Minikoparka – zastosowanie, właściwości, zalety

Dodane 10 października 2021

Minikoparki należą do najpopularniejszych i najczęściej widywanych maszyn budowlanych, co wynika przede wszystkim z ich uniwersalnego zastosowania oraz licznych walorów użytkowych. Poznaj zastosowanie, właściwości i najważniejsze zalety sprzętu, którego nie musisz kupować, aby z niego korzystać – jest bowiem dostępny w ofercie wielu wypożyczalni.

Minikoparka – czyli kompaktowa maszyna budowlana

Zgodnie z nazwą, minikoparka jest pełnoprawną koparką, tyle że w rozmiarze „mini”. Podobnie jak większe maszyny, również mniejsze mogą przemieszczać się na kołach lub gąsienicy. Centralnym elementem konstrukcji jest jednoosobowa kabina operatora, który steruje ramieniem. Częścią roboczą jest łyżka – element wymienny pełniący rolę zbieraka, chwytaka czy wygarniacza.

Do najważniejszych parametrów branych pod uwagę przy porównywaniu minikoparek należą:

 • rodzaj i moc silnika,
 • ergonomia stanowiska operatora,
 • wysokość podnoszenia i głębokość kopania,
 • wymiary,
 • rodzaj podwozia,
 • dodatkowe funkcje – np. wyświetlacz, czujniki itp.

Produkcją minikoparek zajmują się liczne firmy z branży maszynowej i motoryzacyjnej – np. Bobcat, CAT, Yanmar, Volvo i wiele innych.

Zastosowanie minikoparek

Minikoparki działają wszędzie tam, gdzie nie mieści lub najzwyczajniej nie jest potrzebna standardowa koparka. Można wykonać nimi wykop na bardzo wąskiej, niewielkiej przestrzeni. Stanowią doskonałe wsparcie dla ekip budowlanych zarówno przy dużych inwestycjach, jak i niewielkich pracach na rzecz klienta indywidualnego.

Minikoparki stosuje się w związku z wykopami pod:

 • fundamenty domów jednorodzinnych,
 • światłowody i przewody elektryczne,
 • ogrodowe oczka wodne i małe stawy,
 • gruntowe pompy ciepła,
 • przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Standardowy wykop minikoparką sięga ok. 1,5-2 metrów w głąb gruntu, co daje obraz, jak wiele prac można i warto wykonywać z jej pomocą. Wiele zależy od rodzaju zamontowanej łyżki, która świetnie sprawdza się też do załadunku materiałów sypkich. Z uwagi na kompaktowe wymiary minikoparki znajdują czasami zastosowanie nawet wewnątrz wznoszonych budynków.

7 najważniejszych zalet minikoparek

1. Łatwy transport

O ile duże koparki wymagają organizacji nierzadko skomplikowanego procesu logistycznego, o tyle minikoparka – sprzęt o stosunkowo niewielkich gabarytach – jest łatwa w transporcie z miejsca na miejsce. To ważne dla firm budowlanych, które świadczą usługi w różnych punktach miasta lub regionu, a zależy im na czasie i oszczędnościach.

2. Łatwa obsługa

Z punktu widzenia operatora kontrola nad minikoparką jest relatywnie łatwym zadaniem. Kabina znajduje się blisko ramienia i łyżki, a sprzęt można przez to „wyczuć”. Dla doświadczonego pracownika z uprawnieniami obsługiwanie go nie wymaga szczególnie długich przygotowań.

3. Atrakcyjna cena

Minikoparka z oczywistych względów jest sprzętem tańszym od standardowej koparki. W związku z tym również wynajem maszyny jest opłacalny, z czego chętnie korzystają początkujące i małe przedsiębiorstwa budowlane lub firmy remontowe, a także klienci indywidualni.

4. Kompaktowe wymiary

Cały czas wracamy do kwestii wymiarów, bo to jeden z najważniejszych atutów minikoparki. Można ją stosować wszędzie tam, gdzie duża maszyna po prostu się nie zmieści. Od ciasnych i małych uliczek, po niewielkie działki – sprzęt ten ma liczne zastosowania właśnie z uwagi na małe gabaryty.

5. Uniwersalne przeznaczenie

Już wyżej wspominamy o kluczowej zalecie minikoparek, a więc uniwersalnym zastosowaniu. W zależności od zamontowanej łyżki i dodatkowych funkcji operator jest w stanie wykonać wiele działań sprzyjających efektywniejszej pracy na budowie czy przy przeładunku materiałów sypkich.

6. Nie tylko duże inwestycje

O ile duża, standardowa koparka kojarzy się z poważnymi inwestycjami budowlanymi lub infrastrukturalnymi, o tyle minikoparka może równie dobrze sprawdzić się podczas prac w ogrodzie przy domku jednorodzinnym.

7. Wygoda dla pracowników

Minikoparki znajdują zastosowanie przy niewielkich pracach gruntowych, które teoretycznie mogłyby zostać wykonane siłą ludzkich rąk, przy użyciu łopat. Wykorzystanie niewielkiej maszyny jest jednak wygodniejsze, a poza tym pozwala oszczędzić czas.

Podsumowanie

Minikoparka ma wiele zastosowań, a co za tym idzie – zalet. Nie trzeba jej kupować, żeby móc się o tym przekonać. Jej wynajem oferuje wiele firm w branży, dlatego sprawdź, która z nich ma dla Ciebie najkorzystniejszą propozycję w okolicy!