Domek letniskowy to oaza spokoju i beztroski, przynajmniej tak chcemy go kojarzyć. Ten niewielki budynek często pełni funkcję pełnowartościowego domu podczas letnich miesięcy, dlatego tez warto zadbać o jego stabilność i bezpieczeństwo. Podstawą każdego budynku, a więc też domku letniskowego są fundamenty. Aby mógł być używany jako całoroczny dom musisz zapewnić stabilną konstrukcję, odpowiednie ogrzewanie czy doprowadzone media. Warto jednak zacząć od samego dołu, czyli fundamentów. Jakie najlepiej wybrać fundamenty pod dom letniskowy? Fundament punktowy, płyta fundamentowa czy może rura szalunkowa? Spróbujemy podpowiedzieć, jak wykonać fundament pod domek letniskowy!
Po pierwsze musisz wybrać rodzaj fundamentu. Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów, których można użyć do budowy domu letniskowego. Zazwyczaj wybiera się spośród trzech opcji: fundament punktowy, płyta fundamentowa czy rury szalunkowe. Oczywiście na etapie projektowania czy modernizacji należy rozważyć takie czynniki jak ukształtowanie terenu i rodzaj gruntów, wysokość wód gruntowych, budżet oraz wielkość i kształt domu. Po dokładnej analizie będziesz mógł zdecydować, który rodzaj fundamentu pod domek drewniany jest najlepszy dla Twoich potrzeb.
Jeśli budujesz dom od podstaw warto fundament domku letniskowego, a zwłaszcza projekt budowlany, powierzyć fachowcom. Dopasują oni odpowiedni rodzaj pod konkretne podłoże pod domek letniskowy, aby całość była bezpieczna i solidniejsza niż zwykła altana w ogrodzie. Starannie wybierz materiały, ponieważ fundament powinien być zarówno podstawą konstrukcji całego domu, jak i wystarczająco trwały, by wytrzymać zmienne i często niekorzystne warunki pogodowe.
Zgodnie z nazwą jest to fundament z bloczków, który umieszcza się w punktach, bez potrzeby wykonywania szalunku. Wykorzystuje się w nim zazwyczaj standardowe bloczki betonowe. Są one rozmieszczone na linii obrysu domu letniskowego w niewielkich odległościach. Do wybudowania tego typu fundamentu wykorzystuje się zazwyczaj bloczki z betonu klasy B15 czy B20, cechującego się bardzo dobrymi parametrami na ściskanie i wysoką wytrzymałością. Oczywiście grunt powinien być wcześniej zagęszczony i ubity, np. zagęszczarką, którą znajdziesz i wypożyczysz na platformie Rentools.pl. Warto pomyśleć o utwardzeniu podłoża za pomocą dodatkowej warstwy tłucznia czy kamienia typu kliniec.
Rozwiązanie z bloczkami fundamentowymi sprawdzi się przy niewielkich projektach. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że tego typu fundament możesz położyć samodzielnie. Własna robocizna to spore oszczędności, zwłaszcza podczas budowy domu letniskowego. Bloczkami można łatwo korygować nierówności terenu i są powszechnie dostępne. Mają dosyć duży ciężar (w zakresie 20 – 30 kg), ale są niewielkich wymiarów, więc wygodniej się je układa.
Płyta fundamentowa pod domek letniskowy to solidna konstrukcja, niestety solidność wiąże się też z wysoką ceną. Na głębokości około 20 – 30 cm wykonuje się zbrojoną wylewkę betonową, dzięki czemu całość zachowuje stabilizację. Po około tygodniu (7 dni) można już realizować kolejny etap stawiania domku letniskowego. Warto więc to rozwiązanie zastosować w przypadku, gdy myślimy o budynku całorocznym, używanym nie tylko od święta. Świetnie sprawdza się też na gruntach mniej stabilnych, o niskiej nośności.
Niestety takiej płyty fundamentowej nie wykonamy samodzielnie. Fachowcy pomogą nam zaprojektować, a także wylewać taki fundament. Zaletą wykorzystania płyty jest także fakt, że posiada świetne właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu w jakimś stopniu będzie w stanie zrekompensować wysokie koszty zakupu. Płyta powinna być równa i mieć na tyle duże wymiary, aby utrzymać całą konstrukcję. Upewnij się, że płyta fundamentowa jest wystarczająco głęboka poniżej linii przemarzania. Przy projektowaniu płyty dla domku letniskowego należy również uwzględnić prawidłowy drenaż.
Rury szalunkowe to kartonowe rury, które wypełnia się betonem. Brzmi strasznie? Nie ma czego się bać, jest to sprawdzone od lat rozwiązanie! Ich zaletą jest dostępność, cena oraz fakt, że nie wymagają dużo czasu do ich stworzenia. Są bardziej wytrzymałe niż bloczki betonowe, jednak cały fundament musi być idealnie wypoziomowany. Niestety prawdopodobnie nie poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie – raczej trzeba poprosić o pomoc specjalistów. Większą wytrzymałość uzyskuje się poprzez zbrojenie każdej rury szalunkowej stalowym prętem.
Aby wykonać fundament punktowy z rur szalunkowych musisz zrobić otwory, w których umieszczasz rury szalunkowe. Kolejnym krokiem jest zalanie ich betonem. Pamiętaj, że mają one trzymać pion, a ich końcówki na powierzchni powinny być umieszczone na tej samej wysokości, czyli tworzyć poziom. Jeśli nie znasz nośności danego terenu lub jest on bardzo nierówno, to ten typ fundamentów idealnie się nada pod dom szkieletowy czy letniskowy.
Rodzaj fundamentu pod drewniany domek letniskowy zależy przede wszystkim od tego, czy mamy podłoże o niskiej nośności oraz jakimi finansami dysponujemy. Oczywiście ważną kwestią jest fakt, czy dom będzie przeznaczony do całorocznego pomieszkiwania czy służy jako typowa baza wakacyjna. Warto przemyśleć te wszystkie kwestie i pamiętać, ze fundamenty są podstawą całej konstrukcji. Nikt nie chciałby wykonywać remontu po roku czy dwóch latach z powodu braku stabilizacji budynku. Dlatego warto zasięgnąć rady budowlańców czy projektanta i wybrać odpowiedni fundament.
Budowa domku letniskowego to często dodatkowy wydatek, który chcielibyśmy zminimalizować. Warto więc rozważyć możliwość wypożyczenia sprzętu niezbędnego do takiego projektu. Platforma Rentools.pl pozwala szybko i intuicyjnie znaleźć sprzęt budowalny na wynajem w Twojej okolicy w najlepszej dla Ciebie cenie. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na zakup lepszej jakości materiałów budowlanych, a też koszt fundamentów nie będzie tak przerażający.
Rentools to prosta wyszukiwarka narzędzi, zrzeszająca wiele wypożyczalni w całej Polsce
Jesteś w idealnym miejscu. W Rentools znajdziesz wszystko, co potrzebne do rozwoju Twojej wypożyczalni, oraz dotrzesz do szerszej grupy klientów.