Fundamenty – sposoby wykonania – czy można samemu zrobić fundament tradycyjny?

Dodane 20 lutego 2023
Przeczytasz w 4 minut(y)

Kładzenie fundamentów pod dom to jeden z kluczowych etapów budowy, który zapewnia stabilność i trwałość całej konstrukcji. W tym artykule omówione zostaną sposoby wykonania fundamentów, kwestie związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, trudność wykonania prac, korzyści wynikające z zlecania pracy firmie, sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy podczas kładzenia fundamentów, a także informacje na temat fundamentów tradycyjnych oraz najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać podczas prac nad fundamentami.

Sposoby wykonania fundamentów

Fundamenty tradycyjne

Istnieją różne sposoby na wykonanie fundamentów pod dom. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów jest budowa fundamentów tradycyjnych. Polega to na wykopaniu rowów fundamentowych, na których później umieszczana jest płyta fundamentowa lub ściany fundamentowe. Do rowów wylewa się beton w celu wzmocnienia fundamentów. Budowa fundamentów tradycyjnych wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, takiego jak młoty, wiertnice, betoniarki.

Fundamenty ławowe

Fundamenty ławowe to jedna z metod budowy fundamentów, polegająca na wykonaniu betonowych płyt, na których opiera się konstrukcja budynku. Fundamenty ławowe stosuje się zwykle przy budowie domów jednorodzinnych, altanek, budynków gospodarczych, a także w innych mniejszych obiektach.

Fundamenty ławowe składają się z betonowych płyt, na których umieszczone są tzw. ławy fundamentowe. Ławy to betonowe elementy, które ustawione są pod kątem prostym w stosunku do płyt fundamentowych i służą do rozłożenia obciążeń konstrukcji budynku. Ławy fundamentowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, co w głównej mierze zależy od konkretnego projektu budynku.

Fundamenty ławowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, co wynika z szerokiej powierzchni betonowych płyt, która równomiernie rozkłada obciążenia. Dlatego też, fundamenty ławowe są stosowane przede wszystkim w przypadku budynków o mniejszej skali, ponieważ nie są w stanie wytrzymać dużych obciążeń. W przypadku większych budynków, konieczne jest zastosowanie innych metod budowy fundamentów, takich jak fundamenty żelbetowe lub fundamenty palowe.

Fundamenty palowe

Ten rodzaj fundamentów jest stosowany w przypadku budowy dużych obiektów budowlanych, takich jak wieżowce, mosty, maszyny, a także w przypadku budowy na gruntach o słabej nośności. Są one elementem nośnym, który przenosi obciążenia z konstrukcji budynku na głębsze i bardziej stabilne warstwy gruntu.

Fundamenty palowe składają się z pali wbijanych w grunt, zwykle wykonanych z betonu lub stali. Palowaniem nazywamy proces wbijania pali w grunt za pomocą młota wibrującego lub innego urządzenia. Palowanie pali ma na celu wzmocnienie gruntu pod budynkiem i zapewnienie stabilności konstrukcji.

Do wyboru rodzaju pali stosowanych w budowie fundamentów palowych, konieczne jest przeprowadzenie badań gruntu, które określą, jaki rodzaj pali będzie odpowiedni do danego projektu. W zależności od konkretnych warunków, stosowane mogą być pnie drewniane, betonowe lub stalowe.

Fundamenty bloczkowe

Jest to jedna z metod budowy fundamentów, która polega na ustawieniu na sobie betonowych bloków, tworzących podpory dla ścian fundamentowych. Fundamenty bloczkowe są stosunkowo proste w budowie i stosunkowo tanie w porównaniu z innymi rodzajami fundamentów.

Betonowe bloki, z których budowane są fundamenty bloczkowe, mają zwykle specjalny kształt, który ułatwia ich ustawianie na sobie. Bloki te są ułożone w taki sposób, aby tworzyły podpory dla ścian fundamentowych. W celu zapewnienia stabilności konstrukcji, bloki te są umieszczane na betonowym łóżku.

Fundamenty bloczkowe charakteryzują się przede wszystkim prostotą w budowie i stosunkowo niskimi kosztami. Są one stosowane przede wszystkim w przypadku mniejszych budynków, takich jak altanki, garaże, budynki gospodarcze, a także w innych mniejszych obiektach. Ze względu na swoją prostotę, fundamenty bloczkowe mogą być wykonywane przez osoby bez specjalistycznej wiedzy w dziedzinie budownictwa.

Czy można wykonać fundamenty samemu?

Wykonanie fundamentów samemu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w budownictwie. W przypadku budynków o większej skali, zaleca się skorzystanie z usług specjalistów. Samodzielne wykonanie fundamentów może prowadzić do błędów w konstrukcji, które mogą skutkować poważnymi problemami z bezpieczeństwem. Z drugiej strony, w przypadku budynków o mniejszej skali, takich jak altanki, można spróbować wykonać fundamenty samodzielnie.

Czy należy mieć pozwolenie od miasta?

Tak, w większości przypadków konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę fundamentów od miasta. Procedury związane z uzyskaniem pozwolenia różnią się w zależności od lokalizacji budynku i typu fundamentów, jakie zamierzamy zbudować. Warto skonsultować się z lokalnymi władzami przed przystąpieniem do budowy.

Czy lepiej zlecić pracę firmie?

Zlecenie prac firmie budowlanej może okazać się korzystne, ponieważ gwarantuje to, że prace będą wykonane profesjonalnie i zgodnie z przepisami. Firmy budowlane posiadają niezbędne doświadczenie i wiedzę, aby wykonać prace w sposób bezpieczny i efektywny. Ponadto, zatrudnienie firmy budowlanej może pomóc zaoszczędzić czas i koszty, ponieważ specjaliści wykonają prace w sposób szybszy i skuteczniejszy niż osoba nie posiadająca doświadczenia w tej dziedzinie.

Jaki rodzaj fundamentów jest najtańszy?

Koszt budowy fundamentów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gruntu, kształtu i wymiarów budynku, a także od wybranej metody budowy fundamentów. W ogólności, najtańsze są fundamenty bloczkowe i tradycyjne, ponieważ są stosunkowo proste w budowie i nie wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, co zmniejsza koszty budowy.

Fundamenty bloczkowe są stosunkowo tanie, ponieważ bloki betonowe są łatwe do produkcji i łatwe w transporcie, co redukuje koszty dostawy. Fundamenty bloczkowe charakteryzują się jednak mniejszą wytrzymałością i stabilnością, co może wpłynąć na koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie.

Fundamenty tradycyjne również są stosunkowo tanie, ale koszty budowy mogą wzrosnąć w przypadku konieczności użycia specjalistycznego sprzętu do wykopów i do wylewania betonu. Ponadto, koszty budowy fundamentów tradycyjnych zależą od ilości i jakości zastosowanego zbrojenia, co może wpłynąć na koszty całej konstrukcji.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu

Psst! Szukamy majsterkowiczów!

Testuj sprzęt od naszych partnerów i załóż włąsny kącik pisarski na blogu rentools!

Zostań blogerem

Jak to działa?

Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce

Ikona wyszukaj narzedzia
1
Wyszukaj
narzędzia
Ikona zarezerwuj termin
2
Zarezerwuj
termin
Ikona odbierz sprzet
3
Odbierz
i ciesz się sprzętem

Masz wypożyczalnię sprzętu?

Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz pozwoli na dotarcie do szerszej grupy klientów.

Wizytówka firmy
Obecność w katalogu wypożyczalni
Oferta produktów do wypożyczenia
Opinie klientów