możliwe. Do tego typu fundamentów należą studnie fundamentowe, słupy fundamentowe czy fundamenty na palach.

Ściany szczelinowe są przykładem fundamentu pośredniego. Stosuje się je w przypadku budowy domów lub obiektów na gruncie o słabych właściwościach nośnych. Ich celem jest umocowanie fundamentów głębokich lub ścianek szczelinowych w gruntach, które nie posiadają odpowiedniej wytrzymałości i stabilności. Ściany szczelinowe są wykonane zazwyczaj z betonu lub stali i wbijane na głębokość kilku metrów. Umieszczone są równolegle do siebie w odległości kilku metrów, tworząc komory, które następnie wypełnia się betonem lub żwirem. Dzięki temu ściany szczelinowe rozkładają ciężar budynku na większą powierzchnię, przenosząc obciążenia na grunt.

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest to monolityczna płyta żelbetowa lub z betonu, którą wylewa się bezpośrednio na wcześniej przygotowany grunt. Często wykorzystuje się ją pod budynki jednorodzinne, domy szkieletowe, domki letniskowe i wiele innych obiektów. Płyty fundamentowe mają za zadanie rozłożyć równomiernie obciążenie całej konstrukcji na grunt, aby zapobiec osiadaniu i odkształceniom. Są to elementy bardzo istotne w budownictwie, ponieważ ich solidność i wytrzymałość mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej budowli. Płyty fundamentowe są projektowane indywidualnie pod każdy rodzaj budynku, z uwzględnieniem m.in. warunków gruntowych, obciążenia, poziomu wód oraz wymiarów budynku.

Ława fundamentowa jest odmianą fundamentu płytkiego. Wykonywana jest przez wykopanie wykopu o określonych parametrach w ziemi, na którym umieszczana jest betonowa płyta lub ścianka fundamentowa. Ma ona na celu rozłożenie ciężaru budynku na większą powierzchnię, co zwiększa stabilność całej konstrukcji. Ława fundamentowa jest najczęściej stosowana w budynkach jedno- lub dwukondygnacyjnych, ale może być również użyta w budynkach wyższych. Jest to jeden z najpopularniejszych fundamentów.

Ława fundamentowa

Projekt domu a fundamenty

Wybór odpowiednich fundamentów zależy od wielu czynników, są wśród nich m.in.:

  • wielkość domu i jego ciężar,
  • warunki geotechniczne – poziom wód gruntowych, podłoże gruntowe,
  • dostępność materiałów i warunki finansowe,
  • ukształtowanie działki.

Każdy z tych elementów determinuje wybór odpowiedniego typu fundamentów. Pamiętaj, że ma być on przede wszystkim bezpieczny i prawidłowo wykonany. Projektant obliczy i zaproponuje rozwiązania konstrukcyjne takie jak zbrojenia i pręty, rodzaj mieszanki betonowej, głębokość wykopów czy szerokość ław. Wykonanie fundamentów warto zostawić fachowcom, aby budynek przetrwał w nienaruszonym stanie długie lata.

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów